BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Парола Запада је да „среди“ Балкан. Део тога је и лоше и погрешно виђење Србије и Срба. И даље се верује да овде постоји набој србског национализма.

13.06.2015. год.


Парола Запада је да „среди“ Балкан. Део тога је и лоше и погрешно виђење Србије и Срба. И даље се верује да овде постоји набој србског национализма.

Судећи према изјави србског премијера, следећих месец дана биће дани одлуке за Србију. Вучић је у том контексту истакао четири кључне тачке: нестабилност у региону, катастрофално тешке разговоре Београда и Приштине у Бриселу, долазак Ангеле Меркел, Сребреницу.

Драматичан тон обраћања, набрајање ових тачака, позивање на јединство али истицање 23. јула предвиђеног за сусрет са Приштином, као „дана Д“ за Стевана Гајића истраживача на Институту за европску студије је најава нових понижења Србије. За политичког социолога Милана Николића ради се о новим уценама и притисцима са Запада којима ће Србија бити изложена.

„Њихова парола (Запада) је да хоће да среде Балкан, да заврше са тим. Део тога је и једно, нажалост, лоше и погрешно виђење нас — Србије и Срба, где се и даље верује да овде постоји значајан набој србског национализма“, каже Николић.

Гајић сматра да у пракси то значи да ће, што се више буде приближавао дан обележавања 20 година Сребренице, бити све већи притисак на Републику Српску у смеру унитаризације Босне, а  вероватно и формалног признавања Косова кроз уговор о добросуседским односима.

"У том смислу гледам и предстојећу посету Викторије Нуланд (помоћнице америчког државног секретара) најављену за јул, као даљи притисак на Србију“, каже он.

Он напомиње да је врло могуће да Вучић зна нешто што ми не знамо, јер је како каже, заиста деловао узнемирено, што Гајић тумачи као могућност да је србски премијер добио конкретне „претње“ Србији, односно, да му је речено шта нам следи уколико се не буде поступило према ултиматумима из Вашингтона.

„Могу да нас уцене дестабилизацијом. Недавно смо видели и видео-клип Исламске државе где се најављују терористички напади по Србији. Ситуација у Македонији је уско везана за нас. Дакле, могу да нас уцене и економски и директно, односно можемо да очекујемо најдиректнију дестабилизацију“, набраја Гајић.

Николић подсећа да ће Србија за своје интересе и против уцена морати да се бори на дипломатски начин — аргументима, памећу и довитљивишћу.

„То неће бити лако посебно у ситуацији када имамо доста тешку економску и социјалну ситуацију. Они ће нам уз сталне ћушке понудити и неку шаргарепу и то ће вероватно бити мало више новца из Европске уније“, сматра Николић.

Николић притом каже да „шаргарепа неће бити велика“, али, како каже, ни мотка.

„Од нас се очекује да заузмемо много тврђи став према Москви, мада не видим зашто бисмо, ако је то против нашег државног интереса“, додаје Николић, напомињући да ће бити доста притисака, али врло мало стимуланса за приближавање ЕУ.

Говорећи о 23. јуну и састанку у Бриселу, Гајић каже да је Србија имала много „дана Д“, и напомиње да је међународно право од 2008. године, од кад је Косово прогласио независност, добило потпуно другу димензију.

„Време се убрзало и много тога се дешава у исто време, тако да је велико питање шта ће и да ли ће ишта спектакуларно да се деси тог дана и шта ће то да буде“, наводи Гајић, напомињући да је врло тешко предвидети даљи ток догађаја у Србији, не само због дешавања на унутрашњем плану, већ и на спољном.

Иначе, како се очекује, на бриселском столу ће се 23. јуна наћи теме телекомуникације, ЗСО и енергетике.

Вучић и премијер Косова Иса Мустафа мораће да нађу начина да се договоре о овим темама. Oвога пута међународна заједница неће чекати нови круг, jер Србији је напредак у преговорима са Приштином фактички услов за отварање поглавља за преговоре са ЕУ.

Конкретно, Приштина и Београд мораће да реше позивни број за Косово, статус србског мобилног оператера, питање подстанице Валач и формирања предузећа за дистрибуцију струје, иза ког ће стајати ЕПС, укидање плаћања осигурања на административним прелазима  и број србских судија и тужилаца који ће радити у косовском систему.
Међутим, све и да се 23. јуна „запечате“ све отворене теме, због календара рада бриселске административе, Београд би отварању преговарачких поглавља могао да се нада најраније на јесен.

Бранкица Ристић,


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА