BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Николић: То што Србија није увела санкције Русији говори на чијој смо страни

Николић: То што Србија није увела санкције Русији говори на чијој смо страни
19.08.2016. год.


Председник Србије Томислав Николић изјавио је да Русија и Србија данас имају изванредне политичке односе, успостављену заједничку сарадњу и заједничке наступе у веома битним темама.

Председник Николић је у интервјуу за ТВ Цариград рекао да Русија и Србија имају договор да ће заједно учестовати у свим догађајима који се тичу судбине наших држава, и то је за Србију драгоцено.

„То је огромно тржиште, такорећи за све робе бесцаринско, са изузетком неких производа, то је велики извор сировина, енергената за Србију“, рекао је председник Србије који је са жаљењем констатовао да пројекат „Јужни ток“ стоји, али је и додао: „Никада не реци никад“.

Он се, казао је, увек нада да ће бити довољно мудрости у Европској унији, посебно у Бугарској, да се тај „Јужни ток“ изгради и тако снабде читав један део Европе руским гасом.

Приметио је да су србско-руски односи вероватно у историји имали овако добре тренутке, али је додао да не верује да је било бољих.



„Једноставно, Србија је вековима ослоњена на помоћ и подршку, најпре царске Русије, потом совјетске Русије, данас Руске Федерације, и увек када је Русија стајала добро са обе ноге на земљи и када је имала довољно снаге или довољно мудрих људи да заштити своје интересе, тада је била у стању да штити и интересе Србије“, навео је председник Николић.

Када је, казао је, Русији било лоше, то се одмах код нас осећало и одмах су други утицаји бивали доминантни и јачи — утицаји и људи и држава са којима се мање разумемо, са којима немамо корене, порекло, језик, веру, обичаје, заједничку историју, тако да је сва историја србско-руских односа историја ишчекивања, када ћемо коначно успоставити такве односе.

„Наравно, сви ми сарађујемо и са осталим државама, али барем у те наше односе нико не може да се умеша и мислим да је то огромна заслуга, јединствена заслуга председника Руске Федерације, који је схватио колика је величина мале Србије“, навео је србски председник.

Председник Србије сматра да је то прави израз који можемо да употребимо. Иначе, гледајући са висина држава које имају сто милиона или милијарду становника, могло би некоме да се учини да је Србија мала. Гледајући у пријатељство за које не постоји мера, онда је Србија велика према свим својим пријатељима и према свима који заслужују пријатељство Србије, рекао је Николић.

„Данас смо успоставили изванредне политичке односе, успоставили заједничку сарадњу, заједничке наступе у веома битним темама. Ми смо успели да обезбедимо руску подршку у неколико ситуација које су биле веома критичне по будућност Србије, рекао бих, и то је била резолуција о Сребреници, у којој је требало прогласити Републику Српску за геноцидну творевину, то је било гласање на Генералној конференцији Унеска око пријема Косова, па би тој такозваној држави Косово припали сви србски манастири и све српске светиње, сва србска културна баштина која постоји на Косову и Метохији“, навео је председник.

Николић је указао на тренутну ситуација да Русија, велики пријатељ Србије, и Европска унија, којој тежимо, у чијем смо окружењу, у чијем чланству бисмо желели да будемо ако нас жели поносне, такве какви јесмо, имају некакав спор и да је врло тешко опредељивати се.

„Али, ако вам је то што Србија није увела санкције Руској Федерацији неки знак, онда ето знака на чијој смо страни у спору, и ту нас мотивише наша историја. Ми смо предуго били под санкцијама да бисмо се прикључивали било каквим санкцијама, зато што санкције и нису против политичара, против режима. Јесте њима жеља да оборе режим државе према којој се уводе, али у принципу страда становништво, најчешће они најстарији и најсиромашнији и деца“, навео је србски председник.

Дакле, рекао је председник Николић, Србија се никада неће прикључити санкцијама према Руској Федерацији и он то не препознаје као заједничку спољну политику, зато што и не постоји заједничка спољна политика у Европској унији.

„Пример Косова и Метохије вам је најдрастичнији, најјаснији. Дакле, ако је заједничка спољна политика да све државе признају Косово, независност Косова и Метохије, како то да је пет држава-чланица Европске уније није признало и да не постоје никакве санкције за њих“, упитао је Николић.

Тако, како они могу да буду чланови Европске уније, а нису признали независност, тако и Србија може да уђе у Европску унију, а да не призна независност, и то је једини услов који Србија не може да испуни, не жели, нити јој то дозвољава историја, нити будућност њене деце, а то је да због једне шаргарепе добије штап, да због неког бољитка, посебно у уређењу државе и економији, изда оно за шта су милиони Срба губили животе.

„Дакле, Србија би сâму себе згазила ако би увела санкције било коме на свету, само зато што их неко други уводи или ако би признала независност Косова и Метохије, само зато што су је неки велики, силни, моћни признали, и утичу на друге да признају“, закључио је председник Николић.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА