BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Папина посета Сарајеву — увод у долазак у Србију Опширније: http://rs.sputniknews.com/evropa/20150607/2390752.html#ixzz3cRxEK9l3

Папина посета Сарајеву — увод у долазак у Србију  Опширније: http://rs.sputniknews.com/evropa/20150607/2390752.html#ixzz3cRxEK9l3
08.06.2015. год.


Посета папе Фрање Сарајеву је веома важна за продубљивање међуверског и међудржавног дијалога у региону и могла би бити увод у евентуалну посету Србији, сматрају аналитичари.

Папа Фрања, који је од тренутка преузимања понтификата доживљен као реформатор, боравио је јуче у Сарајеву у години када се навршава 20 година од потписивањај мировног споразума у Дејтону, али и у тренутку различитих претећих порука радикалног исламзма.

Зато су његове поруке са позивима на дијалог, мир и помирење, као и да рата више никада не буде, веома значајне за стабилност целог региона, сматрају Никола Кнежевић из Центра за истраживање религије, политике и друштва у Новом Саду и историчар Александар Раковић, научни сарадник Института за новију историју у Београду.

Не бежи од шкакљивих тема

Кнежевић сматра да након формирања заједничке комисије СПЦ и Католичке цркве о кардиналу Алојзију Степеницу, којег једни сматрају злочинцем, а други херојем, као и скора посета председника Томислава Николића Ватикану, озбиљни су предуслови да у наредним годинама папа дође и у Србију.

Кнежевић у изјави за Танјуг каже да би то била посета од историјског значаја, не само за вернике католичке провенијенције већ и показатељ да су односи СПЦ и Ватикана, али и Србије и Хрватске, подигнути на нови ниво поверења.

Он је указао да папа Фрања досад није презао од шкакљивих тема, те нема сумње да би у будућности могао посетити Јасеновац, одати пошту жртвама и извинити се, што би допринело бољим односима двеју цркава и два народа.

Он објашњава и да папина посета Сарајеву носи веома снажну поруку која је у овом тренутку преко потребна региону.

Харизматични реформатор

„Папа Фрања, који од самог почетка свог понтификата даје веома упечатљиве и снажне поруке мира, праштања, толеранције, наставља своју мисију помирења на симболичном месту — Сарајеву, где се пресецају највеће светске религије и које је и данас симбол ратних страдања и подела“, навео је Кнежевић.

Према његовим речима, мултирелигијско Сарајево, које је током последње две деценије изгубило много од своје мултирелигиозности, у земљи где су поделе и даље веома присутне, ових дана је поново засјало старим сјајем, а папине изјаве уливају наду и охрабују нас да као народи и верници који живе на овим просторима имамо одговорност да конфликте и поделе оставимо иза себе и наставимо путем изградње регионалне стабилности и просперитета.

„Папа Фрања је личност која поседује изразиту харизму, истински реформатор чије речи имају интергритет и снагу јер за њега не постоје табу тебе“, навео је Кнежевић и истакао да би стога и политичка елита, која је по протоколу имала ту привилегију да га прва прими, требало озбиљно да схвати разлог његове посете и његове речи.

Дуг, али неизбежан дијалог

Историчар Александар Раковић сагласан је да је посета папе Сарајеву важна за регион због продубљивања међуверског и државно-верског дијалога, који је од суштинског значаја за стабилност.

„Кроз такав дијалог ћемо доћи до кључних решења за спорна питања која оптерећују односе наших народа. Тај дијалог може да буде дуг, да се некима чини предуг, али је неизбежан и неминован на нашем подручју где се сусрећу три цивилизације — православна, римокатоличка и исламска“, каже Раковић, научни сарадник са Института за нову историју Србије.

Иако СПЦ, Србија и Република Србска учествују у том вишеслојном међуверском и државно-верском дијалогу, где, чини се, Срби заузимају лидерску позицију, Раковић сматра да би стога о томе јавност требало да буде боље упозната.

Осврнувши се на папину поруку да је БиХ део Европе, Раковић каже да је она важна у тренутку када са Блиског истока стижу поруке против европског идентитета БиХ, против хришћана у БиХ, али и муслимана који се не слажу с радикалним идејама.

„Папа је упутио поруку народима БиХ да више не буде рата какав је био грађански рат пре двадесет година, што је очекивано, добронамерно и важно. Такође, ту поруку не можемо изместити ни из новог контекста претњи које стижу из редова радикалних исламистичких струја с Блиског истока које имају намеру да, ако се укаже прилика, продрмају наш простор и изазову нови судар цивилизација који ниједном од наших балканских народа и држава није потребан“, оценио је Раковић, истакавши да нам је свима потребан мир који смо заслужили.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА