BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Чепурин: Најезда миграната је „арапска јесен“ - бумеранг за изазиваче „арапског пролећа“

23.08.2015. год.


Избеглице са Блиског истока су у прихватним центрима смештене у цивилизованим условима, а Србија се хумано односи према њима, оценили су министар за рад, запошљавање и социјална питања Александар Вулин и амбасадор Русије Александар Чепурин, при обиласку привременог центра у Кањижи.

Чепурин је истакао да је, на основу онога што је видео у Прешеву, Београду, а сада и у Кањижи, однос србског народа према мигрантима јако хуман и они морају да буду захвални држави што им је омогућен смештај у цивилизованим условима, као и прелазак преко Србије.

Називајући масован талас миграната „арапска јесен“, Чепурин је рекао да је тај талас наставак „арапског пролећа“ који се „као бумеранг враћа онима који су све то започели“.

„Морамо максимално хумано да се односимо према мигрантма“, рекао је Чепурин истичући да руско-србски хуманитарни центар активно ради на помоћи у збрињавању миграната.

Министар Вулин је рекао да је од првог јануара до 20. августа у Србију ушло безмало 90.000 регистрованих тражилаца азила од којих је само у августу 23.057.

„Бројеви су огромни, али успели смо да свим мигрантима обезбедимо храну, медицински их збринемо... овуда нико није прошао, а да није осетио помоћ Србије“, поручио је Вулин.

Он је подсетио да ће у складу са најавама премијера Александра Вучића, привремени прихватни центар, попут оних у Кањижи и Прешеву, бити изграђен и у Београду, како би се ослободио центар града, а мигрантима омогућило да потребе задовоље на једном месту.

Вулин је нагласио да су представници Црвеног крста и УН, током недавних разговора у Женеви, истакли да виде Србију као пример хуманости и организованости.

Посебно су истакли, како је рекао, да је наш премијер, једини који је два пута обишао мигранте што су схватили као доказ како се Србија односи према људима у невољи.

Према речима Вулина, у Женеви су истакли као пример на који начин треба решавати проблеме миграната, а Србију као организовану државу у којој се људи понашају хумано.

„Србија је, иако мања и сиромашнија од других на овом простору, када је хуманост у питању, показала да је много већа и организованија“, рекао је министар.

Коментаришући дешавања на грчко-македонској граници, министар је рекао да не жели да се меша у унутрашње послове Македоније када је реч о односу према мигрантима и истакао да у нашој земљи није било никаквих инцидената и да је поносан и на државу и на грађане.

„Желим да македонска полиција има мање проблема, а ми ћемо радити као и до сада“, рекао је Вулин.

Он је захвалио Србско-руском хуманитарном центру на правовременој и конкретној помоћи која је омогућила да се у Прешеву и Кањижи реше проблеми збрињавања миграната.

Захваљујући њиховим донацијама, додао је министар, смештајни капацитети у прихватним центрима у Прешеву и Кањжи повећани су на 1.400 места где људи могу да буду збринути у складу са највишим стандардима.

Привремени прихватни центар за мигранте на вашаришту у Кањижи ради већ 11 дана и за то време кроз њега је прошло око 10.000 људи.

Опремање центра помогао је Србско-руски хуманитани центар који је обезбедио 24 шатора, агрегат за струју као и 150 ћебади.

Кодиректор Србско-руског хуманитарног центра Виктор Сафјанов је рекао да тај центар активно учествује у збрињавању миграната подсећајући да је помогао и опремања прихватног центра у Прешеву.

Он је истакао и да је одлична сарадња са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања као и са МУП-ом и Сектором за ванредне ситуације.

Шеф Високог комесаријата УН за избеглице у Србији Ханс Фридрих Шодер оценио је да је прихватни центар резултат добре координације Владе и локалне самоуправе како би се обезбедило место где мигранти могу привремено да се сместе и имају кров над главом, нарочито по оваквом времену.

Он је истакао да је помоћ тог центра дошла у правом тенутку када је почело кишовито време, да мигранти у центру имају добре услове као и да ће УНХЦР наставити да помаже србској влади.

Председник покрајинске скупштине Иштван Пастор изразио је задовољство што је прихватни центар на вашаришту прорадио као што је било планирано и захвалио се локалној самоуправи, донаторима, али и грађанима Кањиже.

„Сада су овде створени услови да мигранти на нормалан начин проведу неко време пре него што наставе пут, а истовремено је и растерећен центар града“, рекао је Пастор.

Један од збринутих миграната је и Хасан, студент машинства из Сирије.

Како је рекао новинарима, на путу је од почетка августа, већ је покушао да уђе у Мађарску али није успео и већ три дана је у Прихватном центру у Кањижи.

У рату који траје у његовој земљи изгубио је мајку, брата и сестру и како каже, жеља му је да оде у Шведску, да тамо настави студије јер су му тамо још два брата који су му једина остала.

Према речима надлежних у прихватном центру, тренутно се у њему налази 120 миграната, а капацитет је 800 људи.

У центру мигранти имају адекватан смештај, тоалете, контејнер са туш кабинама, како би задовољили хигијенске потребе док их два пута недељно посећују лекарске екипе.

У том центру мигранти могу да се одморе и залече како би после неколико сати, а највише неколико дана наставили свој пут.

Вулин: Србија је спремна за сваки број миграната

Србија је спремна за сваки број миграната који буде ушао у нашу земљу, изјавио је данас министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин додајући да је безбедност државе у том погледу заштићена.

„Спремни смо за сваки број миграната, и да свакоме од њих обезбедимо заштиту, храну, лек. Који број њих ће ући у Србију - на то не можемо да утичемо јер Србија то није изазвала па неће моћи ни да реши", рекао је Вулин у Кањижи на констатацију новинара да велики број миграната чека на македонкско-грчкој граници у намери да дођу у Србију.

Министар је навео и да храна, лекови као и најосновније што држава обезбеђује за мигранте, Србију дневно кошта нешто више од 15.000 евра.

На питање да ли је безбедност државе угрожена, Вулин је рекао да све што се може урадити на плану безбедности држава ради, свима се узимају отисци прста, свако ко уђе у земљу се фотогафише. Изузетно добар рад МУП-а и Војске Србије је гарант да сваку безбедносну претњу контролишемо, рекао је министар.

„Много људи је ушло у Србију, не можемо за сваког да знамо да ли је и у којој мери безбедносна претња, али захваљујући раду МУП-а и других безбедносних структура успешно штитимо безбедност земље“, оценио је Вулин.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА