BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пет авиона који су опасност за САД

03.09.2015. год.


Од пр­вог да­на ав­гу­ста ру­ска ар­ми­ја има но­ву ди­мен­зи­ју. Де­кре­том пред­сед­ни­ка др­жа­ве Вла­ди­ми­ра Пу­ти­на фор­ми­ра­не су је­дин­стве­не „ва­зду­хо­плов­не и ко­смич­ке сна­ге“. 

„Осни­ва­ње ва­зду­хо­плов­них и ко­смич­ких сна­га кроз спа­ја­ње вој­не ави­ја­ци­је и про­тив­ва­зду­шне и ко­смич­ке од­бра­не је оп­ти­мал­на ва­ри­јан­та за без­бед­ност Ру­си­је“, из­ја­вио је Шој­гу. „Са­да се вој­на ави­ја­ци­ја, про­тив­ва­зду­шна од­бра­на, ра­кет­не тру­пе и ко­смич­ке тру­пе на­ла­зе под јед­ном ко­ман­дом, што је ве­ли­ка пред­ност у од­но­су на ра­ни­ји пе­ри­од.“

Ко­ман­дант овог де­ла ру­ске ар­ми­је је ге­не­рал пу­ков­ник Вик­тор Бон­да­рев.

Не­пу­не две не­де­ље по­сле об­ја­вљи­ва­ња ин­фор­ма­ци­је о овој струк­тур­ној про­ме­ни у ру­ској ар­ми­ји огла­сио се ге­не­рал Бон­да­рев. Ру­ски ге­не­рал је из­ја­вио да ће тру­пе под ње­го­вом ко­ман­дом, у на­ред­них пет го­ди­на, до­би­ти го­то­во хи­ља­ду но­вих бор­бе­них ави­о­на и хе­ли­коп­те­ра.

„По­сле рас­па­да Со­вјет­ског Са­ве­за, од 1992. до 2002. го­ди­не, ру­ско рат­но ва­зду­хо­плов­ство ни­је до­би­ло ни је­дан је­ди­ни но­ви ави­он“, из­ја­вио је Бон­да­рев. „Си­ту­а­ци­ја је, ме­ђу­тим, по­след­њих го­ди­на по­че­ла дра­стич­но да се ме­ња. Од 2012. го­ди­не до­би­ли смо ви­ше од 300 но­вих ави­о­на и хе­ли­коп­те­ра. Ове го­ди­не оче­ку­је­мо да је­ди­ни­це рат­ног ва­зду­хо­плов­ства до­би­ју око 150 но­вих ле­те­ли­ца. План је да до 2020. го­ди­не до­би­је­мо го­то­во 1.000 но­вих ави­о­на и хе­ли­коп­те­ра. То зна­чи да би би­ло об­но­вље­но чак 70 про­це­на­та ле­тач­ке тех­нич­ке“, из­ја­вио је ге­не­рал Вик­тор Бон­да­рев.

Да ово ни­су са­мо пра­зне ре­чи по­твр­ђу­ју све че­шће ин­фор­ма­ци­је у ме­ди­ји­ма о но­вим бор­бе­ним ле­те­ли­ца­ма ко­је се при­пре­ма­ју за ру­ску ар­ми­ју. Та­ко је, на при­мер, кра­јем ма­ја об­ја­вље­но да је успе­шно окон­ча­но др­жав­но те­сти­ра­ње но­вог лов­ца са озна­ка­ма Т-50 (ПАК-ФА).

„Те­сти­ра­ње ави­о­на је за­вр­ше­но, он је по­ка­зао из­вр­сне ка­рак­те­ри­сти­ке, ору­жа­ни си­сте­ми функ­ци­о­ни­шу пер­фект­но – ка­ко на зе­мљи та­ко и у ва­зду­ху. Ави­он ће сле­де­ће го­ди­не ући у опе­ра­тив­ну упо­тре­бу. Овај ави­он ни­је ни­шта ло­ши­ји од аме­рич­ких кон­ку­ре­на­та у тој кла­си – Ф-22 и Ф-35. Прак­тич­но у свим сег­мен­ти­ма наш ави­он је бо­љи“, са­оп­штио је та­да ко­ман­дант ру­ског вој­ног ва­зду­хо­плов­ства Вик­тор Бон­да­рев.

Пр­во­бит­но је би­ло пла­ни­ра­но да ру­ска ави­ја­ци­ја сле­де­ће го­ди­не до­би­је де­сет ло­ва­ца Т-50, а ка­сни­је још 60. За­ме­ник ми­ни­стра од­бра­не Ју­ри Бо­ри­со­ва је, ме­ђу­тим, ко­ри­го­вао ове пла­но­ве. „Због но­ве еко­ном­ске си­ту­а­ци­је“, ка­ко је то де­фи­ни­сао Бо­ри­сов, вој­ска ће на­ру­чи­ти не­што ма­њи број ових ло­ва­ца.

Ме­ђу за­ни­мљи­вим но­ви­те­ти­ма у ру­ској ави­ја­ци­ји сва­ка­ко тре­ба спо­ме­ну­ти и но­ви „арк­тич­ки“ хе­ли­коп­тер с озна­ком Ми-8АМТЧ-ВА. То­ком авио-смо­тре МАКС 2015. Алек­сан­дар Ми­ха­јев, ди­рек­тор хол­дин­га „Ру­ски хе­ли­коп­те­ри”, са­оп­штио је но­ви­на­ри­ма да су при­пре­ме за про­из­вод­њу „арк­тич­ког“ хе­ли­коп­те­ра да­ле­ко од­ма­кле и да ће у дру­гој по­ло­ви­ни 2015. го­ди­не по­че­ти те­сти­ра­ња.

„Но­ви хе­ли­коп­тер мо­ћи ће да ле­ти у нај­о­штри­јим кли­мат­ским усло­ви­ма, и да­њу и но­ћу, и без по­мо­ћи са­те­лит­ског сиг­на­ла“, об­ја­снио је Ми­ха­јев.

Но­ви „арк­тич­ки“ хе­ли­коп­тер раз­ви­јен је на плат­фор­ми по­зна­тог мо­де­ла Ми-8 и на ње­му је све под­ре­ђе­но оштрим арк­тич­ким усло­ви­ма. Због то­га је хе­ли­коп­тер опре­мљен до­дат­ним ре­зер­во­а­ри­ма за го­ри­во што омо­гу­ћа­ва мак­си­мал­ни до­лет од 1.500 ки­ло­ме­та­ра.

Аме­рич­ки ча­со­пис „Не­ше­нел ин­те­рест“ на­пра­вио је ма­лу ранг-ли­сту нај­о­па­сни­јих ле­те­ли­ца у са­ста­ву ру­ске вој­не ави­ја­ци­је. Ме­ђу пр­вих пет „опа­сно­сти“, овим ре­до­сле­дом, ме­ста су за­у­зе­ли: Су-27, МиГ-29, Су-35, Т-50 ПАК ФА и Ту-160.

Ча­со­пис је дао основ­не по­дат­ке о сва­кој ле­те­ли­ци с об­ја­шње­њем за­што је она то­ли­ко опа­сна по по­тен­ци­јал­не про­тив­ни­ке.

На пр­вом ме­сту ове аме­рич­ке ли­сте је ви­ше­на­мен­ски бор­бе­ни ави­он Су-27. Овај ави­он има бор­бе­ни ра­ди­јус кре­та­ња од 750 ки­ло­ме­та­ра и бр­жи је од аме­рич­ких кон­ку­ре­на­та: Ф-16 и Ф/А-18.

Дру­го­пла­си­ра­ни на овој ли­сти је МиГ-29, раз­ви­јен та­ко­ђе као кон­ку­рен­ци­ја аме­рич­ким Ф-15 и Ф-16. Овај ре­ла­тив­но ма­ли ави­он има фан­та­стич­не ма­не­вар­ске спо­соб­но­сти, због че­га је ве­о­ма це­њен у све­ту. Осим ру­ске вој­ске МиГ-29 на­ла­зи се и у ар­ми­ја­ма Ку­бе, Се­вер­не Ко­ре­је, Си­ри­је...

Тре­ће ме­сто осво­јио је бор­бе­ни ави­он вр­хун­ских ма­не­вар­ских спо­соб­но­сти – Су-35. Овај ави­он ужи­ва ве­ли­ки углед у све­ту иако ни­је та­ко брз као Су-27. Ње­го­ве пред­но­сти су ве­ћи бор­бе­ни ра­ди­јус ле­те­ња – до 1.600 ки­ло­ме­та­ра и мо­дер­ни­ја опре­ма и на­о­ру­жа­ње.

Че­твр­то ме­сто на аме­рич­кој ли­сти при­па­ло је ви­ше­на­мен­ском бор­бе­ном ави­о­ну Т-50. Ка­ко на­во­ди ча­со­пис, овај ави­он је за­пра­во ру­ски од­го­вор на аме­рич­ке мо­де­ле Ф-22 „рап­тор” и Ф-35. С мак­си­мал­ном бр­зи­ном од 2.600 км на час ру­ски ави­он је бр­жи од аме­рич­ких кон­ку­ре­на­та.

На „ре­пу“ ове опа­сне ру­ске пе­тор­ке је над­звуч­ни стра­те­шки бом­бар­дер Ту-160. Овај ави­он сво­јим ка­рак­те­ри­сти­ка­ма озбиљ­но над­ма­шу­је аме­рич­ку кон­ку­рен­ци­ју. По­себ­но је упе­ча­тљив по­да­так да Ту-160 има ра­ди­јус бор­бе­ног ле­та од чак 7.300 ки­ло­ме­та­ра.

Ру­ски ин­фор­ма­тив­ни пор­тал Спут­ник на­во­ди да је ми­ни­стар­ство од­бра­не по­ру­чи­ло 50 но­вих стра­те­шких бом­бар­де­ра ове кла­се, али у мо­дер­ни­јој вер­зи­ји – Ту-160М2.

Зве­зда МАКС-а „су­хој” Т-50 ПАК ФА

Кра­јем ав­гу­ста у Ру­си­ји је одр­жан ово­го­ди­шњи Авио и ко­смич­ки са­лон (МАКС) – тра­ди­ци­о­нал­ни са­јам ави­он­ске и ко­смич­ке тех­ни­ке. МАКС се зва­нич­но одр­жа­ва сва­ке дру­ге го­ди­не од 1993, а по­себ­но зна­чај­на го­ди­на у одр­жа­ва­њу са­ло­на је­сте 2007, ка­да је са­јам отво­рио вра­та и за обич­ну пу­бли­ку.

Чи­ни се да је глав­на зве­зда ово­го­ди­шњег МАКС-а ру­ски бор­бе­ни ави­он „су­хој” Т-50 ПАК ФА, ло­вац пе­те ге­не­ра­ци­је, ко­ји је пу­бли­ци при­ка­зао нај­те­же акро­бат­ске ма­не­вре. Овај ави­он је као раз­вој­ни мо­дел пред­ста­вљен на МАКС-у 2011. али је са­да за­бли­стао у пу­ном сја­ју.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА