BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Изложба о Николају Краснову у оквиру пројекта „Заједници заједно”

Изложба о Николају Краснову у оквиру пројекта „Заједници заједно”
28.02.2017. год.


У крипти Храма Светог Саве на Врачару, 2. марта, у 19 часова биће отворена изложба и промовисана монографија „Николај Краснов – Албум сећања”, најавио је данас заменик градоначелника Андреја Младеновић.

На конферецији за новинаре, која је тим поводом одржана у здању Старог двора, Младеновић је истакао да ће се ова културна манифестација о једном од највећих и најплодотворнијих архитеката који су стварали у Србији и Београду одржати у сарадњи са компанијом НИС а.д, са којом Град Београд сарађује у оквиру пројекта „Заједници заједно”.

– На овом програму врло активно сарађујемо већ три године и на основу конкурса, заједничка комисија Града Београда и НИС-а врши одабир најбољих пројеката. Вредност те акције на територији града је 20 милиона динара и до сада је реализован велики број пројеката, а неки су у фази реализације. Један од пројеката је и овај, који је на иницијативу Града Београда и Хералдичког друштва прихваћен од НИС-а. Подсетићу да једна од улица на Врачару носи име Николаја Краснова, где је постављена и спомен-табла, чиме смо желели да подсетимо Београђане на његов значај за наш град, а у плану је и подизање споменика Николају Краснову. Овај стваралац је и веза између Србије и Русије и његовим доласком 1922. године у Србију и наставком плодног рада оставио нам је велико дело и завештање. Поред изложбе и многорафије о Николају Краснову у Београду, планирамо да исто учинимо и на Јалти, где је Краснов започео свој рад и где је оставио велики број архитектонски вредних здања – истакао је Младеновић, подсетивши да ће изложба трајати до 17. марта, након чега ће се преселити у Руски дом.



Представник компаније НИС а.д. Стефан Деспотовић истакао је да је друштвена одговорност једно од кључних опредељења компаније, изразивши понос што је компанија део овог пројекта.

– Подршком овом пројекту омогућавамо широј публици да се упозна са делом Николаја Краснова, а уз то дајемо подршку традиционално добрим односима србског и руског народа. Рад Николаја Краснова задужио је и Русију и Србију и та чињеница додатно учвршћује везе два народа – казао је Деспотовић, подсетивши да се програм „Заједници заједно” спроводи у 11 градова у Србији који има за циљ унапређење локалних заједница у којима НИС послује.

Говорећи о лику Николаја Краснова, архитекта Драгослав Ацовић истакао је да се врло мало аутора може са њим мерити у погледу маштовитости, обдарености, компетентности и добре воље.

– Међу великим ствараоцима добра воља је обично подразумевана мана, али то није био случај са Николајом Красновим. Када пролазимо кроз Београд, ми улазимо у његове објекте не запажајући их, јер су постали саставни део наших живота. Иако је потицао из сиромашне породице, његов дар је био толико упечатљив да су га запазили пре него што је напунио 12 година. Нашли су се људи који су сматрали да такав таленат не сме остати напуштен, стипендирали га и на крају се његова каријера пружила у два веома удаљена краја света, Криму и Београду. Био је архитекта царског дома и академик, а 1922. године је стигао у Београд, где је добио посао у тадашњем Министарству грађевина. Својим делом показао је да за такве људе не постоји иностранство, већ да су свуда код своје куће. У Београду је заиста то и био, што чини част и Николају Краснову и Београду – рекао је, између осталог, Драгослав Ацовић.

Заменик директора Руског дома Василиј Галактионов захвалио је свим учесницима пројекта и подсетио на историју овог здања, које није само културно средиште, већ је некада било и уточиште за руске избеглице. У том смислу, Галактионов је нарочито истакао симболику овог догађаја – живот Николаја Краснова и његова дела биће приказани управо у институцији у коју је стигао као избеглица. 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА