BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Колинда: Дубоко сам забринута због пресуде Шешељу

20.04.2016. год.


Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић је у писму генералном секретару УН Бан Ки Муну изразила дубоко разочарање и забринутост због првостепене, ослобађајуће пресуде Хашког трибунала (МКСЈ) Војиславу Шешељу, оценивши да ће она негативно деловати на мир, помирење и добросуседске односе у ширем подручју Југоисточне Европе.

Тврдећи да су важни сведоци у случају Шешељ били застрашивани, поткупљивани и ометани, Китаровићева у писму, објављеном данас на њеном званичном сајту, каже да je у том контексту првостепена пресуда додатно „правно упитна и са становишта њене веродостојности сасвим компромитујућа“.

„Очекујемо не само да Србија у потпуности сарађује са МКСЈ, него и да се престане игнорисати чињеница да се спрам сведока у случају Шешељ поступало на недопуштен начин и у мери да је МКСЈ нашао потребним подићи оптужницу против за то одговорних“, пише Китаровићева.

Та пресуда је, сматра она, опасан преседан за све друге оружане сукобе у којима се „војни циљеви настоје остварити спровођењем геноцида и етничког чишћења темељем националистичке или расистичке идеологије и злочиначко–хушкачке пропаганде“.

Ослобађање Шешеља је, према њеном мишљењу, „противно ранијим чињенично–правним утврђењима меродавних већа МКСЈ, с обзиром на оружани сукоб на подручју Хрватске, те представља апсолутно непоштовање жртава и њихових патњи које још интензивно трају“.

Китаровићева је навела да је пресуда Шешељу у хрватској јавности изазвала констернацију, али и „дубоко разочарање у сам МКСЈ, који се у овом случају показао очито неотпоран на злоупотребу међународног јавног и кривичног права“.

„Оно ће, исто тако, негативно деловати на мир, помирење и добросуседске односе у ширем подручју Југоисточне Европе и свим кризним жариштима света. Овом првостепеном пресудом једног судског већа дубоко је пољуљано поверење у МКСЈ и разлоге зашто га је Савет безбедности УН основало“, навела је хрватска председница.

Таква пресуда, сматра она, ствара негативни преседан чије последице могу изаћи изван оквира самог МКСЈ и контаминирати укупну перцепцију светске јавности о значењу, дометима и смислу међународног кривичног права.

Осим Бан Ки Муну, писмо је упућено председнику Генералне скупштине УН Могенсу Ликетофту и председавајућем Савета безбедности УН Лиу Ђиеију, а биће достављено и представницима свих држава–чланица УН као документ ГС УН и СБ УН.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА