BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Си Ђинпинг код Обаме

Си Ђинпинг код Обаме
26.09.2015. год.


Председник Кине Си Ђинпинг дошао је у Вашингтон на сусрет с председником Сједињених Америчких Држава Бараком Обамом. Разговори двојице лидера тицаће се сложених питања, о којима две земље имају мноштво несугласица.

Реч је о оптужбама на рачун Кине за сајбершпијунажу коју Пекинг негира, територијалним споровима у Јужном кинеском мору и економској политици Кине. Поред тога, Америку узнемирава блиска сарадња Кине и Русије.

Бела кућа прострла је црвени тепих у част председника Кине. Ипак, односи двеју земаља у последње време су веома погоршани. Председник Барак Обама запретио је да ће Кини увести санкције, оптужујући је за сајбер нападе и крађу података, што Пекинг негира.

„Нисмо само узнемирени. Ако питање не буде решено, то би могло прилично негативно да утиче на односе двеју земаља“, рекао је, поред осталог, амерички председник.

У случају да неко помисли да сумња у хакерске способности САД, Обама је упозорио: „Без обзира на то што нас Руси и Кинези достижу, ми смо и даље испред њих. Ако одлучимо да пређемо у напад, проблеми ће се појавити у читавом низу земаља“.

САД у Азијско-тихоокеански регион упућују најсавременије бомбардере, а планирају да повећају и број вежби у тој области. Циљ је да се пружи отпор територијалним претензијама Пекинга у Јужном кинеском мору, а кинеске власти су овим поводом крајње узнемирене.

„Велика земља с великим војним потенцијалом не треба да боде очи малим суседним земљама само због тога што је јача“, рекао је Обама, мислећи на Кину.

Када је реч о недавном слому на тржишту, Вашингтон за то оптужује Пекинг и његову одлуку да девалвира јуан. Кина одговорност пребацује на америчке федералне резерве.

„То што су Пекинг и Москва постали тако блиски јесте најозбиљнији неуспех америчких власти. Притом би односи САД с обе ове земље могли да буду много бољи. Кина и Русија реагују на америчку политику која је заснована на идеологији САД и уопште не прати наше националне интересе. Таква политика без икакве потребе усмерава обе земље против нас“, сматра бивши амерички дипломата Џејмс Џатрас.

Ове године кинески и руски лидер су се неколико пута сусрели током великих манифестација. Председник Обама био је позван да им се придружи како у Москви, тако и у Пекингу, али је он одбио позив. Иако је Кина један од највећих трговинских партнера САД, скривена напетост међу двема земљама и даље постоји.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА