BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хрипунов: За извоз „Фијата“ неопходан нови споразум са чланицама ЕЕУ

Хрипунов: За извоз „Фијата“ неопходан нови споразум са чланицама ЕЕУ
24.05.2016. год.


Трговински представник Русије у нашој земљи Андреј Хрипунов изјавио је да питање извоза крагујевачког „Фијата“ у земље Евроазијске економске уније може бити решено у оквиру новог споразума Србије са чланицама Уније.

„Сада не разматрамо питање о укидању царина на ’Фијат‘, већ унификацију трговинског режима држава ЕЕУ и Србије. Сада имамо споразуме о слободној трговини између Русије и Србије, Белорусије и Србије, Казахстана и Србије. Сада су се у Унији појавиле Јерменија и Киргизија, са којима не постоји никакав споразум, а то би требало да буде јединствен режим између држава-чланица и Србије. Ово питање постављено је србској страни, и она је на то пристала“, рекао је Хрипунов.

Како каже, у марту је на савету Евроазијске економске комисије (ЕЕК) донета позитивна одлука о том питању, па би на неком од наредних заседања она требало да буде одобрена, након чега ће експерти двеју страна (ЕЕК и Србије) бити спремни да седну за преговарачки сто и почну преговоре на новом споразуму, јединственом за свих пет држава. Такође је могуће да ће се разматрати и питање избацивања са листе изузећа и „Фијатових“ аутомобила српске производње.

„Првобитно се говорило о пет хиљада аутомобила. Србска страна спремна је да седне за преговарачки сто. Према нашим проценама, у зависности од тога када ће кренути преговори, узимајући у обзир све процедуралне аспекте, биће потребно неко време, али можемо говорити о року од годину дана“, додао је Хрипунов.

На питање да ли је Србија спремна да даје неке олакшице Русији, Хрипунов је одговорио да овим новим споразумом везујемо и друге изузетке са списка и постављамо друге циљеве да бисмо добили одређену предност у испорукама нове аутомобилске технике у Србију.

„Имамо добру основу. Русија испоручује аутомобиле фабрике аутомобила „Автоваз“. Недавно је нађен дистрибутер за имплементацију камиона ’газела‘. Прве испоруке кренуле су у септембру 2015. године, и већ је испоручено 60 возила, рекао је он.

Ако успемо да скинемо царину на испоруку србских аутомобила, сходно томе ће и они поставити своје захтеве: ми постављамо квоте за бесцаринске испоруке ’фијата‘, али са своје стране ћемо покушати да задобијемо позиције, укључујући и за руске аутобусе производње ’ЛиАЗ‘. Око 200 њих већ возе по Београду, а прве испоруке су започете пре више од пет година.

Недавно је долазио директор фабрике ’Тролза‘ која се бави производњом тролејбуса. Одржан је састанак са замеником градоначелника Београда и руководством компаније Градско саобраћајно предузеће. То је био конструктиван разговор, одржана је презентација нових модела, након чега је србска страна оценила конкурентске предности руских тролејбуса и руководство Тролзе је, са своје стране, понудило повољне услове за снабдевање, укључујући и финансијску подршку и помоћ Руског центра за извоз. Ово је добар пример јавно-приватног партнерства“, закључио је Хрипунов.

„Осим транспортне индустрије, поменуо бих и енергетику и изградњу саобраћајне инфраструктуре. У Србији има више од десет, а на територији бивше Југославије и двадесетак електрана које су изграђене уз техничку подршку предузећа Совјетског Савеза. То време је прошло, они су доказали да су добри и значајно бољи у многим аспектима него ’Сименс‘, мада не могу рећи да имају слабу опрему.

Постоје и други пројекти. Следећи правац је стварање у Србији центра за производњу фармацеутских препарата. Све је замишљено према ’Росатому‘: изградња регионалног центра и производња лекова. Ово би било повољно за Србију тиме што би она постала регионални центар за производњу фармацеутских препарата. А за нас то није извоз сировина. Ми полажемо велике наде у то да ће пројекат бити реализован у блиској будућности“, каже Хрипунов.

Србија је у условима санкција постала важан партнер Руске Федерације за снабдевањем воћем и поврћем. На питање какве су перспективе ове године, Хрипунов је рекао да је недавно организована бизнис-мисија одељења за трговину и услуге владе Москве. Долазили су малопродајни ланци „Фуд Сити", Х5 и десетак других представника великих московских трговинских ланаца. Вршили су инспекцију предузећа. Пре свега се говорило о производњи воћа и поврћа, а добре изгледи за снабдевање има и производња меса и млечних производа.

Повећање снабдевања храном из Србије данас је достигло гранични ниво. Срби би желели да понуде више и због тога се повремено покрећу теме о томе како би да започну рад на дугорочној основи, да стварају велике дистрибутивне центре који би се бавили планирањем набавке неколико година унапред. Потребна су дугорочна улагања и гаранције. Знам да су Срби већ у фази изградње великог тржног центра набавке за трговину са Русијом. Тренутно су отворене две регионалне канцеларије за сарадњу са Русијом — једна у Чајетини, а друга у Ужицу, закључио је Хрипунов.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА