BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Преминуо Жарко Видовић, водећи србски интелектуалац

21.05.2016. год.


Рођен 1921. године, у Тешњу, а гимназију похађао у Новом Саду. Био скојевац, познавао Владимира Валтера. Противно наређењу партије, као добровољац је учествовао у априлском рату. У октобру 41. ухапшен је у Сарајеву, да би на прољеће био транспортован у Јасеновац. Лично је посвједиочио о пјесми Ђурђевдан која је запјевана у возу којим су Срби довођени у тај логор смрти.

Захваљујући томе што је био један од здравијих и снажнијих, послат је у Норвешку, гдје су заробљеници искориштавани за рад. Захваљујући помоћи локалног становништва успио је са групом заробљеника побјећи у Шведску, 1943. Студирао је у Упсали, а студије филозофије и историје умјетности завршио по повратку у Југославију.

Свједочио је да је једина интелектуална србска свијест сачувана у заробљеништву, али да је и заробљеницима било онемогућено организовање изван СУБОНР, ради контроле.



Предавао је историју цивилизације на Универзитету у Сарајеву (од јануара 1953. године), затим на Универзитету у Загребу, одакле је због својих ријечи о србофобији био истјеран децембра 1967. године. Прешао је у Београд гдје је у Институту за књижевност и умјетност Србије радио све до пензије 1986.

Са развијањем "духовне свести", свjедочио је и окупљању младих јеромонаха око Јустина Поповића у СПЦ и пратио успон будућих најутицајнијих владика. Деценијама касније биће и оснивач Богословије у Фочи. Одликован је орденом Светог Саве другог реда. По жељи патријарха Павла био је говорник на сахрани овог "најдуховнијег црквеног оца за нашег доба".

Његова дјела „Умјетност у пет епоха цивилизације", „Логос - литургијска свест Православља", „Огледи о духовном искуству", „Његош и Косовски завјет у Новом Вијеку", „Срби у Југославији и Европи, Православље у суочењу с Европом" и „И вера је уметност" говоре о филозофу који његује православни поглед на свијет.

У свом последњем великом интервјуу који је дао Недељнику, можете прочититати како је Жарко критиковао српске комунисте, како католичку цркву, како православну цркву због бујајућег клерикализма, те шта мисли о Недићу и Степинцу...

Фронтал



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Свет се сада суочава са најкритичнијим тренутком од краја Другог светског рата, изјавио је пољски премијер


Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА