BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Република Србска и Србија сложно против понижавања од стране Сарајева

22.02.2017. год.


Србија ће стајати уз Србе у Босни и Херцеговини и даћемо подршку Републици Србској и свему што се ради по Уставу и закону, поручио је на конференцији за новинаре председник Србије Томислав Николић. Циљ Србије је да сачува мир и стабилност у односима са БиХ, али нећемо дозволити понижавање Србије, поручује премијер Александар Вучић.

Томислав Николић каже да Република Србска и Срби нису учинили ништа да покваре и дестабилизују односе у БиХ.

"Данас смо се састали не први ни последњи пут и чешће ћемо да се састајемо јер смо доведени у ситуацију да морамо да размишљамо о судбини БиХ, Републике Српске и што је најгоре, о судбини односа између Бошњака и Срба у БиХ. Дочекали смо да један члан Председништва БиХ доноси одлуку за коју је небитно да ли је или није у његовој надлежности, већ шта му је био циљ и шта тиме поручује. Веома је неизвесано како ће се развијати односи у БиХ и какве односе Сарејево очекује са Србијом", рекао је Николић после састанка са премијером Александром Вучићем, председником РС Милорадом Додиком и председавајућим Председништва БиХ Младеном Иванићем.

Додаје да не зна ни какве односе Бакир Изетбеговић очекује са Србијом после таквог потеза, са којим се, евидентно, не слажу ни представници српког ни хрватског народа у БиХ, али ни међународна заједница.

Истакао је и да међународна заједница за сада нема речи којим би оправдала такву акцију али ни речи осуде, те да ће морати да се изјасни да ли се то ради уз њихову или без њихове сагласности.

"Србија ће увек стајати уз Србе у БиХ, ми смо нераскидиво везан народ, једна исти народ, они ће имати подршку и у свему што раде на основу Устава и закона", поручује Николић.

Наводи и да Србија неће подржати ничије неуставне и незаконите мере, а поготово не одлуку којом се један народ у БиХ поново поставља у позицију са које би могао да крене у напад на србски народ.

Вучић: Односи две земље враћени 22 године уназад

Премијер Александар Вучић каже да Србија ни на који начин није допринела подношењу ревизије тужбе БиХ за геноцид и изразио уверење да тужба неће уродити плодом.

Према његовим речима, односи две земље су враћени 22 године уназад, на доба потписивања Дејтонског споразума.

"Очигледно је да неки људи живе у прошлости и од ње покушавају да живе", приметио је србски премијер.

Каже да Србију највише брине та чињеница да су односи две земље враћени 22 година уназад.

"И ово мало поверења које смо успели да изградимо кроз састанке, јасно је да тога нема, јер ако желите да подигнете тужбу портив суседне земље, а знате да има више од милион Срба у БиХ који су против, знате да не можете да је добијете, онда то показује колико су дубоки и темељни наши проблеми", поручује Вучић.

"Немамо право да дозволимо понижавање Србије, циљ у односима са БиХ је очување мира и стабилности", каже премијер.

Вучић је, указујући да вероватно све занима формално питање да ли ће Срби учествовати у властима у Сарајеву, нагласио да Србија никада није и неће вршити притисак на Србе у РС и представнике Срба у БиХ, јер они најбоље знају како да сачувају интересе србског народа.

Објаснио је да ће Србија покушати да тражи нове механизме за истински, суштински дијалог са бошњачким народом.

Они, како је констатовао, нису до сада били довољно успешни, јер, како каже "бар неко од нас није био довољно искрен".

Поручио је да ће Србија увек поштовати интегритет БиХ и РС, а да је сада примарни циљ, после великог циља најширег помирења и поверења, пошто је схватио да је то била наша једнострана жеља, јер је друга страна то схватала као понижење за српску страну, нагласио да неће дозволити понижавање Срба и Србије.

Изразио је задовољство јединственим наступом представника Срба у БиХ, додајући да је важно да Срби не предузму ништа што би могло да урушава БиХ.

Осврнуо се и на лицемерје дела међунардоне заједнице, подсетивши да када је било "некаквог референдума којим Србија није била одушевљена, а тицао се Дана РС, а није се одлучивало о страшном питању, Срби су окарактерисани као реметилачки фактор, а данас, када су озбиљније ствари у питању, они нас смирују".

"Покажите исте стандарде и исти однос према Србима, као и према другима", поручио је Вучић и додао да смо схватили да међународна заједница не може никада да реши ништа што је уперено против Срба.

"Ми ћемо мир и стабилност да сачувамо, а ви се понекад потрудите да покажете да имате исте принципе. Нећемо угрозити никога у БиХ", каже премијер.

Додик: Изетбеговић "угасио светло" БиХ

Председник РС Милорад Додик поручио је да је јасно да најављена ревизија није питање правде јер у том случају таква одлука, истиче, не би могла да буде донесена.

"Ово је акт мржње Бошњака према Србима уопште. То показује да желе да постигну два циља - очекују да добију десетину милијарди одштете а други је да се укине РС", рекао је Додик.

Истакао је да су на састанку на којем се одлучивало о ревизији били сви - "Бакир Изетбеговић и његови, опозиција, представници верских инситуција и сви они који су окупљени трајном мржњом према нама".

"Желе да врте причу на то да су Срби у БиХ починили геноцид, који се није ни десио. Незадовољни ранијим пресудама, спремни су да својатају БиХ и да кажу да нисмо тамо присутни у органима. Изетбеговић је овим затворио врата БиХ и њеној перспективи, и угасио је светло када је реч о БиХ", рекао је Додик.

Председник РС је оценио да је иницијативом о ревизији крај процеса помирења у Босни и Херцеговини.

"Ово говори да су пропали напори међународне заједнице да се постигне помирење, које је овим угашено, јер ако неко мисли да у име свих нас може да одлучује, онда поверење не може да се гради на тај начин", рекао је Додик.

Како је рекао, иако иницијативом настоје да сруше позицију Срба у БиХ, српске политичке снаге у тој земљи су јединствене.

"Имаћемо седницу парламента у понедељак, и донећемо логичне закључке", најавио је Додик.

Констатовао је да иницијатива јесте формално уперена против Србије, али да је то заправо атак на све Србе у свету.

Додик је додао да је уверен да ће Међународни суд правде одбити иницијативу о ревизији пресуде, али и да остаје примаран проблем, да неко (Изетбеговић) жели да одлучује у име других у БиХ.

"А то не може", поручио је Додик.

Позив међународној заједници да се огласи


Председавајући председништва БиХ Младен Иванић изјавио је да ће наредних дана бити у дневној комуникацији с руководством Србије, како би доносили одлуке у вези са најавом ревизије одлуке МСП о геноциду.

"Ми се Србијом не покривамо, али заједнички хоћемо да радимо и повучемо потезе који су у интересу србског народа у целини", истакао је Иванић и додао да заједнички могу да договоре шта је у интересу за србски народ са обе стране Дрине.

Како је рекао, нелегална тужба ће вероватно бити поднесена и стога ће бити у дневној комуникацији, а сходно томе предузимаће и адекватне мере.

Иванић је додао да је постигнут висок степен јединства и власти и опозиције у РС и да ће се то показати и на седници Скупштине РС.

Како је навео, не плаши се ревизије као такве, јер је она правно неутемељена и било би мимо сваке логике да се о њој уопште расправља.

Иванић је у том смислу рекао да је Бакир Изетбеговић човек који је највише урушио Босну и Херцеговину, јер је узео себи за право право да доноси неке одлуке.

"Да ли неко сам има право да говори у име БиХ, ако би се то право некоме дало, то би БиХ довело у тако дубоку кризу, да неће бити довољна само дневна комуникације", рекао је Иванић и додао да је ово сада с покушајем ревизије суштинско питање мира на Балкану и суштинско питање права људи у БиХ.

Како су нас навикли из међународне заједнице, да ми увек нешто рушимо, овог пута ми не бранимо само БиХ него и Дејтон, а супротстављамо се намери да се БиХ уреди само према једном народу, рекао је Иванић.

"Није зато без значаја да треба сачувати мир и безбедност, али ће и права србског народа да буде питан и да се без његове воље не може ништа урадити, овог пута бити потврђена", рекао је Иванић.

Како је и од кога је за сада је добро, приметио је, мислећи на међународну заједницу, те поручио да очекује да је крајње време да гаранти Дејтонског споразума изађу и кажу: "Овим се руше иституције БиХ".

"Такође и да кажу да те институције не руше Срби, него Бошњаци", навео је Иванић.

Председник Србије Томислав Николић и премијер Александар Вучић разговарали су са председником Републике Српске Милорадом Додиком и председавајућим Председништва БиХ Младеном Иванићем о најављено, захтеву за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије за геноцид.

Танјуг, РТС,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА