BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

На путу ка бесмртности: Руски научници заустављају старење

На путу ка бесмртности: Руски научници заустављају старење
30.11.2016. год.
У потрази за лековима од старења, руским научницима је, како сами кажу, пошло за руком да се избаве од сопствених болести. Шта су показала њихова истраживања и када ће се „еликсир младости“ појавити на тржишту?


Када је у октобру ове године биофизичар Алексеј Карнаухов самоме себи пресадио своју сопствену коштану срж са циљем да доживи 150 година, тај његов експеримент није био сензација. Руски научници су и пре тога на себи тестирали сопствене проналаске. Раније је криолог Анатолиј Брушков направио инјекцију раствора са древном бактеријом која је милионима година живела у вечно замрзнутом тлу (пермафросту). Академик Владимир Скулачов стављао је себи у очи капи са супстанцом против старења коју је саставио у сопственој лабораторији.

Како тврди овај научник, на тај начин је успео да се ослободи катаракте. „Био сам готово ослепео и зато сам одлучио да извршим експеримент на себи“, прича Скулачов. „У то време смо помоћу наше супстанце већ излечили 500 старих пацова од катаракте“. Резултати су изненадили офталмологе. Сада Скулачовљева лабораторија ради на препарату који би требало да буде доступан свима, а лечи од свих болести изазваних старошћу.

Владимир Скулачов / PhotoXPressВладимир Скулачов / PhotoXPress

Вечна младост као код китова

Академик Владимир Скулачов бави се проучавањем рада ћелијских механизама људског организма – митохондрија. Према његовој хипотези, оне у ћелији имају функцију агрегата. Временом та њихова функција слаби услед оксидације.

„Ако се деблокира тај механизам, људи ће бити здрави до старости“, каже Скулачов. „То није бесмртност. Ради се о томе да се човечанство избави од понижавајућег стања оронулости пред крај живота. У природи постоје врсте животиња које не старе, на пример, многи крокодили, поједине корњаче и гренландски кит. Гола кртица, која је пронађена у Африци, живи 30 година, тј. 10 пута више него обични мишеви.

Владимир Скулачов је 2004. године заједно са својим синовима – биологом Максимом и математичарем Инокентијем – извео формулу нове супстанце која може да успори старење. Они су је назвали SkQ. Супстанца снабдева мембране природним антиоксидансима. Ефикасност ове супстанце проверена је на животињама. „Сарађивали смо са аустралијским ветеринаром који је помоћу наше супстанце лечио животиње од различитих старачких болести“, прича Скулачов.

Његов старији син Максим руководи лабораторијом „Митотех“, која се бави прављењем лекова за људе на основу супстанце SkQ. Ова идеја је привукла руске олигархе, тако да је 2005. године власник компаније „Базовый элемент“ Олег Дерипаска уложио у пројекат 15 милиона долара, али је са почетком кризе 2008. године обуставио финансирање. Од тада су пројекат подржавали приватни инвеститори и компанија „Роснано“.

Капи за подмлађивање

У процесу израде „таблета бесмртности“ лабораторија је произвела сурутку за подмлађивање под називом „Митован“, а такође капи „Визомитин“ које отклањају проблем „сувих очију“. Оне се већ неколико година продају у руским апотекама. Сада је тај препарат на клиничком тестирању у САД.

„Митотех“ у Америци тражи инвестиције у висини од 15 милиона долара помоћу којих ће завршити клиничко тестирање, и пожељно је да их добије од америчке фармацеутске компаније која би могла да олакша пласирање препарата на тржиште. „Уколико нам то пође за руком, ’Визомитин’ ће у САД бити пуштен у продају 2018-2019. године“, рекао је за „Руску реч“ Максим Скулачов.

За продају на руском тржишту припрема се и нови препарат за очи – „Визомитин форте“. „Повећали смо дозу 10 пута да би лек био ефикаснији. Циљ нам је мрежњача у задњем делу очне јабучице“, објашњава Максим. „На тај начин можемо да сачувамо људима вид до дубоке старости“.

Ове године се лабораторија најзад приближила коначном пуштању у продају дугоочекиваног „еликсира младости“ на коме ради већ 11 година. „Током читаве 2016. године вршили смо клиничка истраживања и сада смо окончали прву фазу“, каже за „Руску реч“ Максим Скулачов. „Засада она само доказује да препарат није штетан по здравље. Тестирања су вршена на младим здравим особама“. Кроз неколико година ће истраживања бити завршена и препарат који успорава старење појавиће се у продаји.

Механизми старења

Интересовање за технологије против старења испољава и држава. Почетком 2015. године на Московском физичко-техничком институту (МФТИ) формиран је Центар за истраживање молекуларних механизама старења.

Његов руководилац је познати биофизичар, професор Валентин Горделиј, који је пре тога радио у Институту за структурну биологију у Греноблу. Руководилац надзорног одбора је професор Рејмонд Стивенс, директор Института Бриџ у јужној Калифорнији, познат по успешној комерцијализацији научних открића и пласирању нових препарата на тржиште.

У Центар је од 2009. године уложено око 10 милиона долара. Сада у њему функционише шест лабораторија. „Један од наших задатака је дефинисање просторне структуре протеина који су одговорни за развој старења“, каже шеф Катедре за биофизику МФТИ Владимир Чупин. „Наша истраживања ће омогућити стварање препарата уз коришћење компјутерске симулације и хемијско-биолошких метода“.

Главни правац истраживања поменутог Центра су мембрански протеини који учествују у механизмима развоја многих болести везаних за узраст. Према Чупиновим речима, планирано је да се у Центру оснује лабораторија за проучавање Алцхајмерове болести.

Витална старост

Биофизичар Алексеј Карнаухов планира да живи 150 година. Он сматра да се у позним годинама може продужити живот тако што се човеку усаде његове сопствене ћелије које нису много оштећене услед различитих спољних утицаја. По Карнауховљевим речима, помоћу тог метода је могуће спасти човека који је подвргнут смртоносној дози радиоактивног зрачења. Ту теорију су већ потврдили експерименти на мишевима.

„Током експеримената просечна дужина живота огледних мишева повећана је за 34%“, рекао је Карнаухов за „Руску реч“. „Повећан је и период репродукције мишева. По људским мерилима женке су рађале у шездесетој години. Мишеви су били активнији и споља су деловали као да су млађи – длака им је постајала сјајна и густа.

Треба рећи да сваки метод подмлађивања има и своја ограничења. Према речима Алексеја Карнаухова, могу се пресађивати само сопствене ћелије. „Вештачки активиране ћелије са великим бројем геномних грешака могу одиграти негативну улогу и упропастити човека. На пример, могу изазвати тумор“, каже Карнаухов. „Наше сопствене ћелије саме могу да пронађу своје место у организму и да створе неопходну количину здравог ћелијског материјала, те ће се на тај начин човеку у позним годинама постепено повратити здравље“.

Скулачов такође каже, да се старење не може спречити у свакој фази живота. „У нашим огледима супстанца SkQ није помогла веома старим пацовима“, констатује Скулачов. „Организам има неку границу после које нема подмлађивања“.

Викторија Завјалова
, Руска реч



  • Извор
  • Илустрација: Сергеј Коњков/TAСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА