BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дан Д за руске атлетичаре у јеку „спортског рата“

Дан Д за руске атлетичаре у јеку „спортског рата“
21.06.2016. год.


Међународни олимпијски комитет ће данас одржати специјалну седницу, која ће бити посвећена питању заслужују ли поједини спортисти индивидуалан приступ или треба да сносе колективну одговорност.

Савет Међународне асоцијације атлетских федерација (ИААФ) 17. јуна је донео одлуку да прекине чланство Руске атлетске федерације у тој организацији, чиме је лишио руске атлетичаре права на учешће на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру.

Касније је извршни комитет МОК-а саопштио да поштује одлуку ИААФ-а и да сматра да се надлежност о наступу спортиста на сваком међународном турниру, укључујући Олимпијске игре, налази у рукама одговарајућих међународних спортских федерација.

Руски политиколог и новинар Јуриј Светов сматра да је колективно кажњавање спортиста веома неправедно.

„Мени ово личи на оно када је Израел у оквиру борбе против Палестинаца бомбардовао домове рођака оних Палестинаца који су активно радили против Израела. Либерална јавност је тада била запрепашћена. А нешто слично се сада дешава са руским спортистима. Да, зна се да је било оних који јесу користили допинг. Али, имамо много спортиста који никада нису прекршили било какво правило, а да не говорим о оним видовима спорта где на пример никаква супстанца тог типа уопште не утиче на резултате. Зашто сви да буду кажњени? Колективно кажњавање је веома неправедно“, каже за Спутњик Светов.

Светов сматра да ће Олимпијске игре у Рио де Жанеиру несумњиво бити политичке, економске и спортске игре.

„Ако Русија не буде наступала, онда ће у многим спортовима прва места бити загарантована спортистима из низа других држава, наших традиционалних ривала. Знате, иако можда звучи чудно, донекле могу да разумем евентуалну пресуду МОК-а: проблем допинга постоји у свету спорта. И постоји могућност да су они ишли логиком — ако казнимо тако велику спортску силу као што је Русија, то ће бити знак и осталима да се не играју јер могу бити следећи“.

Јевгениј Ловчев, спортски коментатор листа „Совјетски спорт“, најбољи фудбалер 1972. године, уједно и заслужни спортиста Русије, каже да би требало кажњавати одређене људе.

„Требало би кажњавати конкретне људе. Али, зашто на пример Исинбајеву? Њој би ово билe петe Олимпијске игре и она је требало после ње да уђе у светску историју спорта. Разумете шта се овде заправо дешава?“, каже он за Спутњик.

Ловчев подсећа да је, како каже, својевремено господин Кое, који се сад налази на челу Међународне асоцијације атлетских федерација, када су неке државе бојкотовале Олимпијске игре у Москви, наступио под заставом Међународног олимпијског комитета.

„Дакле, њему је то тад било дозвољено — да не наступа под заставом своје земље већ под заставом МОК-а и зашто онда он сад иде другим путем? Јасно ми је да се овде ради о политици и информационом рату. Исто тако, када сам ја био председник клуба ’Спартак‘ у футсалу, бразилске колеге су ме усред Москве питале: ’А где су вама овде медведи?‘. Њима је неко тако рекао“, каже Ловчев.

Он сматра да је поред информационог у току и такозвани спортски рат.

„Наравно, тај спортски рат је увек трајао. Ишли смо на Олимпијске игре или на шампионат света, а пре тога у Централни комитет партије, где су нам говорили — момци, наравно да је спорт ван политике, али ви морате разумети да се наша екипа на неки начин бори и против другог система и ми морамо да покажемо да смо бољи. Тај исти рат траје и данас и ту нема ничег лошег ако спортисти желе да покажу да воле земљу коју представљају и ако желе да постигну боље резултате. То само по себи није ништа страшно“, закључује Ловчев.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА