BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Москва – све савременија и привлачнија

17.10.2016. год.
Ако сте некад раније већ били у Москви, јако ћете се изненадити када видите како руска метропола изгледа у 2016. години. За само неколико година Москва се буквално преобразила! Све се променило – фасаде, улице, дворишта, градски саобраћај, ресторани, паркови... А можда и сами људи? Како то објаснити? Усудићу се да претпоставим да су за све „криви” градоначелник Сергеј Собјањин и његова екипа. Њима је 2010. године поверено управљање градом и они су претворили Москву у европски центар културе, моде и манира.


Све је почело увећањем новчаних казни за возаче који крше правила и појавом „паукова“. На пример, казна за непропуштање пешака на пешачком прелазу повећана је чак 20 пута. Тек тада су возачи почели да се заустављају пред пешацима. А након што је 2012. године уведен плаћени паркинг, власници аутомобила су престали да се паркирају на тротоарима, улице града су рашчишћене и пешаци сада имају много више простора.

Један од најважнијих пројеката градских власти било је успостављање правих пешачких зона. У Москви су се у потпуности преобразиле највеће улице тако што је смањен број коловозних трака. Раније се користило од пет до осам трака, а сада четири. Уведен је плаћени паркинг, а појавиле су се и бициклистичке стазе. Све у свему, данас на улицама Москве више нема паркираних аутомобила који заузимају читаву траку.

Фасаде многих зграда сада изгледају потпуно другачије, не само у центру, већ и у стамбеним деловима града. Градоначелник је наредио да се уклоне све нелегално постављене рекламе на оградама, зградама, дрвећу... Испоставило се да је 50% реклама постављено нелегално. Поред тога, дуго се водила борба против ружних шарених шатора у којима се није продавало баш све „од игле до локомотиве”, али јесте све од доњег веша до хот-догова. Шатори су јако кварили целокупан изглед града, заклањали су лепоту архитектуре, а пацовима су служили као нека врста „јавне кухиње”. Истина, многи продавци из тих шатора изгубили су посао. Некима се, додуше, посрећило, јер су нашли радно место у новим тржним центрима. Власници киоска који су добровољно пристали на рушење својих грађевина, добили су одговарајућу компензацију од градских власти.

Владимир Путин и Сергеј Собјањин (Фото: AP)Владимир Путин и Сергеј Собјањин (Фото: AP)

У свим московским насељима отворена су нова дечија игралишта, фонтане, спортски центри за одрасле, кафићи и ресторани. Циљ је да се људи осећају комотно у свом насељу, да у њему имају све што им је потребно и да не морају одлазити у центар, чиме се уједно смањује гужва у саобраћају.

Када су остали без тих шатора, Московљани су променили и стил облачења – сада већином не купују одећу по уличним киосцима и на пијаци, него у малим бутицима са приступачним ценама. Људи почињу да наручују одећу преко Instagram-a и eBay-a. Девојке већи део времена проводе на високим потпетицама, у сукњама и хаљинама. „Чак и у продавницу идем нашминкана и у хаљини – па толики ме свет може видети“, каже Јулија Масловска, студенткиња економије.

Променила се и брза храна на московским улицама. То више нису опасне шаурме са неидентификованим месом или масне пирошке сумњивог мириса, већ палачинке, фалафел, еко-сендвичи, тортиље и свежи сокови. Кафићи су јако лепо уређени и имају отворене терасе.


Фото: ShutterstockФото: Shutterstock

 

Вожња таксијем је постала далеко јефтинија и сигурнија. Нико више не маше таксистима руком на улици. Сада сви цивилизовано наручују такси преко апликација „Yandex такси”, “Gettaxi” и “Uber” .Сви таксисти које позовете преко апликације обавезно морају имати лиценцу и возе путнике жутим тракама да избегну гужву у саобраћају. На тај начин су власти победиле криминал у овој сфери, јер су раније људи заустављали аутомобиле на улици и никада нису знали ко их вози. Раније, док је такси био „дивљи”, често су полицији подношене пријаве о пљачкама и силовањима. Сада је путовање, јефтиније и возачи су пристојнији. Међу таксистима нема више некадашњих протува у раздрнданим ладама. Штавише, појавили су се и такси-хеликоптери, који могу да полете са бројних нових високих зграда у центру. Истина, вожња у оваквом таксију је врло скупа – лет од хелиодрома до центра града који траје само 15 минута кошта најмање 300 евра.

Још једна корисна новина у градском саобраћају је Московска централна кружна железничка линија (МЦК) као додатни систем градске железничке линије. МЦК има задатак да растерети градску подземну железницу и да је још више повеже са приградским возовима. Московљани сада могу лако да дођу до потребне станице и да уштеде у просеку 20 минута. Московска централна кружна железничка линија или, како је још зову, надземни метро, отворена је 10. септембра ове године. Првих месец дана ће радити бесплатно, а за посебно знатижељне путнике организоване су и екскурзије. МЦК користи возове „Ласточка“, које је компанија Siemens пројектовала специјално за руске пруге. Вагони су већи и шири него у метроу, имају тоалете, клима-уређаје и екране, простор за дечија колица и бицикле, wi-fi и утичнице за пуњење мобилних уређаја.

 До 10. септембра отворено је 26 станица, а планирано је још пет нових до краја 2016. године. Са МЦК-а се прилично лако може пресести на станицу метроа и надземног градског саобраћаја, или у приградски електрични воз, што знатно олакшава живот многим Московљанима и становницима Подмосковља.

Важан задатак градоначелника руске метрополе је и припрема града за Светско првенство у фудбалу 2018. Још 2014. године је отворен нови, ултрасавремени стадион „Арена – Откриће”. То је домаћи стадион фудбалског клуба „Спартак – Москва“. На том стадиону ће се 2017. године играти утакмице за Куп Конфедерације, а 2018. утакмице Мундијала 2018.

Фото: РИА НовостиФото: РИА Новости

 

У августу ове године биће отворен и стадион „ЦСКА”. Он ће такође бити коришћен за мечеве светског фудбалског првенства. Импозантних је димензија: има 30 хиљада места и велики паркинг. У комплекс улазе омладинска спортска школа, музеј, хотел за гостујућу екипу, ресторани, кафићи, продавнице сувенира и медицински центар. Поред стадиона је изграђена кула са 38 спратова у облику фудбалског купа УЕФА. „Арена“ и „ЦСКА“ ће сигурно учинити фудбал далеко популарнијим међу Московљанима. До 2018. године главни град Русије ће добити још два нова стадиона – „Лужники“ и „Динамо“.

Треба нагласити да је спорт доласком Сергеја Собјањина на место градоначелника постао један од аспеката градског живота који се најбрже развија. Према анализи руске друштвене мреже „ВКонтакте”, сада се 3 милиона Московљана бави спортом, што је 50% више у односу на 2010. годину. Томе је у великој мери допринео већи број спортских објеката и развој спортске инфраструктуре града. За годину дана изграђено је 10 фудбалских стадиона, много кошаркашких терена, постављени су столови за стони тенис и опрема за особе са инвалидитетом.

Високе технологије помажу Москви

Још једна занимљива новина у животу Москве је учешће свих грађана у друштвеном и урбанистичком развоју града преко интернет портала као што су „Активни грађанин“ и „Наш град“. Показало се да су савремене високе технологије одлично средство за спровођење демократских принципа у дело.

На овим порталима становници Москве пишу о проблемима на које наилазе. На пример, ако негде не ради сефамор или улична расвета, ако се појавила рупа на улици, ако је разбијен излог или изврнут контејнер, грађани о томе могу сместа да упозоре власти. Информација брзо стиже до одговорне службе за решавање и уклањање конкретног проблема. Завршава се јавним извештајем о обављеном послу уз обавезан фотографски доказ.

Фото: Best of RussiaФото: Best of Russia
Нису све промене позитивне

Нажалост, понешто се променило у негативном смислу. Услед пада цене нафте и препуцавања санкцијама са Западом национална валута је изгубила 50% вредности, скочиле су цене намирница, домаће технике, аутомобила и многих других производа. Раније Московљани нису много обраћали пажњу на цене намирница, јер су могли себи много тога да приуште, а сада то више није тако. Наравно, није реч о несташици прехрамбених производа. Западноевропске и америчке увознике су одмах, у августу 2014. године, заменили домаћи произвођачи или увозници из земаља које нису увеле санкције Русији. Глад у Москви, и уопште у Русији, постоји само у болесној уобразиљи украјинских и западних пропагандиста, у шта лако може да се увери свако ко лично дође у Москву или било који други руски град.

Наравно, због економске кризе су примања Московљана готово преполовљена, јер је рубља изгубила вредност. Пре пар година су и плате престале да се повећавају. Раније су Московљани редовно одлазили на одмор у Европу, и то неколико пута годишње, а сада многи бирају јефтиније дестинације или се одмарају у својим викенд-кућама у Подмосковљу.

Шта се највише допада странцима у Москви?

Продавнице, салони лепоте, књижаре, ресторани, кафићи отворени су нон-стоп

 

Прво што пада у очи је могућност да у свако доба дана и ноћи купите шта год пожелите, или да користите услуге које су на другим местима доступне само дању. „У два сата ујутро можете ући у књижару, у 3 сата ујутро купити паркет у великом тржном центру грађевинског материјала, у 5 ујутро наћи цвеће за своју девојку, а у 6 опрати ауто“, каже познати амерички продуцент Боб Ван Ронкел, који већ десетак година живи у Москви.

 

Фото: GettyImagesФото: GettyImages

Аутомати за наплату рачуна за мобилну везу, интернет и комуналне услуге

У Москви је немогуће остати без мобилне везе. По целом граду на најпрометнијим местима (у тржним центрима, подземним прелазима, ресторанима, апотекама и метроу) постављени су посебни аутоматски терминали. Само укуцајте свој број телефона, убаците жељени износ и рачун је попуњен. Исто тако можете платити све рачуне за комуналне услуге. Једноставно и практично. Исти терминали прихватају и плаћање свих врста рачуна, пореза, па чак и казни за пребрзу вожњу.

Yandex.Гужве

Странци често зазиру од саобраћајне гужве у Москви, али мало ко зна да постоји онлајн сервис Yandex.Пробки који у реалном времену даје тачну информацију о стању на путевима. Сервис толико добро функционише да можете добити информацију чак и о застоју у најмањој московској улици, тако да је увек можете заобићи и кретати се улицама у којима нема гужве. „Био сам шокиран сваки пут када видим потпуно црвену карту Москве на Јандексу. То значи да је свуда у граду гужва. Временом сам схватио да се то догађа само у одређено доба дана. Апликација стварно помаже да се нормално крећем по Москви и да тражим право време за вожњу", каже Аустралијанац Мајк Александар, који се заљубио у Русију након три месеца живота у Москви.

Лекови у апотекама без рецепата

Многи се лекови у Русији могу купити без рецепта: антибиотици, хормонални препарати, лекови са јаким дејством... Странци виде велику предност у томе, јер не морају трошити време и новац на одлазак код лекара. Зато се у Русији многи људи лече самостално. А то, мора се рећи, и није најпаметније. Стога је и Министарство здравља у последње време почело све чешће да контролише апотеке.

Марија Григоријан,
Руска реч

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА