BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кад сан једних постане кошмар других

Кад сан једних постане кошмар других
20.07.2015. год.


Кинеско-руско приближавање „иде на живце“ Пентагону, с обзиром да је недавно одржани самит БРИКС-а и Шангајске организације за сарадњу у Уфи показао досад невиђени ниво стратешког разумевања између Русије и Кине, сматрају индијски експерти.

Две врло провокативне изјаве које су уследила после самита у Уфи — извештај Пентагона под називом „Национална војна стратегија за 2015. годину“ и изјава генерала Џозефа Данфорда да Русија представља највећу претњу по националну безбедност Америке — само су долили уље на ватру и појачали тензије између Москве и Вашингтона, сматра бивши индијски амбасадор и стручњак са иностране послове Мелкулангара К. Бадракумар.

„Намеће се питање зашто Пентагон има тако ’апокалиптичан поглед‘ на глобалну равнотежу моћи“, каже Бадракумар.

Шта мучи Пентагон?

Према бившем дипломати постоје три објашњења:

1. Вашингтон користи Русију, представљајући је као „Бабарогу“, како би повећао своју војну потрошњу и спровео модернизацију америчке стратешке тријаде — интерконтиненталних балистичких ракета, стратешких бомбардера и нуклеарних подморница.

2. Америци понестају идеје како да примора своје НАТО савезнике да потроше најмање два одсто БДП-а купујући њихово оружје. Међутим, Европљани су довољно паметни да не падну на тај трик.

3. Може бити да Америка заиста постаје нервозна због све веће блискости Русије и Кине и да Пентагон не претерује?

Стручњак је цитирао руског председника Владимира Путина, који је на састанку у Уфи рекао кинеском председнику Си Ђинпингу да ће две земље заједничким снагама решити све проблеме које су пред њима.

Према Бадракумару, таква изјава никад раније није тако отворено речена на највишем нивоу.

Заједничким напорима, који обухватају интеграцију Пута свиле и Евроазијске економске уније, Москва и Пекинг стварају нови и снажан савез на подручју Евроазије.

„Довољно је рећи да су Русија и Кина створиле изузетну стратешку сарадњу, а да је америчка заштитна стратегија апсолутно неефикасна. И највише од свега руско-кинески савез у Евроазији значи да две силе могу да имају економске односе са Европом, без уплитања Америке“, нагласио је стручњак.

Ова нова „стратешка дубина“ у кинеско-руским односима је највећи кошмар творца британске геополитике сер Халфорда Макиндера, који је обликовао послератну спољну политику САД.

Овај геополитичар је у неколико наврата упозорио да би приближавање Русије и Америке могло сломити британску империју, док су његови следбеници истицали да би кинеско-руски савез „закуцао последњи ексер на ковчег америчке хегемоније у свету“.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА