BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Прогон кнегиње Јелене

Прогон кнегиње Јелене
15.10.2015. год.
Једина кћи Петра Првог Карађорђевића удала се за Јована Константиновића, унука руског цара Николаја. У време револуције, Јелена је, преобучена у часну сестру, с децом избегла судбину Романових


Колико Ђорђије Петровић Карађорђе није имао среће са својим боравком у великој Русији, толико су његови потомци имали. Карађорђев син Александар се школовао у Санкт Петербургу, где је ступио у Пажевски корпус 1814. и где је 1842. именован за кнеза. Његови синови, Ђорђе и Арсеније Карађорђевић живели су у Русији и покушавали да праве војничку каријеру, као и унук Ђорђе, који је службовао у Лејб-гвардијском пуку. Био је то специјализовани пук краља Петра Великог.

Почетком 20. века, кнегиња Јелена, једина ћерка краља Петра I Карађорђевића, после школовања у Европи, отишла је у Русију, с пуних 14 година. Желела је да се придружи браћи Ђорђу и Александру Карађорђевићу на војном училишту у Санкт Петербургу. У међувремену, после пуча у Србији и смене династије Обреновић, у Русију је 1903. дошао и њен стриц Арсеније Карађорђевић. У потрази за супругом, кнегиња Јелена Карађорђевић се 1911. удала за кнеза Јована Константиновича, унука цара Николаја I. Венчању су у Санкт Петербургу присуствовали цар Николај II и краљ Петар I Карађорђевић.

Србска велика кнегиња је руском великом кнезу родила ћерку Јекатарину 1914. и сина Вцеволода 1915. У време револуције и ликвидације породице Романов, кнегиња Јелена се, преобучена у милосрдну сестру, са децом, пробила до србског посланства и спасла. Посланик Спалајковић је потом кнегињу и децу пребацио у Француску. У Кану је доживела и други прогон породице Карађорђевић у Београду, и умрла 1962. не видевши Србију.

Кнез Арсеније Карађорђевић се 15. априла 1892. у Санкт Петербургу ородио с породицом Демидов, јер је узео њихову ћерку Аурору. Из овог брака рођен је син Павле Карађорђевић, будући регент Југославије, али су се Арсеније и Аурора развели 1899. Сина Павла је, пре своје смрти 1904, видела само једном.

Родбинске србско-руске везе ојачала је и династија Петровић из Црне Горе, када се Милица Петровић Нјегош удала 1889. за великог кнеза Петра Николајевича, унука цара Николаја I. У овом браку су рођени син Роман, 1896. и ћерке Марина, 1892. и Надежда, 1898. Брак је у Русији склопила и њена сестра Стана за Георгија Максимилијановича на имању Романових, 18. августа 1889. Иако је брак врло брзо разведен, у њему је рођено двоје деце, кнез Серјожа Георгијевич и кнегиња Јелена Георгијевна.

Пред руско-турски рат 1878. године, у Русији се појавио Огњеслав Костовић, који је царској армији понудио пројекат подморнице. Овај бечки и будимски ђак био је конструктор бензинског мотора и дирижабла.

Огњеслав Костовић је пре Тесле и Пупина померио границе високе технологије. У Русији је био познат као “краљ проналазача”, којег је сам цар ценио. Рођен је 1851. у Висбургу, Аустрија, а растао у Бечеју и Будимпешти, где је окончао гимназију и Високу техничку школу. Као капетан очевог пароброда “Слога”, возио је шлепове са житом по Дунаву, од Браиле до Одесе и размишљао о конструкцијама бродова и хидраулике под водом. Тада је пројектовао регулатор броја обртаја елисе, уређај за вађење потопљених лађа и више типова гњурачких одела.

После учешћа у руско-турском рату, Костовић је пројектовао “риба-лотку” или подморницу, чије је цртеже 1878. у Санкт Петербургу приказао будућем императору Александру III. Планови нису сачувани, али има доказа да је била реч о мотору на бензин за подморницу. Костовић је потом био иницијатор Руског ваздухопловног друштва и његов први председник.

Пројектовао је први хеликоптер, а потом и дирижабл, пре грофа Цепелина. Патент за мотор дирижабла је регистровао маја 1888. Потом је конструисао и први хидроавион. Руска војска му је откупила пројекат подморнице за 10.000 рубаља и дала му посао у морнарици. Рањен у око. демобилисан је и постао фабрикант. Оженивши се Рускињом у Петрограду, изродили су осморо деце. Три ћерке је удао у Србији. да би живеле са његовим народом. Огњеслав Костовић је умро у Санкт Петербургу 1916. године.

Својом уметничком појавом 1884. године, у Александријском позоришту гиздави Василиј Лучић Далматинов регистрован је као личност значајна за развој руског театра. Када су готово сви који помно прате српску историју били уверени да се славна и плодотворна лоза Чарнојевића угасила без трага, на тешка манастирска врата Хиландара је јуна 1980. године закуцао скрушени и тајанствени ходочасник, који је одлично говорио руски и поседовао амерички пасош. Под теретом година, болести и неког великог неспокоја дубоко у души, потражио је благородног оца Митрофана и замолио га да са њим насамо поразговара.

Тајанствени ходочасник по имену Вадим Черн, који је из “густог мрака и нехатног заборава историје изронио на светлост медитеранског дана”, био је зацело последњи потомак србског патријарха Арсенија III Чарнојевића. Разлог да у смирај живота крочи у духовно атоско светилиште и уједно највећу ризницу свога рода, био је да исприча чудесну повест о свом животу и загонетној судбини највеће породичне светиње - родослову лозе Чарнојевић. Вадим Черн се родио 1912 године, на обалама Дњепра. Његов отац Алексије Чарнојевић је, после завршене морнаричке школе, био капетан на броду, а касније и високи официр царске трговачке флоте на Црном мору.

Поуздано се зна да су, под све већим притиском католичког свештенства и племства Хабзбуршке монархије, преци Алексија дошли у ове крајеве после 1750 године, неколико деценија после смрти србског патријарха Арсенија Трећег Чарнојевића (1706 године).

Благонаклони руски цар прихватио је прогнане Србе и поклонио им неколико села у долини Дњепра, области коју су они назвали Нова Србија. У новој средини, породица Чарнојевић добија велики посед са 40 кметова у селу Полујану. Имали су повлашћен друштвени положај, о чему сведочи и чињеница да су им од 1770. године, сви наследници увођени у такозвану сомотну књигу, књигу-родослов, коју су као некакав породични дневник водиле све племићке фамилије царске Русије.

Душан Лопушина,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА