BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Више од пола века до слова О

Више од пола века до слова О
10.11.2015. год.


У на­шој ши­рој струч­ној и дру­гој јав­но­сти, ка­ко у на­ста­ви, пре све­га ма­тер­њег је­зи­ка, у основ­ној и сред­њој шко­ли, та­ко и у дру­гим ин­сти­ту­ци­ја­ма јав­не и слу­жбе­не упо­тре­бе је­зи­ка, за­не­ма­ру­је се или се мар­ги­на­ли­зу­је уло­га опи­сних реч­ни­ка као ве­о­ма ко­ри­сних при­руч­ни­ка за усва­ја­ње је­зич­ке нор­ме и за очу­ва­ње и не­го­ва­ње срп­ског је­зи­ка.

У опи­сном реч­ни­ку се опи­су­ју не са­мо по­је­ди­нач­не ре­чи, као што су: чи­та­ти, ру­ка, гла­ва, зе­лен, ту­жан, ју­че, та­да, са­да, не­го и је­ди­ни­це ма­ње од ре­чи, као што су по­чет­ни де­ло­ви ре­чи, пре­фик­си: пре-, за-, ин­тер-, из(а)-, ан­ти- и др., или је­ди­ни­це ве­ће од јед­не ре­чи, као што су: фра­зе­о­ло­ги­зми, иди­о­ми и уста­ље­не ве­зе ре­чи, нпр.: исти­ни за во­љу, по­сла­ти/ис­пра­ти­ти бо­гу на исти­ну, по­гле­да­ти исти­ни у очи, не­му­шти је­зик, гла­ва без је­зи­ка, јед­на гла­ва хи­ља­ду је­зи­ка и др. По­сле свих на­по­ме­на да­је се де­фи­ни­ци­ја зна­че­ња и на­во­де се при­ме­ри упо­тре­бе сва­ке ре­чи.

За са­вре­ме­ни срп­ски је­зик нај­зна­чај­ни­ји је те­за­у­ру­сни Реч­ник срп­ско­хр­ват­ског књи­жев­ног и на­род­ног је­зи­ка СА­НУ (Реч­ник СА­НУ), а за­тим и реч­ни­ци Ма­ти­це срп­ске, ше­сто­том­ни Реч­ник срп­ско­хр­ват­ско­га књи­жев­ног је­зи­ка и јед­но­том­ни Реч­ник срп­ско­га је­зи­ка.

Реч­ник СА­НУ из­ра­ђу­је се у Ин­сти­ту­ту за срп­ски је­зик СА­НУ. Пр­ви том Реч­ни­ка об­ја­вљен је 1959. го­ди­не, а до са­да је об­ја­вље­но 19 то­мо­ва. Два­де­се­ти том Реч­ни­ка ра­ди се у за­вр­шним фа­за­ма ре­дак­ци­је и су­ре­дак­ци­је; 21. том је за­вр­шен у фа­зи основ­не об­ра­де а ра­ди се у фа­зи по­моћ­не ре­дак­ци­је и ре­дак­ци­је, а за­по­че­та је и из­ра­да 22. то­ма у фа­зи основ­не об­ра­де.  

У Реч­ни­ку СА­НУ об­ра­ђу­ју се ре­чи књи­жев­ног и на­род­ног је­зи­ка са­ку­пља­не у пе­ри­о­ду од два ве­ка, од кра­ја 19. ве­ка до да­нас, и то са чи­та­вог што­кав­ског под­руч­ја. Гра­ђа је ве­о­ма обим­на и са­др­жи око шест ми­ли­о­на кар­ти­ца са ис­пи­са­ним ре­чи­ма у свим њи­хо­вим упо­тре­ба­ма. Уку­пан број ре­чи ко­је ће би­ти об­ра­ђе­не ка­да се реч­ник за­вр­ши из­но­си­ће око 500.000, а у об­ја­вље­ним реч­ни­ци­ма об­ра­ђе­но је око по­ло­ви­не овог бро­ја. Реч­ник СА­НУ спа­да у нај­о­бим­ни­је те­за­у­ру­сне реч­ни­ке у сло­вен­ском све­ту. 

У ше­сто­том­ном Реч­ни­ку срп­ско­хр­ват­ско­га књи­жев­ног је­зи­ка об­ра­ђе­но је пре­ко 150.000 ре­чи из срп­ског књи­жев­ног је­зи­ка, са знат­но ре­ду­ко­ва­ним бро­јем при­ме­ра њи­хо­ве упо­тре­бе, ко­ји се нај­че­шће сво­де на нај­ти­пич­ни­је син­таг­ме или спо­је­ва ре­чи. Пр­ва књи­га Реч­ни­ка пу­бли­ко­ва­на је 1967., а по­след­ња 1976. го­ди­не. 

Под по­кро­ви­тељ­ством Ма­ти­це срп­ске ура­ђен је и нај­но­ви­ји јед­но­том­ни Реч­ник срп­ско­га је­зи­ка (2007), за­сно­ван на кор­пу­су ви­ше­том­ни­ка, и оса­вре­ме­њен но­вим из­во­ри­ма, са об­ра­ђе­ним фон­дом од око 75.000 ре­чи, ко­ји, та­ко­ђе, пред­ста­вља, со­ли­дан основ са­вре­ме­не фи­ло­ло­ги­је, је­зич­ке нор­ме и је­зич­ке кул­ту­ре. 

У сва три на­ве­де­на опи­сна реч­ни­ка пред­ста­вље­не су ре­чи оп­ште упо­тре­бе, ре­чи књи­жев­ног (и на­род­ног је­зи­ка) од Ву­ка до да­нас, по­кра­јин­ске ре­чи, ин­ди­ви­ду­а­ли­зми, раз­го­вор­не и фа­ми­ли­јар­не ре­чи, ре­чи из раз­ли­чи­тих тер­ми­но­ло­ги­ја, за­ста­ре­ле и ар­ха­ич­не ре­чи и дру­ги ти­по­ви лек­си­ке са­вре­ме­ног срп­ског је­зи­ка. 

Нај­ве­ћи број ре­чи у лек­си­ко­ну срп­ског је­зи­ка има ста­тус стан­дард­не лек­си­ке оп­штег ти­па, док су оста­ли лек­сич­ки сло­је­ви обе­ле­же­ни на­по­ме­на­ма, ква­ли­фи­ка­то­ри­ма ко­ји се у реч­ни­ку на­во­де ис­пред де­фи­ни­ци­је у ви­ду скра­ће­ни­ца. Број та­квих на­по­ме­на у реч­ни­ку је ве­ли­ки, а у Реч­ни­ку СА­НУ не­пре­кид­но се по­ве­ћа­ва, што ука­зу­је на бо­га­то и ди­на­мич­но ра­сло­ја­ва­ње лек­си­ко­на срп­ског је­зи­ка.

Не­ке на­по­ме­не ука­зу­ју на пра­ви­ла упо­тре­бе стан­дард­не лек­си­ке за­ви­сно од си­ту­а­ци­је или сти­ла, а то су на­по­ме­не ти­па: бо­та­нич­ки, зо­о­ло­шки, лин­гви­стич­ки, фи­ло­зоф­ски; пче­лар­ски, сто­лар­ски, по­мор­ски...; ре­ли­гиј­ски, ми­то­ло­шки; офи­ци­јел­но, раз­го­вор­но, ин­тим­но, екс­пре­сив­но... и сл. 

Та­ко опи­сни реч­ни­ци на осно­ву ис­црп­них лин­гви­стич­ких, гра­ма­тич­ких ин­фор­ма­ци­ја уз сва­ку по­је­ди­нач­ну реч, с јед­не стра­не пред­ста­вља­ју сво­је­вр­сну до­пу­ну гра­ма­ти­ка­ма, а с дру­ге стра­не и ве­о­ма ко­ри­сне при­руч­ни­ке за усва­ја­ње флек­си­бил­не гра­ма­тич­ке нор­ме. На осно­ву ис­црп­них ин­фор­ма­ци­ја о ра­сло­је­но­сти лек­си­ке са­вре­ме­ног срп­ског је­зи­ка, опи­сни реч­ни­ци пред­ста­вља­ју не­за­ме­њи­ве при­руч­ни­ке, с јед­не стра­не за усва­ја­ње лек­сич­ке нор­ме, ко­ја је са­ма по се­би флек­си­бил­на, а са дру­ге стра­не за очу­ва­ње срп­ског је­зи­ка и не­го­ва­ње је­зич­ке кул­ту­ре, као и за из­гра­ђи­ва­ње соп­стве­ног сти­ла ка­ко у раз­го­вор­ном та­ко и у пи­са­ном је­зи­ку.

Ин­сти­тут за срп­ски је­зик СА­НУ

Др Ста­на Ри­стић



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА