BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија предлаже да се главним терористима суди као нацистима

20.11.2015. год.


Државна Дума и Савет Федерације - горњи и доњи дом парламента Русије - на заједничкој седници 20. новембра усвојили су документ у којем су се заложили за пооштравање кривичне одговорности за терористичке злочине и развој међународне сарадње у борби против тероризма, преноси агенција ТАСС.

„Тероризам је још једном објавио рат свету. Упућен је изазов цивилизацији, нашем друштву, људским правима и слободама, укључујући право гарантовано чланом 20. Устава РФ - право на живот“ - констатује се у документу.

Руски парламентарци истичу да је „природа тероризма нечовечна; његове жртве су обични  беспомоћни људи, који живе миран живот“.

„Терористи не штеде ни жене, ни децу. Они рачунају на страх и панику, на раскол у друштву, на слабост народног духа и институција државе“ - наводе аутори документа и истичу да свет има посла „са злом с којим се не може преговарати и с којим је недопустиво успостављати мир“.

Зато, наглашавају, као и нацизам, тероризам, који зову „чумом XXI века“, „мора бити уништен, истребљен до корена, а његови инспиратори и организатори осуђени од стране најстрожег суда човечанства“.

„Ми треба заједно да предузмемо све да тероризам не би имао никакве шансе“ - наводи се у документу.

Руски депутати и сенатори подсећају на последње иницијативе Русије у борби против тероризма, укључујући позив председника РФ Владимира Путина с говорнице Генералне скупштине УН да се „формира заиста широка међународна антитерористичка коалиција“, као и на саопштења Савета Федерације и Државне Думе усвојена ове недеље.

Учесници заједничке седнице такође су истакли неопходност „успостављања широке међународне сарадње са свим државама без изузетка, као и са организацијама и структурама које изражавају спремност за такву сарадњу“.

У том циљу они су обећали пружање „максималне помоћи председнику РФ од стране Федералног парламента на законодавном нивоу, а такође путем средстава парламентарне демократије“.

Осим тога, потребно је „иницирати доношење одговарајућих одлука у међународним парламентарним организацијама, допринети формирању ефикасних међународних институција за превенцију и спречавање делатности међународних терористичких структура уз безусловну централну улогу ОУН и њену Глобалну антитерористичку стратегију у том процесу“.

Још један циљ је усклађивање међународног права и националних законодавстава у сфери превенције и спречавања тероризма.

„Тероризам треба да буде проглашен злочином без застарелости и да се жестоко гони у свим државама на планети“ - наглашава се у документу.

Говорећи о „здравим снагама“ које се супротстављају тероризму, руски парламентарци су се посебно осврнули на саучесништво у тероризму, јер, по њиховом мишљењу, „тероризам нису само одреди терориста и фанатика-самоубица, већ и њихова снажна економска база, разграната мрежа доушника, агитатора и оних који врбују, најмодерније технологије“.

Они сматрају да је неопходно „поспешити међународну сарадњу и размену информација ради спречавања терористичких напада, гоњења терориста и коришћења заједничких мера против оних који помажу терористима“.

„Испоруке оружја терористичким групама, куповина сировина и културних добара од њих - то је саучесништво у њиховим злочинима које треба да се кажњава исто тако одлучно као и радње самих терориста“ - уверени су чланови Федералног парламента РФ.

По њиховом мишљењу, сви који се боре против тероризма „треба да буду јачи и ефикаснији у свему - у војној, судској, политичкој, економској, друштвеној и другим сферама“.

Пошто „савремени међународни тероризам не може и не треба да се повезује с било којом религијом, националношћу или етничком групом“, време је да се „оставе по страни питања који уносе поделе у редове заштитника хуманизма и саме људске цивилизације, да се покаже пример јединства свих нација и слоге у борби против заједничког изазова ".

Депутати и сенатори су предложили и сет законодавних мера усмерених на борбу против тероризма.

Међу њима су: пооштравање кривичне одговорности за тероризам и саучесништво у њему, „укључујући врбовање, агитацију, пропаганду метода и пракси терора, као и финансирање и сваку другу помоћ терористичким групама“.

Осим тога, истакнута је неопходност „јачања мера заштите безбедности цивила током одржавања масовних догађаја, у превозу и на другим јавним местима, и то треба да буде апсолутни приоритет приликом израде одговарајућих нормативних аката“.

Још један предлог тиче се дораде законодавства РФ и норми међународног права „у области миграционе политике ради спречавања свих облика наступања тероризма и међународног криминала“.

У усвојеном документу констатује се неопходност доношења - заједно с федералним јединицама РФ, институцијама грађанског друштва, традиционалним конфесијама, медијима - „потребних мера за превенцију верског, етничког и других облика тероризма, за отклањање његових социјално-економских и идеологических идеолошких корена“.

„Друштву је потребна стабилан имунитет од терористичке заразе и било којих идеја усмерених на распиривање националне или верске мржње, на подривање друштвеног поретка, - тек тада ће сви покушаји екстремиста бити сигурно осуђени на неуспех“ - истичу парламентарци.

Учесници заседања оба дома подржали су одличне мере које предузима председник Русије „у борби против терористичке претње у Русији и ван њених граница, укључујући војну операцију РФ у Сиријској Арапској Републици“ и указали на исправност и утемељеност  предлога Врховног команданта да се „примени члан 51. Повеље УН, који даје право држави на самоодбрану“.

Они су такође похвалили „самопожртвовани рад припадника државних органа и специјалних служби, чији су резултати рада омогућили спречавање терористичких напада“.

„Нема сумње да многи од њих нису успели захваљујући активном ставу руских грађана“ - наводе парламентарци и изражавају веру „у снагу грађанског друштва, снагу народног духа и историјско умеће побеђивања“.

„Наше јединство је гаранција националног успеха у борби против тог зла. Заједно ћемо победити, као што су побеђивали наши очеви и дедови!“ - наводи се на крају документа.

Посланици Државе Думе и чланови Савета Федерације на заједничкој седници разматрали су у петак питања борбе против тероризма; на скупу су учествовали и представници регионалних скупштини, традиционалних конфесија, невладиних организација.

Завршено саопштење израдила је специјална група на челу с председником одбора Државне Думе за уставно законодавство и државни развој Владимиром Плигином.

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА