BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дачић: Србија не сме да извуче дебљи крај

Дачић: Србија не сме да извуче дебљи крај
19.09.2015. год.


Потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је време да ЕУ доносе јединствену политичку одлуку о томе како да се избори са мигрантском кризом и да Србија не сме да извуче дебљи крај зато што се налази између два крака ЕУ.

Дачић је рекао да је до сада око 150.000 миграната прошло кроз Србију и да је свега 600 њих затражило азил.

Он је поручио да затварање граница и постављање жице не доприносе побољшању односа у региону, а да је Србија показала да је спремна да пружи помоћ и да је поступила много више европски од неких земаља које су чланице ЕУ.

„Мигрантска криза која потреса Европу само је доказ да ЕУ већ дуже време не успева да изнедри заједничку политику и пронађе решење везано за ирегуларне миграције. Гледамо како да Србија не постане једна од највећих жртава таквог приступа“, рекао је Дачић за Радио-телевизију Србије.

Он је казао да свака земља има различит приступ унутар ЕУ, да зато долази до конфликата и великих оптужби, блокаде саобраћаја, затварање граничних прелаза и да Србија због тога не треба да испашта.

„Веома су ретке ситуације да се затворе гранични прелази за путнички саобраћај, а да не говорим о штети коју трпи економија, обични грађани који путују“, рекао је Дачић подсећајући да је идуће недеље заказан хитан ванредни састанак шефова држава и влада ЕУ.

Након тога ће у Србију доћи комесар за проширење Јоханес Хан и видеће се „да ли ће се отворити неки заједнички став“, додао је шеф српске дипломатије.

„Ми се нажалост налазимо између два крака ЕУ. Са једне стране су Грчка и Бугарска одакле нам долазе мигранти без икакве регистрације која је потребна. Са друге стране имамо Мађарску и Хрватску које подижу ограде и затварају путеве“, напомиње Дачић.

На питање ко ће платити највећу цену због избеглица, министар спољних послова је одговорио да „Србија не сме да постане једна од највећих жртава и извуче дебљи крај“.

„Сигурно да ћемо и даље поступати људски коректно и наравно штити свој национални и државни интерес у том погледу и тражити решење прихватљиво за све“, рекао је Дачић.

Упитан каква врста помоћи је потребна Србији, он је одговорио да ЕУ сада одваја одређена средства за Србију и Македонију, као и друге земље које су погођене кризом, али да то нису само финансијска средства, већ и техничка помоћ.

Најважнија помоћ, казао је, била би доношење заједничке политичке одлуке о решавању проблема миграната.

Он је казао и да Србија са званичницима ЕУ никада није разговарала о томе да се праве прихватни центри за дуготрајни смештај и да ће министри унутрашњих послова Србије и Мађарске разговарати о решавању проблема.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА