BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Милош обилази генерале иза решетака

Милош обилази генерале иза решетака
30.01.2016. год.
Милош Вучковић из Амберга у Немачкој, посећује Србе осуђене у Хашком трибуналу. Радислава Крстића посетио у октобру, а Небојшу Павковића у децембру 2015. Чувари око Павковића више су личили на затворенике


Кo даје, Бог му враћа.

Овако, за "Новости", почиње причу Милош Вучковић из Угљарева крај Трстеника, данас угледни приватник који живи и ради у Немачкој. У Амбергу крај Нирнберга чувен је међу нашим људим, али не само у овом делу Немачке. Од 1992. помаже србском народу у Републици Србској и Србији. Поново се о њему, међу "нашим" Немцима прича, јер се "сетио" да обиђе српске генерале које је Хашки трибунал осудио због наводних ратних злочина.

Вучковић је прво у октобру отишао у градић Пјотроклов Трибуналски у Пољској, где "лежи" генерал Војске Републике Српске Радислав Крстић. Онда се у децембру запутио у Финску, у затвор "Киламкоски", у ком је је генерал Небојша Павковић. Кад се вратио кући у Немачку и земљацима показао слике и испричао причу о путу, јавили су се многи да му се "придруже". Према Вучковићевим речима, већ с пролећа, један број наших имућнијих људи из Немачке, "развиће се у стрелце" по казнионицама Европе да бар мало овим људима олакшају робију.

- Никад нисам сањао нити желео да постанем хуманитарац, неко о чијем ће се "срцу" говорити јавно. Крива је моја жена Милка. Она је из села Подножје, између Добоја и Дервенте, а тамо је све почело у пролеће 1992. - сећа се Вучковић. - Кад је Милка тог априла и маја почела да плаче и кука над судбином њених, на које су поново као и 1941. године кренуле комшије Хрвати и муслимани, морао сам да се умешам. Усред тог рата отишао сам у тазбину да видим муку и одмах схватио да ми жена после сваког телефонског разговора не плаче без разлога.

 

 

"НАДМУДРИВАЊЕ" СА НАТО

Као анегдоту, Вучковић прича свој први улазак у "Арми шоп" у Нирнбергу 1992. кад је питао продавца колико кошта 10.000 комплета НАТО униформи. 

- Људи умало нису пали у несвест, схвативши да сам озбиљан. Као, дали би и попуст, а рок испоруке може да се скрати. И све тако, док ме за неколико дана нису обавестили да од посла нема ништа, јер сам као Србин "под санкцијама". Онда смо морали да ангажујемо наше пријатеље Немце из "Сименса", па је свако куповао онолико комада колико су дали.

Скупљао је и носио Милош из Немачке у отаџбину прво чизме и униформе. Онда, после рата, новац и грађевински материјал. Затим су се обнављале богомоље. Сада прикупља паре и купује инвалидска колица. Сада обилази затворене официре. Вели, све што је и потрошио вратило му се кроз пријатељства, а послови у фирми коју води "сами су се намештали".

- Идеју да одем у Пољску добио сам од једног нашег официра, пролетос. Тај потпуковник ми је причао о Крстићу, јер је са њим службовао на Космету. Потресла ме је судбина генерала без потколенице, кога су Алабанци у затвору Вејкфилд у Енглеској покушали да прекољу. Зато сам се упутио прво код њега и направио праву ствар - у даху ће Вучковић.

Саговорник "Новости" наводи да је сусрет са генералом Крстићем био веома емотиван. У међувремену, генерал је прво научио енглески, а данас говори пољски као прави Пољак. Месечно чита око 100 књига.

- Код Павковића сам отишао "наоружан" искуством од посете Крстићу - смеје се наш саговорник. - Очекивао сам да ћу наћи утученог човека који је са места начелника Генералштаба пао у затворску ћелију. Међутим, он ме сачекао у тегет оделу са позом управника затвора. Чувари око њега личили су на затворенике. У рату метак нисам опалио и како сам сигуран за себе, толико сам уверен и за генерале, да нису заслужили да се срећемо иза решетака - каже Вучковић.

Д.Вујичић,
Новости



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству


Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација

Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу

Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА