BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Митровчани чувају сећање на руског хероја

Митровчани чувају сећање на руског хероја
07.05.2016. год.


За ослобођење Југославије од фашиста пало је 8.000 совјетских војника. Међу њима је и Василиј Рошчепкин. који почива у Сремској Митровици. Али док се у Пољској, где је у борбама за ослобађање земље погинуло 600.000 припадника Црвене армије, спремају да демонтирају око 500 споменика из тих времена, у овом сремском граду чувају сећање на овог хероја.

Представник Министарства спољних послова Русије Александар Кузњецов и шеф конзуларног одељења Амбасаде Русије у Србији Сергеј Огурцов повезали су се са старим пријатељима Русије, ветераном из Сремске Митровице Бориславом Славкићем и председником организације Србско-руска иницијатива Виталијем Вањкевичем. Резултат је био да је лист из града Оренбурга „Оренбужје“, где је Рошчепкин завршио ваздухопловну школу, добио нове писане материјале и мноштво фотографија из Сремске Митровице.



Херој Совјетског Савеза Василиј Рошчепкин јуришао је на мост преко Саве и био оборен. Његов Ил-2 пао је на периферији града. Када су мештани дотрчали, оба пилота су била мртва. Они су их кришом сахранили док су Немци још били у граду. Затим су их свечано поново сахранили на месту где данас почивају.

На њима се види споменик на коме је уклесано на руском „Нека је вечна слава херојима који су погинули у борби против немачких завојевача за част и независност народа Југославије! Овде је сахрањен херој Совјетског Савеза, гардијски пилот, поручник Валериј Дмитријевич Рошчепкин, рођен 1922. године у граду Бузулук. Инжењер, капетан Георгиј Никитјевич Курочкин, из села Бобљево Калињинске области.

У јесен 1944. фашисти су се пробијали код Сремске Митровице преко моста на Сави ка северу, у Аустрију и Немачку. Херој Совјетског Савеза Василиј Рошчепкин јуришао је на тај мост и био оборен. Његов Ил-2 пао је на периферији града. Када су мештани дотрчали, оба пилота су била мртва. Они су их кришом сахранили док су Немци још били у граду. Затим су их свечано поново сахранили на месту где данас почивају.

Поред Рошчепкина, други погинули је Георгиј Курочкин. Иако поред пилота у авиону лети обично војник, Курочкин је као капетан инжењер летео на Ил-2, можда да би као пуковски инжењер и преконтролисао квалитет ремонта авиона.

Рошчепкин је иначе завршио Оренбурску ваздухопловну школу. Совјетска авијација је трпела велике губитке и зато је његово школовање било убрзано. А иако је на споменику написано да се родио у Бузулуку, он је заправо родом из села Плешаново Александровског рејона који је касније, у његову част, преименован у Рошчепкино. У бузулуку је завршио школу. Звање хероја добио је Указом Президијума Врховног совјета СССР-а.

Његов рођак Јуриј, ког су пронашли новинари „Оренбуржја“, направио је читав музеј посвећен свом храбром претку: ту су портрети, фотографије, писма, телевизијски снимак.



Док се у Пољској, где је у борбама за ослобађање те земље погинуло 600.000 припадника совјетске војске, спремају да демонтирају око 500 споменика из тих времена, у Сремској Митровици чувају сећање на хероје.

Док се у Пољској, где је у борбама за ослобађање те земље погинуло 600.000 припадника совјетске војске, спремају да демонтирају око 500 споменика из тих времена, у Сремској Митровици чувају сећање на хероје.

Он прича да је његов деда био најмлађи од осморо деце у породици. „Командир његовог пука Антон Плескач ми је причао да је Василиј на фронту имао девојку, веома лепу. Па и он сам је био лепотан, шармантан, тамо где је он били су смех, музика. Свирао је гитару и балалајку и лепо певао“, прича Јуриј.

Како каже, Василиј је често писао кући, обично почињући са „Здраво, драга мама“ и остављајући на крају један чист лист с поруком за цензуру: „Не бацајте, у селу нема папира, на њему ће моји да ми напишу одговор.“ Или: „Молим цензуру да не изгуби моју фотографију, то је за моју стару мајку.“

Ми Рошчини, каже Јуриј, имамо своје место у „Бесмртном пуку“, а мој унук Андреј, кадет, обавезно облачи униформу — ипак је праунук хероја Совјетског Савеза.

А писани материјали садрже и речи партизанке-илегалца Драгице Књажевић: „Братска крв наших народа учврстила је наше пријатељство. То пријатељство је вечно и ништа не може да га поколеба.“

За прошлогодишњи Дан победе споменик Рошчину и Курочкину у Сремској Митровици је рестауриран. Мештани су поставили на врх нову црвену звезду, поправили тамо где је пукло, заменили камене стубиће, обојили ограду, очистили територију и посадили цвеће. На Дан победе службеници руске амбасаде на челу са амбасадором Александром Чепурином обилазе такве споменике широм Србије. А два километра од споменика, на месту где је пао авион Рошчепкина, постављен је још један споменик, назван „крило“ зато што су нашли и поставили на постоље крило авиона Ил-2, у ком је летео совјетски херој.

 


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА