BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Ако Србија уђе у ЕУ, Русија ће морати да преиспита многе споразуме”

16.06.2016. год.


„Јединствена Русија” активно сарађује са политичким партијама у свету. Како се одвија међустраначка сарадња са јужноевропским парламентарцима? Како ће улазак Србије у ЕУ утицати на односе са Русијом? Због чега је опасно увлачење Црне Горе у НАТО? На та питања за сајт „Јединствене Русије“ је одговорио заменик секретара Генералног савета „Јединствене Русије” и потпредседник Државне думе Сергеј Железњак.

Може ли улазак Србије у ЕУ закомпликовати руско-српске односе?

Сергеј Железњак: Питање интеграције у било који савез, као и друга питања спољне политике, свака независна држава треба да решава самостално, у складу са интересима и мишљењем сопствених грађана.

Са друге стране, треба истаћи да се главни и за Србију апсолутно неприхватљив услов који поставља Европска унија састоји у признавању одвајања Косова и Метохије. Партија „Јединствена Русија” се током протеклог периода чврсто придржавала и придржава се политике пружања подршке нашим србским партнерима, како владајућој странци тако и опозиционим снагама, у спровођењу независног политичког курса у интересу грађана Србије. Исто тако треба рећи да у контексту све јачих центрифугалних тенденција у самој Европској унији данас у великој мери губи смисао дискусија о варијантама интеграције Србије у ту међународну структуру.

Нама је потпуно јасно да бисмо у случају дубоке интеграције наших србских партнера у Европску унију највероватније морали да преиспитамо низ споразума између наших земаља како бисмо заштитили своје економске интересе.

Поред тога, озбиљно нас забрињава покушај НАТО-а да појача своје позиције на Балкану, укључујући и покушаје у нама братској земљи Србији. У Црној Гори добро видимо колико дубок раскол у друштву изазива тежња да се та земља увуче у Северноатлантску алијансу по сваку цену и упркос вољи народа Црне Горе. Због тога ми подржавамо тежњу србских колега за очувањем садашњег статуса војне неутралности и ту политичку линију ћемо и даље спроводити као једну од важних компоненти пријатељских руско-србских односа.

Најважније је да српске политичке снаге саме, без притисака споља, одреде путеве и методе даљег јачања неутралности, укључујући и идеју да се та неутралност дефинише уставом, што би била дугорочна гаранција неуласка Србије у НАТО.

Због чега је опасно чланство у НАТО-у?

Сергеј Железњак
: Ми са недоумицом пратимо ситуацију у којој бирократски апарат Северноатлантске алијансе покушава да пронађе смисао сопственог постојања у подстицању конфронтације са Русијом. По европску безбедност је опасно постављање у Европи америчког система ПРО који је окренут против Русије. Такође сматрамо да је непромишљено и рискантно спровођење политике принудног ширења НАТО-а у Југоисточној Европи, које је већ гурнуло Црну Гору у дубоку социјално-политичку кризу и изазива озбиљне тензије у друштвеном животу Србије.

Зашто власти Црне Горе не желе да одрже референдум о уласку у НАТО?

Сергеј Железњак: Судећи по анкетама јавног мњења, већина грађана Црне Горе се противи уласку у НАТО, и већина становништва захтева да се одржи референдум. Међутим, услед извесних околности, на нашу велику жалост, власти Црне Горе немају могућност да спроводе независну политику у интересу сопствених грађана.

Ми подржавамо одговорне политичке снаге црногорског друштва у њиховој тежњи да формирају национални консензус по овом питању. Поред тога, интензивно водимо дијалог са нашим црногорским партнерима како по питањима безбедности, тако и по другим кључним питањима, укључујући и развој туризма са Русијом и пружање подршке нашим сународницима са сталним местом боравка у Црној Гори.

Интензивно увлачење Црне Горе и других балканских земаља у НАТО и поред отпора који се том процесу пружа унутар тих земаља, сведочи да идеја стварања Савеза неутралних суверених држава Југоисточне Европе постепено постаје реална геополитичка алтернатива и идеолошка противтежа плановима руководства САД усмереним на даље ширење НАТО-а.

Руска реч



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА