BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија уздигла НАТО до дипломатског статуса

17.02.2016. год.

 
Србија, која се сматра главним савезником Москве на Балкану, је направила велики корак према НАТО-у. Парламент Србије је ратификовао споразум који предвиђа слободу кретања НАТО снага по србској територији и који им даје дипломатски имунитет. Тако, Београд, иако опредељен за формалну политику неутралности, активно шири сарадњу са НАТО-ом.

"НАТО нам је потребан као савезник, који треба да штити србски народ на Косову и Метохији", - рекао је премијер Србије Александар Вучић. Он је овако коментарисао ратификовани споразум о сарадњи са НАТО-ом, додајући да не види ништа лоше у томе.

Споразум доноси интеракцију између Београда и НАТО-а на нови ниво. НАТО је добио слободу кретања на територији Србије, приступ свим објектима, и што је најважније - дипломатски имунитет. Имовина НАТО-а ће бити ослобођена свих пореза и царина. 

Многе српске политичке партије и организације, сматрају овај споразум са НАТО-ом као непријатељски. 

Блиски извори Комерсанта у србским владајућим круговима су изразили сумњу да ће председник ставити вето на споразум са НАТО-ом и да се неће одлучити на конфронтацију са премијером, упркос чињеници да Томислав Николић говори више са про-руске позиције.

Шта више овај документ који је Скупштина Србије усвојила није први такав споразум са НАТО-ом. У марту прошле године Србија је потписала са НАТО-ом Индивидуални партнерски акциони план (ИПАП), у којим је НАТО-у пружено право да користи српску војну инфраструктуру и да користи за обуку и маневре српску базу "Југ".

Комерсант цитира и србског аналитичара Драгомира Анђелковића који сматра да после ратификације споразума са НАТО-ом, Србија треба да пружи исте услове и за Русију - у оквиру хуманитарног центра у Нишу. Лист подсећа да је споразум о ословима боравка сарадника у центру у Нишу требало да буде потписан још за време посете руског председника Београду у јесен 2014. године, али да се то није догодило.

„У последњем тренутку србска страна је инсистирала да се то питање скине са дневног реда”, пише лист и додаје, позивајући се на изворе блиске Влади Србије, да је потписивање документа подразумевало повећање привилегија центра и давање посебног статуса персоналу. Тај статус би могао да се протумачи као дипломатски и он би био нова иритирајућа тачка у односима Београда са Западом, додао је извор. Комерсант оцењује да је „перспектива ширења центра у Нишу и давање посебног стауса персоналу постала још магловитија” након што се прошлог пролећа Србија прикључила Механизму цивилне заштите ЕУ.

У приближавању ставова Београда и Москве није помогла ни посета заменика премијера Дмитрија Рогозина током јануара, иако је тада разговарано о набавци руских ПВО система и борбених авиона МиГ-29. 

У Москви прихватање новог споразума НАТО-а и Србије није прошло незапажено. Као што је наведено јуче, представник руског Министарства спољних послова Марија Захарова, је истакла :„Уочавамо да Србија развија односе са НАТО-ом. Полазимо од тога да ће се Београд, како су вишекратно изјављивали србски званичници, придржавати политике неутралности што је потврђено одлуком Скупштине Србије", рекла је Захарова



  • Извор
  • kommersant.ru/doc/2918038/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА