BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Исламска држава - претња која је била потцењена

Исламска држава - претња која је била потцењена
08.11.2015. год.


Постоји директна опасност да се милитанти Исламске државе појаве у земљама Централне Азије и на руским границама. То је један од разлога зашто је Русија започела ваздушну операцију у Сирији, мишљења је експерт на Институту за оријенталистику Руске академије наука Андреј Арешев.

Арешев сматра да светска заједница дуго времена није преузимала праве кораке како би спречила терористичку претњу која долази од Исламске државе. Штавише, овој терористичкој организацији су помагали Катар, Саудијска Арабија, Турска и САД.

„Међународни тероризам се не појављује сам од себе“ каже Арешев и додаје да је тероризам инструмент за остваривање геополитичких интереса одређених земаља.

Аналитичар подсећа да је о америчкој подршци Исламској држави говорио и бивши шеф војне обавештајне службе ове земље Мајкл Флин. У августу 2015. године амерички генерал је изјавио да је „Обама игнорисао упозорења обавештајаца, па је свесно подржавао групе Ал Каиде, од којих је касније створена Исламска држава“.

Али међународна заједница није схватила на време да је Исламска држава постала много опаснија и утицајнија од Ал Каиде. Како кажу руски стручњаци, та терористичка организација полако прераста у самосталну државу.

Арешев истиче да та творевина активно користи пропаганду.

„То је релативно јака пропагандна машинерија, која користи модерне технологије, пре свега друштвене мреже. Исламска држава итекако улаже у пропаганду и то на више језика“, наглашава он.

Према његовим речима, управо та „кампања“ на друштвеним мрежама привлачи велики број добровољаца.

„Као што је рекао председник Руске Федерације Владимир Путин, у редовима Исламске државе обуку пролазе милитанти из више земаља, укључујући, нажалост, Европу, Русију и бивше совјетске републике. Забринути смо због њиховог евентуалног повратка на наше територије“, каже он.

Како се може супротставити ширењу Исламске државе? Русија позива светску заједницу да се створи широка коалиција. Што се терористичке идеологије тиче, руски експерти сматрају да би се против ње требало борити кроз активну сарадњу са државним и верским институцијама великих муслиманских земаља, пре свега Египта.

У Алжиру већ постоји јединствени информациони центар, који се бори против утицаја екстремиста на обичне вернике. У његовом раду учествују познати муслимански теолози, верски лидери и представници медија.

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње


Тунис, Алжир и Либија започели су преговоре без Марока и Мауританије, других оснивача бивше уније Магреба


Западни саветници су стационирани у амбасадама, изјавио је генерални секретар НАТО-а


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА