BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јелена, жена која путује

13.09.2016. год.
Тешко нам је да замислимо жену како почетком прошлог века путује Блиским истоком сама, и стиже чак до Америчког континента…


Када се помену путописи у србској књижевности свакако да се прво помисли на Љубомира Ненадовића, Исидору Секулић, Милоша Црњанског или Растка Петровића. Сви ови великани српске књижевности и културе оставили су непролазна сведочанства из Италије, Норвешке, Мађарске, далеке Африке… Ипак, једна особа која је много путовала али и писала, остала је некако у сенци славних савременика а та сенка је пала на њу потпуно незаслужено.

Данас готово да се нико више не сећа Јелене Ј. Димитријевић, песникиње, романописца и прве жене у Србији која је писала путописе. То је чинила на посебан начин који је читаоцима дочаравао светове теко далеке од Србије и Балкана.

Седам мора и три океана


Рођена је у Крушевцу 27. марта 1862. године у кући трговца Николе и његове жене Стаменке, кћери кнез Милојка из Алексинца. У тај град деветогодишња Јелена долази 1871. године и у Алексинцу завршава основну школу. Кад је напунила 19 година, упознаје младог потпоручника Јована Димитријевића. Млади пар убрзо се венчава и одлази за Ниш где је Јован добио прекоманду. Ту млада Јелена почиње да учи француски, енглески, руски и италијански језик. Нишлије са занимањем посматрају нову суграђанску жељну знања и Јелена брзо постаје радо виђена гошћа многих нишких породица.

Ускоро Јелену Димитријевић почиње да занима и живот турских жена у Нишу па креће да учи и турски језик. Укључује се у рад Женског друштва, првог такве врсте у још османском Нишу и 1881. године  постаје најмлађа чланица ове организације. Залаже се да српске жене победе турско наслеђе и постану свесне својих вредности које нису ништа мање него мушке. Тада почињу и прва неразумевања за младу супругу потпоручника Димитријевића и Нишлије је кришом оговарају. Јелена се не обазире на чаршијске приче већ се окреће књижевности и објављује своју прву песму под називом „Девојко”. Следећих десет година у потпуности се посвећује песништву.


                                           
                                  
Године 1892. објављује песму „Баба Краса: у мој земан”. Ову песму назива „приповетком у стиху” и она остаје до данас значајна јер је први случај да једна песникиња употреби дијалекат, у овом случају нишки. Песма на духовит начин даје слику живота у Нишу. Три године касније, 1894, Јелена Димитријевић у Нишу објављује прву збирку песама „Песме И” с поднасловом „Јеленине песме”. Једна од песама из ове збирке, „Сунце јарко”, из циклуса „Севдији од Севдије”, постала је веома омиљена у народу као песма за певање. Музички је записана према певању србских рањеника на Битољском фронту.

   Осим књижевности Јелена Димитријевић открива и свет путовања. Постаје једна од
првих жена путописаца не само у Србији и на Балкану већ и у свету. Обилази Европу, Африку, Америку… Свуда стиже да забележи занимљивости из крајева које посећује. По повратку у Београд, у који се са мужем преселила 1898. године, објављује путопис „Седам мора и три океана” у коме је описала путовање лађом од Ђенове до Александрије, Каира, Долине краљева, и потом одлазак у Јерусалим, освајање Јордана, Витлејема, Дамаска и Бејрута.    Написала је путописе и из Индије и Мисира где се упознала са Рабиндранатом Тагором, касније нобеловцем, а у књизи „Нови свет” доноси утиске из Америке у којој је провела годину дана.Оставила је иза себе и „Писма из Индије”, „Писма из Мисира”, „Нови свет – у Америци годину дана”. Обишла је и Азију, боравила у Кини, Јапану, на Цејлону…    Ускоро се њени путописи преводе на енглески, немачки, руски и чешки језик. Мушкарце у својим путописима помиње узгред, и то увек као својеврсну позадину женског питања.

Сви смо један род

Како сама признаје, ужива у путовањима јер само тако може да упозна људе. Сматра да је „цело човечанство један род” и да нас никада не смеју делити боја коже и вера.

Не запоставља ни рад на просвећивању српких жена и постаје један од оснивача Кола србских сестара и покретач часописа „Вардар”. Пуна је  планова за нове песме и путописе, али све то као мехур од сапунице распршује Први балкански рат, 1912. године. Тада књижевност и путовања замењује улогом болничарке, а краткотрајни мир до 1914. године користи да обиђе Француску и Белгију. Први светски рат затиче је у Немачкој, а 1917. године остаје удовица јер њен Јован гине на фронту. По завршетку рата Јелена наставља с путовањима, обилазећи Франсцуску, Шпанију, Америку, Египат, Сирију и Либан.

Другује с Феликсом Каницом, тада најпознатијим светским путописцем који је обилазио и наше крајеве и оставио о њима писано сведочанство. Иако се шушкало да је међу њима било и нешто више од пријатељства, Јелена о томе никад није говорила и никада се више није удавала.


БОГАТА НАСЛЕДНИЦА

Занимљиво је да је своја путовања по свету Јелена Димитријевић углавном сама плаћала, мада су нека путовања помагали и тада имућнији Београђани, под условом да им се име нађе у предговору путописа као „добротвора”. Ондашња чаршија с правом се питала одакле „једној потпоручници новаца да обилази свет”, а Јелена, како је сама истицала, „није желела никоме да се правда јер никоме ништа није украла”. Како ствари стоје, Јелена Димитријевић је и пре уласка у брак с Јованом Димитријевићем била материјално обезбеђена јер је добила највећи део наследства и имања свог деде по мајци, Милојка, алексиначког кнеза који је својевремено новчано помагао и Карађорђеве устанике.

Прва жена путписац у Србији за путовања није узимала ни динара од прихода Кола србских сестара чији је један од оснивача била и строго је надзирала рад тог удружења, поготово да сви прилози дођу у руке оних којима је најпотребније – сиромашнима и болеснима. Била је по природи скромна и тиха и није желела да говори о приватном животу. Тако ни своју наводну љубав с Феликсом Каницом никада није хтела да потврди, иако се у београдској чаршији говоркало да је чувени светски путописац многе појединости о Србији преузео баш од своје млађе колегинице и, могуће, љубави.

Други светски рат проводи у окупираном Београду и потпуно се повлачи у себе. Готово да и не излази из куће. Дочекује још једно ослобађање, али здравље јој је трајно нарушено. Неуморни путописац, књижевница, добротвор и борац за женска права Јелена Ј. Димитријевић умире у Београду 10. априла 1945. године, а по сопственој жељи сахрана је прошла у потпуној тишини и без људи који би јој одали последњу почаст јер је из непознатих разлога погреб био два часа раније него што је у штампи објављено.


Сећање на једну од најзинимљивијих жена српске културе чувају две улице, у Београду и Алексинцу, док се данас њена дела слабо изучавају у нашим школама. Надајмо се да ће се то променити и да ће скромна девојка из Крушевца, која је обишла планету и задивила једног Тагора и Каница, поново засијати у памћењу србског народа који је толико волела и поштовала.

Аутор: Срећко Миловановић
Илустратор: Милан Ристић

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА