BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Крај хегемоније долара

Крај хегемоније долара
21.11.2015. год.


Пекинг са нестрпљењем очекује 30. новембар кад ће се остварити дугогодишњи сан кинеских политичара и економиста. Наиме, Борд директора ММФ-а би требало да укључи јуан у корпу резервних валута.

Јуан  ће званично добити нови статус 1. октобра 2016. године, пише часопис „Експерт“ а преноси портал „Шта они кажу о САД“.

ММФ је коначно дошао до закључка да јуан испуњава све критеријуме за резервну валуту, стоји у саопштењу  генералне директорке ове организације Кристин Лагард.

Земље попут Француске и Велике Британије су већ подржале одлуку о укључивању јуана у корпу резервних валута. Ројтерс је, позивајући се на представника америчког министарства финансија, саопштио да постоји и подршка званичног Вашингтона. Додуше, САД су увек наглашавале да су „за“, уколико јуан испуњава критеријуме.

Аналитичари очекују да ће потражња националних банака за  јуаном бити око пола билиона америчких долара. Али глобалне девизне резерве су се драстично смањиле. Зато би укључивање јуана у листу резервних валута, коју чине долар, евро, фунта и јен, могло да поправи ситуацију.

Тренутно ништа не може да угрози „владавину“ долара, али би јачање јуана, посебно ако узмемо у обзир обим кинеске економије, могло да буде почетак краја хегемоније америчке валуте у светском финансијском систему.

Примера ради, у 90-им, пре него што је био уведен евро, долар је чинио 71 одсто валутних резерви. Сада је удео америчке валуте пао на 64 одсто. Удео евра, због економске кризе у ЕУ, пао је са 27,6 одсто (2009. године) на 20,5 одсто.

Пре десет и по година Европљани су се надали да ће се евро изједначити са доларом и да ће њихова валута конкурисати долару. Дужничка криза је пореметила све планове.

Тако да, када је реч о корпи резервних валута, кинески јуан ће највероватније потиснути слаби евро, али не и долар, сматрају стручњаци.

Према истраживањима, јуан је у августу потиснуо јапански јен: његов удео у глобалном систему плаћања је тада био 2,8 одсто. Али јуан и даље има слабе тачке. То показује већ септембарско истраживање, када је јуан изгубио и од британске фунте и од јапанског јена.

Треба рећи да ни 2,8 одсто уопште није много, ако се узму у обзир капацитети кинеске економије. Али темпо раста је заиста задивљујућ. Рецимо, 2012. године тај удео је чинио само 0,8 одсто.

Наравно да ће у догледној будућности јуан престићи фунту и постати трећа валута на планети. Али ниједан аналитичар не би могао да каже кад ће кинеска валута изазвати америчку на двобој. Зна се како је „завршио“ евро… Али, са друге стране, ни САД и Кина нису имуне на озбиљне кризе попут оне која је задесила Европску унију.  



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА