BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Формирана Прва гардијска тенковска армија у Западном војном округу Русије

07.02.2016. год.


Прва гардијска тенковска армија поново је формирана у Западном војном округу (ЗВО) Русије, саопштило је Министарство одбране.

У састав армије ушле су Кантемировска тенковска и Таманска мотострељачка дивизија, као и низ других јединица. Штаб нове армије налазиће се у Подмосковљу.

Према наводима руског војног министарства, наоружање армије чиниће основни борбени тенкови Т-72Б3, Т-80, борбена возила пешадије БМП-2, као и више од 130 других модела технике.

Такође је саопштено да ће војници те армије већ ове године извести више од 1.500 борбених гађања и тактичких вежби, као и планских активности у оквиру војне обуке.

Главнокомандујући Копнених снага Оружаних снага РФ од 2004. до 2007. године, армијски генерал Алексеј Маслов, изјавио је да је формирање прве тенковске „несумњиво исправна одлука“. Он наглашава да „раније тим дивизијама - Таманском и Кантемировском - није било баш лако управљати. Штаб ЗВО се налази у Санкт Петербургу, а обе јединице - у Подмосковљу. Зато је неки орган управљања морао да буде створен“.

„Веома је добро што је то оперативна формација - тенковска армија“ - уверен је Маслов.

„Њено формирање омогућиће да се побољша обучавање јединица извршавању задатака у складу са наменом, повећаће квалитет борбене обуке, побољшаће се контролу свакодневних активности јединица. И, на крају, то је својеврстан повратак нашим историјским коренима - пуковима, дивизијама, армијама. Не треба ми да користимо те помодне термине. Ми и без тога имамо чиме да се поносимо. Историја 1. гардијске тенковске армије вредност је сама по себи, подвлачи Маслов.

Командант 1. гардијске тенковске армије (1991-1993.), начелник Главне оперативне управе Генералштаба ОС РФ (1995.), генерал-пуковник Леонтиј Шевцов, истиче да „враћање тенковске армије представља уклањање недостатака и грешака претходног руководства Министарства одбране и Генералштаба“.

Раније расформирање јединица пратиле су изјаве да Русија у овом тренутку нема непријатеље и да за држањем формација типа корпуса и армија у саставу Оружаних снага сада нема никакве потребе.

Шевцов се присетио да је некада био представник Русије у Врховној команди здружених снага NATO у Бриселу 1995-1997. Године: „Тај војни блок је тада чинило 16 држава, данас их већ има 28, а наша западна граница је огољена“. Зато он уверава да „несумњиво, поновно стварање 1. гардијске тенковске армије је апсолутно исправна одлука“.

Прва гардијска по наоружању и бројности, указује Шевцов, засад није већа од корпуса.

„У овом тренутку армију чине свега две дивизије и једна бригада. А у ранијим временима у саставу таквих оперативних формација било је најмање 4-5 дивизија, а а понекад је њихов број ишао и до 10“ - нагласио је он. По мишљењу генерал-пуковника, зато у састав те армије треба укључити још најмање две пунокрвне јединице.

„Таманска и Кантемировска дивизија никада нису биле потпуно комплетиране јединице. По правилу, те дивизије су се састојале од по два пука. Њихова бројност није била већа од 12-12,5 хиљада људи, што одговара потпуно комплетираној дивизији. А ако је јединица комплетирана 70 одсто, то у пракси значи да је она ограничено борбено способна. За војне параде могућности Таманске и Кантемировске дивизије су сасвим довољне, а за вођење озбиљних борбених дејстава, вероватно раније нису“ - нагласио је Шевцов.

Такође, по генераловом мишљењу, „одлука о формирању армије је једно, а сасвим је друга ствар је када ће новоформирана јединица постати истински управљив и борбено способан војни организам“.

„Чак и размештање и постизање борбене готовости једне дивизије траје веома дуго. Некад је то трајало три године, некад чак и више“ - опомиње Шевцов. Осим тога, веома много напора мораће да буде уложено у припрему одговарајуће инфраструктуре. Потпуно комплетирану дивизију чини 1.200 официра. За њих су потребне стамбене просторије које одговарају савременим стандардима. А још су потребне касарне за војнике, центри за обуку, полигони, капиталне грађевине за складиштење оружја и војне технике, прописаних залиха материјалних средстава. А сада подигните ту лествицу до армијског нивоа, и биће вам јасно колико још предстоји напора и тешког рада. То јест могу се наћи војници, техника такође, али то још неће бити армија. Другим речима, треба радити, радити и још једном радити, казао је Леонтиј Шевцов.

Начелник за наоружање Министарства одбране Русије 1994-2000. године, генерал-пуковник Анатолиј Ситнов изјавио је да се формирање тенковске армије „може оценити само као корак у изузетно исправном правцу“. Прво су Оружаним снагама враћене дивизије, а сада је дошао ред на оперативне јединице - армије.

По мишљењу Ситнова, управо је дивизија кључна карика у Оружаним снагама Русије и „одлука која је својевремено донета о преласку на бригаде може се оценити у нашим условима као погрешна“. Само дивизија, својеврсна самодовољна и ефикасна јединица, која има сопствени систем управе, способна је да успешно решава задатке који су јој постављени. Оно што се ради данас (формирање прве тенковске армије) представља обнављање структура које су способне да решавају оперативне и оперативно-тактичке задатке на одређеним правцима. И то не може да не радује. Ми не треба да копирамо америчко искуство. Ми и сопственог искуства, и то изузетно богатог, имамо више него довољно, рекао је Ситнов.

После поновног формирања армија, по мишљењу Ситнова, потребно је такође обновити фронтовске и стратешке формације. „Све редовне организационе активности треба да резултирају наглим повећањем техничке спремности у наоружању, обнављању система поправке наоружања - нагласио је он. Такође, по генераловом мишљењу, потребно је ревидирати овлашћења главнокомандујућих видова Оружаних снага.

„Њихова улога у многим питањима и у многим сферама треба да буде значајно повећана. То се нарочито тиче обнављања система обуке кадрова, питања борбене и оперативне обуке“.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА