BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бивши турски обавештајац: Руски авион није био претња за безбедност Турске

25.11.2015. год.


Бивши шеф Департмана за обавештајне послове Генералштаба Турске Исмаил Хаки Пекин у интервјуу за Спутњик нагласио је да руски авион није показао непријатељске намере према Турској. Према речима Пекина, број Туркмена који живи у овом тренутку у рејону Бајирбуџака није велики.

„Тамо не живи више од два одсто Туркмена. Основну масу становника у рејону чине ујгурски и чеченски терористи. Велика грешка је била обарање авиона који је изводио операцију против ових терористичких елемената. Авион није претстављао никакву претњу за безбедност Турске, није показивао непријатељске намере“.

Исмаил Хаки Пекин је навео да Русија може искористити информације о продаји нафте Исламске државе преко турске територије како би добили пресуду на Међународном суду у Хагу.

Пекин је рекао: „У рукама САД се налазе информације о делатности Турске у региону. Русија исто тако поседује одговарајуће информације о томе да се у Турској баве продајом нафте Исламске државе где се она испоручује. Можда САД бирају тактику уцене, док Путин каже: „Ако ви себи дозвољавате тако нешто, будите добри па реците како се нафта коју производе милитанти Исламске државе испоручује преко ваше територије и коме се слива новац од тих испорука“. Не данас — сутра Турску могу позвати да одговара пред судом у Хагу, у Међународни кривични суд. Ако се то деси, Турска ће се заиста наћи у тешком положају“.

Одговарајући на питање да ли Анкара може да не зна о испорукама и продаји нафте Исламске државе на територији Турске, Пекин је одговорио: „Највероватније нафта ИД пролази кроз наше нафтоводе. Неки део се испоручује танкерима, након чега се врши чишћење. Све тачке кроз које пролази нафта џихадиста су познате. У Турској постоји организација која се назива Савет за истрагу финсијских злочина (MASAK). Ова организација располаже са многобројним подацима о томе где се испоручује нафта, где иде новац добијен од продаје, ко их добија и како се пере. То је све познато. Међутим, на то се затварају очи, говорећи „новац нам је потребан“.

По мишљењу Пекина, одговор Русије на инцидент може бити веома оштар:

„Сетите се санкција Русије према Грузији 2008. године, санкција Украјини. Русија је распоредила комплексе „Искандер“ на Балтику као одговор на активну делатност НАТО-а. Треба се сетити да Русија поседује снажан потенцијал у тој области.“

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА