BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Показали што су кадре јуначке горе

Показали што су кадре јуначке горе
02.10.2016. год.
Црна Гора слави два века од славних битака против Турака на Мартинићима и Крусима које су задивиле свет. То је била најава слома владавине Турске


Две битке које су златним словима уписане у славну историју Црне Горе, на Мартинићима и Крусима 1796. биле су весник краја Отоманске империје у државици подно Ловћена, али и Балкана. И данас на овим просторима одзвањају речи Петра I Петровића, које је Црногорцима упутио пред ове одлучујуће бојеве:

- На оружје и крваво поље, мили витезови - да покажемо непријатељу што су кадре јуначке горе! Да покажемо да у нама неугашено србско срце куца, србска крвца врије, да покажемо како горскије јунака мишица јунаштвом надмашује на бојном пољу сваког душманина!


Због пораза на Мартинићима Махмут-паша Бушатлија је ударио са својом војском на Крусе, где их је чекало три хиљаде Црногораца са владиком Петром I. У бици је погинуо Махмут паша и још 74 његових официра. Богдан Вуков му је одсекао главу, да би је Црногорци набили на копље и донели на Цетиње у Цетињски манастир, који је Махмут паша неколико година раније запалио.

Истакнути историчар проф. др Зоран Лакић, академик Црногорске академије наука и уметности, каже, за "Новости", да су Мартинићи били најава слома владавине Турске на овим балканским просторима, да би Круси означили њен тотални крај.

Историчар Зоран Лакић

- При томе се мора имати у виду и оно што се са Турском на Балкану дешавало десетак година касније. Мислим на величанствен почетак српске револуције, како је познати немачки научник и отац модерне историографије Леополд Ранке назвао Први и Други србски устанак. Тим бунама против средњовековног феудалног турског система најављиван је крај турских зулума на Балкану. Њима треба још додати и познати грчки устанак против истих зулумћара 1821. И тада је делегација грчких устаника дошла на Цетиње да чује мишљење и савет црногорског мудраца - Петра I Петровића, чија се реч поштовала у ондашњој Европи, каже Лакић. - Мартинићи и Круси означили су почетак процеса ослободилачке борбе балканских народа. Црна Гора се почела изграђивати на европски начин: кренула је путем уједињења својих племена и стварања модерне државе, попут оних које су функционисале у Европи. Па и у њеном суседству. Те европске процесе она је могла да прати, између осталог и зато што ју је предводио један изузетан владар - Петар I. Његовом уму дивила се Европа, називајући га црногорским царем, Петром Великим и црногорским императором Лујем XIV - свакако највећим владарима свога времена.

Подсећа наш саговорник да је Петар I видео много боље и даље од свих својих савременика.

- Петар Први Петровић почео је да реформише Црну Гору на начин који и данас изазива поштовање. Није то било лако урадити. Требало је реформисати и свест Црногораца. У првом реду уверење да је Црна Гора њихова држава. И више ничија. Да су народне институције - баш народне. И да више нису ничија прћија. Да се власт ствара за добро народа и да тако функционише. Да је сиромашна Црна Гора довољно богата да њени становници у њој могу живети животом достојним човека.

Станко Црнојевић - Бушатлија

 

 

 

 

ПОТОМАК БУШАТЛИЈЕ И ЦРНОЈЕВИћА

- Ова напаћена земља доживела је и преживела многа чудеса, али је једно тек данас угледала. Као Махмут Бушатлија, последњи мушки изданак Махмут-паше Бушатлије, онога који је овде изгубио главу, ја представљам породицу која је изгубила ову битку. Али као Станко Црнојевић, последњи мушки изданак Ивана Црнојевића, ја овде данас представљам и народ који је победио у овој славној бици. Та посечена глава, светлећи у рукама нашег митрополита Амфилохија мене је дозвала на Цетиње, где је сваки камен пут ка мојим коренима, ка Ивану Црнојевићу и његовом сину Станку, који је постао Скендер-бег. Можда је то Божје провиђење и знак да је више дошло време да се не делимо, поготово ако те поделе воде новом братоубилаштву - поручио је Станко Црнојевић Бушатлија на овогодишњој прослави битке на Крусима.

 

ВРАТИО ЧОЈСТВО

Вратио је владика чојство Црногорцима и још много тога другог. Означио је пријатеље, али и вековне душмане Црне Горе. Поносила се Црна Гора са својим пријатељима и никада није заборављала кроз какав је трновит пут пролазила. Па је са Ловћена запевала Вила - Ој Русијо, мајко мила! Говорио је и писао владика Петар I и да је Руска мајка исто што и наша србска мајка.

Велиша Кадић,
Новости

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА