BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија најављује укидање споразума о слободној трговини са Русијом

19.05.2016. год.


Саопштење Центра за европске политике

Подаци о трговинској размени Србије са Европском унијом за 2015. годину, показују да је покривеност увоза извозом достигла историјски максимум од 77 одсто и да наставља да расте.

„Србија и даље из Европске уније више увози него што у њу извози, али је за разлику од прве деценије XXI века, када је покривеност увоза извозом износила између 45 и 55 одсто, ситуација сада и квантитативно и квалитативно другачија“, каже Небојша Лазаревић, директор Центра за европске политике и члан Ужег преговарачког тима за приступање Србије ЕУ. Ранијих година су најзаступљенији извозни производ Србије биле сировине и пољопривредни производи у најнижем степену обраде (метали, пшеница, кукуруз), док последњих година почињу да доминирају аутомобили, ауто-делови и електрични апарати.

С друге стране, неопходно је јачати конкурентност српске привреде која и даље није довољно јака да издржи притисак тржишних сила које владају у Европској унији. То једино може да се промени ако се процес европских интеграција схвати као прилика за дубинске промене у друштву које укључују и потпуну трансформацију привреде, али и другачију улогу државе, наглашава Лазаревић.

Хрватска је имала извесне проблеме уласком у Европску унију због напуштања CEFTA споразума, док неким нашим предузећима евентуалну тешкоћу би могао да представља престанак важења Споразума о слободној трговини са Русијом.

„Из тог разлога је од изузетног значаја да се већ сада, на време, а не у тренутку приступања, почне са припремама како би се максимизовале велике потенцијалне користи од чланства у ЕУ, а ублажиле негативне последице“, објашњава Лазаревић.

„Чланство у Европској унији Србији ће донети лакши приступ европском тржишту, као и знатно увећање европске помоћи Србији - са 200 милиона на преко 1,5 милијарди евра годишње. Међутим, да би Србија уопште могла да апсорбује ову помоћ а привреда да максимално искористи шансу коју добија уласком на тржиште ЕУ, неопходно је да, паралелно са процесом преговора о чланству, држава коначно развије свеобухватну стратегију развоја која ће дефинисати и њену улогу у привреди у наредних 10 година. Оваква стратегија мора бити донесена кроз транспарентан и партиципативан процес, у којем ће пун допринос дати, поред државних органа, и асоцијације привредника, цивилни сектор и тинк тенкови, синдикати и универзитети“, закључује Небојша Лазаревић.

Факти
 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА