BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Споменици Пупину и Тесли следеће године у Москви

Споменици Пупину и Тесли следеће године у Москви
12.12.2015. год.
У Дому „Александар Солжењицин“ у руској престоници 15. децембра отвара се изложба посвећена великану из Идвора


У години у којој је Унеско Михајла Идворског Пупина прогласио за научника који је својим делом обележио минули век телекомуникација, 15. децембра у Дому руске дијаспоре „Александар Солжењицин“ у Москви, биће отворена једномесечна изложба посвећена стваралаштву овог србског великана.

Тај значајан догађај биће под покровитељством председника Томислава Николића, као и најављено подизање споменика Пупину и Тесли у Москви наредне године, каже за наш лист Александар Влајковић, извршни председник Одбора за обележавање Пупинових јубилеја. Он наводи да је Пупин недовољно познат у Русији, где много више значи име Николе Тесле. Зато су на изложби посвећеној Пупину подсетили и на Теслу, чију 160. годишњицу рођења обележавамо наредне године.

– Пупин никада није прикривао србски патриотизам, иако је имао и америчко држављанство. Волео је православље и све православне народе. Волео је Српску православну цркву, а док је нису имали у Њујорку, где је живео, одлазио је у Руску православну цркву. Пупин је своје увек носио у срцу, зато је помагао цркву у родном Идвору, чије име је постало саставни део његовог личног имена – каже директор Влајковић.

Чланови Организационог одбора ће се срести и са руководством московског Универзитета „Ломоносов” (МГУ). Понудиће им да наредне године, када се обележава 160. година од рођења Николе Тесле, на МГУ буду постављене бисте или споменици Тесле и Пупина, као израз пријатељства два народа и признања двојици научника који су задужили цео свет, па и руски народ, открива наш саговорник.

Изложба о Пупину садржи око 50 експоната. Тридесетак су панои колажног типа, који осликавају његов живот, укључујући родни Идвор, школовање и одлазак у Америку и године проведене на Колумбија универзитету на коме је био најуспешнији професор. Изложба говори о научним признањима, али и о Пулицеровој награди коју је добио за књижевност. Део изложбе је посвећен Пупиновом патриотском ангажману, а завршава се његовим одласком на вечни починак, на Вудлон гробљу крај Њујорка.

Истичући подршку руског амбасадора Александра Чепурина у организацији изложбе, Влајковић већ најављује нови подухват – иницијативу да кућа у којој су боравили Милева и Алберт Ајнштајн постане музеј. Наиме, већ 18. децембра у Ректорату Београдског универзитета одржаће се Свечана академија поводом 140 година од рођења Милеве Ајнштајн Марић, под покровитељством председника Народне скупштине Маје Гојковић.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА