BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто Париз није тражио помоћ од НАТО-а?

Зашто Париз није тражио помоћ од НАТО-а?
20.11.2015. год.


После терористичких напада у Паризу председник Француске Франсоа Оланд је изјавио да је против његове земље извршен „ратни чин“, али се није позвао на пети члан кодекса НАТО-а и није тражио помоћ Алијансе, пише „Фискал тајмс“.

Према петом члану кодекса НАТО-а, напад на једну од земаља Алијансе у Европи или Северној Америци посматраће се као напад на целу Алијансу и свака од земаља НАТО-а ће пружити помоћ нападнутој земљи, укључујући и војну.

Уместо да се позове на овај члан, Оланд се обратио за помоћ Европској унији, позвавши се на члан 42.7 Лисабонског споразума који подразумева солидарност земаља ЕУ у случају напада на једну од њих.

Неки аналитичари, пише лист, сматрају да француски председник намерно не жели да се обрати НАТО-у, а за то постоје три могућа разлога.

Један од њих је то што Француска, која је обећала да ће дати одлучан и дуготрајан отпор Исламској држави, покушава да се приближи Русији и њеном председнику Владимиру Путину. Лист подсећа да је Русија раније бомбардовала позиције бораца у Раки, подржавајући тако француску авијацију.

Ако Оланд цени руску помоћ, он ће, вероватно, два пута размислити пре него што покуша да увуче НАТО у сукоб с Исламском државом, наводи „Фискал тајмс“.

Претпоставку о другом разлогу изнео је професор Џулијан Ку с америчког Универзитета Хофстра. САД и Француска одавно користе војну силу против ИД у Сирији и због тога је, с његове тачке гледишта, бесмислено прибегавати петом члану повеље НАТО-а.

Трећи разлог јесте то што САД могу једноставно да не подрже нову могућу резолуцију НАТО-а о Сирији, мада је, према мишљењу „Фискал тајмса“, то мало вероватно. Вашингтон ће највероватније једноставно одвратити Француску од тражења помоћи на основу петог члана, како се сукоб у Сирији не би тумачио као масован рат против ИД.

Лист наводи речи аналитичара Ентонија Кордесмана који је изјавио да САД морају да буду „веома опрезне“ у ономе што се тиче „формалне објаве рата“. Реч је и о тумачењу ИД као непријатеља. Експерт сматра да САД покушавају да избегну „потенцијални правни кошмар“.

Други медији такође су скренули пажњу на одсуство жеље Оланда да се обрати НАТО-у. Британски лист „Телеграф“ назвао је његову одлуку „озбиљним удаљавањем“ од Алијансе. Новинар америчког канала Си-Ен-Би-Ес претпоставља да НАТО неће помагати Француској јер ће присуство Алијансе у Сирији донети „више штете него користи“.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА