BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Амфилохије: НА­ТО глав­ни ``ку­вар`` по­ко­ља у свету и код нас

23.07.2015. год.


Се­ло Ми­ло­ше­ви­ћи код Плу­жи­на на­кон ви­ше ве­ко­ва по­но­во је до­би­ло цр­кву, са­гра­ђе­ну на те­ме­љи­ма не­ка­да­шње ко­ја је, ка­ко се прет­по­ста­вља, из­гра­ђе­на кра­јем 13. и по­чет­ком 14. ве­ка. Све­ти­ња је по­све­ће­на Св. ве­ло­ко­му­че­ни­ку Про­ко­пи­ју, а чин осве­ће­ња оба­вио је ми­тро­по­лит цр­но­гор­ско-при­мор­ски Ам­фи­ло­хи­је са све­штен­ством и све­ште­но­мо­на­штвом у при­су­ству број­них жи­те­ља Ми­ло­ше­ви­ћа и окол­них се­ла Пи­ве. Св. Про­ко­пи­је, бе­се­дио је ју­че ми­тро­по­лит, био је чу­де­сан по сво­јој те­ле­сној и ду­хов­ној lе­по­ти, али је био у слу­жби ца­ра Ди­о­кле­ци­ја­на ко­ји је га по­слао са од­ре­дом да уби­ја хри­шћа­не у Алек­сан­дри­ји. На пу­ту до та­мо ја­вио му се Го­под и ука­зао му се кри­стал­но сјај­ни крст, на­кон че­га се Про­ко­пи­је од­ре­као вој­вод­ства и об­ја­вио да је хри­шћа­нин. Од­ре­као се, ис­та­као је ми­тро­по­лит, свих оних ко­ји су хри­шћа­не про­га­ња­ли и уби­ја­ли, а хри­шћа­ни стра­да­ју и да­нас. У Ира­ку и Си­ри­ји, где је цр­ква Хри­сто­ва би­ла кроз ве­ко­ве, да­нас је ру­ше, ка­ко је ми­тро­по­лит ис­та­као, Агар­ја­ни уз по­моћ Евро­пља­на.

– НА­ТО је та­мо глав­ни ку­вар то­га по­ко­ља, као што је био и ов­де код нас. Ви ов­де ко­ји жи­ви­те пам­ти­те на­ро­чи­то 1943. Стаб­на и До­ла пу­на бо­ла. Стра­шна су то вре­ме­на би­ла, вре­ме­на бра­то­у­би­ла­штва, на­си­ља и европ­ске ти­ра­ни­је. Не­мач­ка и ита­ли­јан­ска ти­ра­ни­ја, фа­ши­стич­ка, на­ци­фа­ши­стич­ка ти­ра­ни­ја, а ми смо ми­сли­ли да је то за­вр­ше­но 1945. го­ди­не, и да смо се осло­бо­ди­ли и од оне дру­ге ти­ра­ни­је, бољ­ше­вич­ке де­ве­де­се­тих го­ди­на. Али, шта да ра­ди­мо, са истих оних про­сто­ра са ко­јих је до­ла­зи­ло на­си­ље, по­но­во се по­ја­ви­ло, на­жа­лост, и ме­ђу на­ма зло и опа­ко се­ме бра­то­у­би­лач­ко, ка­зао је ми­тро­по­лит.

Гра­ђан­ски и бра­то­у­би­лач­ки рат, ре­као је он, на про­сто­ру БиХ и Ко­со­ва и Ме­то­хи­је, по­но­во је „за­пр­жио“ НА­ТО, чи­је во­ђе су ура­ди­ле исто што и Хи­тлер и Му­со­ли­ни, мо­жда чак и го­ре, по­себ­но на Ко­со­ву. Та­да се то зва­ла оку­па­ци­ја, ка­зао је ми­тро­по­лит, а да­нас „осло­бо­ђе­ње Ко­со­ва“, а сви они ко­ји су бра­ни­ли отаџ­би­ну на Ко­сме­ту са­да у у Ха­шком три­бу­на­лу.

– Они ко­ји су бом­бар­до­ва­ли, по­ру­ши­ли 150 хра­мо­ва, хи­ља­де љу­ди по­би­ли, де­се­ти­не хи­ља­да ку­ћа ра­зо­ри­ли и на­род прог­на­ли, они се сад про­сла­вља­ју. Да су не­ка вре­ме­на здра­ви­ја и па­мет­ни­ја, он­да би Ср­би­ја и Цр­на Го­ра под­не­ле ту­жбу су­ду про­тив Клин­то­на, Бле­ра и Со­ла­не, нај­ве­ћих вла­сто­др­жа­ца и но­си­ла­ца бра­то­у­би­ла­штва у Евро­пи 20. и по­чет­ком 21. ве­ка. Не знам смем ли ја то ре­ћи, али то ка­жем с му­ком и са бри­гом, да под­се­тим и нас због на­ших не­сре­ћа и на­ших бра­ту­о­би­ла­шта­ва да се отре­зни­мо од то­га зла се­ме­на, али и њи­ма да по­мог­не­мо да се и они отре­зне и да нам не го­во­ре да су то људ­ска пра­ва, по­ру­чио је ми­тро­по­лит Ам­фи­ло­хи­је.

На­кон све­те ар­хи­је­реј­ске ли­тур­ги­је у но­во­са­гра­ђе­ном хра­му осве­штан је и пре­ре­зан слав­ски ко­лач, оба­вљен по­мен пре­ци­ма та­мо­шњих ме­шта­на, са­хра­ње­ним у не­по­сред­ној бли­зи­ни цр­кве, а бр­ој­ни вер­ни­ци при­су­ту­пи­ли су све­тој ча­ши при­че­шћа.

Цр­ква са­гра­ђе­на за 18 да­на

Бо­жи­дар Ру­жић, пред­сед­ник Цр­кве­ног од­бо­ра се­ла Ми­ло­ше­ви­ћи, за­хва­лио је сви­ма ко­ји су ра­дом и при­ло­зи­ма по­мо­гли да се цр­ква из­гра­ди. Ру­жић је ис­та­као да је зна­ча­јан при­лог дао ру­ко­мет­ни ре­пре­зен­та­ти­вац Цр­не Го­ре Вла­ди­мир Осма­јић, ро­ђен у Ми­ло­ше­ви­ћи­ма, и Зо­ран Осма­јић из Но­вог Са­да. По­се­бан до­при­нос дао је и Ни­ко­ла Ре­бић са по­ро­ди­цом ко­ји је за по­тре­бе цр­кве при­ло­жио и дио сво­је имо­ви­не. Је­дан од нај­вред­ни­јих не­и­ма­ра био је Ми­ли­во­је Осма­јић, а Ру­жић је на­гла­сио да су и број­ни дру­ги жи­те­љи уче­ство­ва­ли у град­њи, она­ко ка­ко је и оно­ли­ко ко­ли­ко је ко мо­гао.

– Цр­ква је из­гра­ђе­на и ста­вље­на под кров за 18 да­на. И љу­ди дру­ге ве­ре да­ва­ли су нов­ча­не при­ло­ге за из­град­њу ове цр­кве – ис­та­као је Ру­жић.

Ини­ци­ја­ти­ва за град­њу цр­кве у Ми­ло­ше­ви­ћи­ма по­кре­ну­та је при­је три го­ди­не. Књи­жев­ник из Пи­ве и њен не­у­мор­ни хро­ни­чар Ко­ста Ра­до­вић ис­тра­жу­ју­ћи и ослу­шку­ју­ћи при­че до­шао је до по­да­та­ка да у ста­ром гро­бљу у се­лу по­сто­је стећ­ци ко­ји су све­док жи­во­та тог кра­ја још у сред­њо­вје­ков­но вре­ме. Ра­до­вић је по­ја­снио да је то и утвр­ђе­но ка­да су про­на­шли стећ­ке од ко­јих је­дан при­па­да кне­зу Ми­ло­шу, по ко­јем се­ло да­нас и но­си име.

– Имао сам и бо­го­ја­вље­ње да се ту на­ла­зи и ста­ра цр­ква, пре­кри­ве­на зе­мљом. Мо­јим ро­ђа­ци­ма и при­ја­те­љи­ма из овог се­ла ис­при­чао сам то и за­мо­лио их да се ор­га­ни­зу­је­мо. Из зе­мље су се по­ја­ви­ли те­ме­љи древ­ног хра­ма, пр­о­на­шли смо и не­што грн­ча­ри­је – ис­при­чао је Ра­до­вић.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА