BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Палубна авијација са „Адмирала Кузњецова“ спремна за борбе у Сирији

Палубна авијација са „Адмирала Кузњецова“ спремна за борбе у Сирији
05.11.2016. год.


Руска армија је објавила сцене последњих припремних летова пилота ловачких авиона МиГ-29К/Куб и Су-33 са носача авиона „Адмирал Кузњецов“ за време пловидбе у Средоземном мору. По речима експерата, не треба очекивати да палубна авијација са руског носача авиона одигра одлучујућу улогу у сиријском рату. Највећи део посла припада копненим трупама које учествују у борбама за Алеп, Раку и Мосул.

Руска телевизија „Звезда“ приказала је сцене припремних вежби палубних ловаца Су-33 и МиГ-29К/КУБ, базираних на носачу авиона и крстарици „Адмирал Кузњецов“. Снимци су направљени у Средоземном мору за време пловидбе према обалама Сирије.

Ловци су само увежбавали акције и летели су „празни”, тј. без наоружања.

Групу бродова чине тешка крстарица и носач авиона „Адмирал Кузњецов“, тешка нуклеарна ракетна крстарица „Петар Велики“, противподморнички бродови „Североморск“ и „Вицеадмирал Кулаков“, као и бродови за снабдевање.

 

Авиони МиГ-29К/КУБ и Су-33

 

По речима главног уредника листа „Взлёт“ Андреја Фомина, палубни мигови спадају међу најмодерније серијске ловце генерације 4++.

„И поред спољашње сличности са ’копненом’ верзијом авиона МиГ-29, ово су сасвим другачије машине, и по технологији stealth, и по новом систему допуне горива у ваздуху, по крилима на склапање и њиховом механизму који омогућава да авион полети са краће писте и да слеће на минималној брзини“, истакао је експерт.

По његовим речима, Су-33 је конструисан као авион за освајање доминације у ваздуху, тј. као прави ловац-пресретач.

Са друге стране, МиГ-29К/КУБ је универзалнији и предвиђен је за решавање задатака противваздушне одбране групе бродова, као и за уништавање надводних и копнених циљева навођеним високопрецизним оружјем у свако доба дана и у свим временским условима.

Током сиријске кампање палубни авиони Су-33 са новим системом корекције ватре примењиваће гравитационе бомбе. Планирано је да се МиГ-29К/КУБ опреми прецизним авио-бомбама и ракетама које се наводе на циљ помоћу система ГЛОНАС.


Ново „адмиралово“ оружје

Иако је у питању „планска“ пловидба групе бродова, палубна авијација се припрема да први пут тестира у Сирији најновије наоружање.

Борбени хеликоптери Ка-52К са носача авиона „Адмирал Кузњецов“ провериће у ратним условима дејство далекометних противтенковских навођених ракета „Хермес“.

Захваљујући новом оружју хеликоптери Ка-52К моћи ће да уништавају непријатељске тенкове, утврђене објекте и живу силу на растојању од 30 километара. Домет сличних руских и страних система („Атака“, „Вихор“, Hellfire и др.) мања је од 10 км.

По речима пензионисаног пуковника и војног експерта агенције ТАСС Виктора Литовкина, „Хермес“ ће се користити за уништавање добро заштићених објеката терориста, тј. погона у којима они производе наоружање и експлозивне направе, као и командних пунктова и привремених објеката који им служе као упоришта на првој линији фронта. „У зависности од резултата примене у ратним условима биће донета одлука да ли систем треба додатно усавршити или се он већ сада може уврстити у стандардни арсенал руске армије“, истакао је експерт.

Задаци палубне авијацијске групе


„’Адмирал’ је послат у Сирију ради провере оперативно-техничких могућности и способности наше ударне групе палубне авијације, јер Русија раније никада није применила носач авиона у правим ратним условима“, рекао је за „Руску реч“ Виктор Мураховски, главни уредник листа „Арсенал Отечества“.

У овом тренутку се на носачу авиона налази петнаестак ловаца Су-33 и МиГ-29К-/КУБ, и преко 10 хеликоптера Ка-52К, Ка-27 и Ка-31.

Главни задатак ове авијацијске групе ће бити да обезбеди противваздушну одбрану руских војно-космичких снага и пружи подршку регуларној сиријској армији у борбеним дејствима против терориста.

„Могућности дејства авијацијске групе на копнене циљеве су ограничене. Не треба очекивати да долазак овог појачања буде преломни моменат у рату против терориста. Главна улога ипак припада трупама регуларне сиријске армије“, истакао је Мураховски.

Носач авиона „Адмирал Кузњецов“

Посада: 1.960 људи

Депласман: 60.000 тона

Максимална брзина: 29 чворова (29 наутичких миља, 1 наутичка миља = 1.852 метра)

Наоружање

12 противбродских ракета 4К80 „Гранит“

24 лансера противваздушног ракетног система „Кинжал“ (192 ракете)

8 противваздушних ракетно-артиљеријских система 3М87 „Кортик“ (256 ракета)

2 противторпедна система РБУ-1200 „Удав“ (60 дубинских бомби)

6 шестоцевних аутоматских бродских артиљеријских оруђа АК-630 калибра 30 мм

Авијацијска група (предвиђена)

26 ловаца Су-27К (Су-33) или МиГ-29К, као и хеликоптера Ка-27 и Ка-31

 

Николај Литовкин,
Руска реч
 



  • Извор
  • Илустрација: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА