BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Папа: Стварати мир и слогу, не рат

Папа: Стварати мир и слогу, не рат
07.06.2015. год.


Поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања завршио је посету Босни и Херцеговини која је под мотом „Мир вама“ трајала 11 сати. Папа је са стадиона Кошево, где је служио мису пред готово 70.000 људи, поручио да никад више не буде рата и да су те речи још један вапај из града и земље која је у недавној прошлости доживела страховите ратне патње.

Како извештавају агенције, папи је уприличен свечани испраћај на аеродрому, а чланови делегације БиХ и Ватикана захвалили су му на упућеној поруци мира, саживота, дијалога и међусобног разумевања.

Папу Фрању испратили су, између осталог, члан Председништва БиХ Драган Човић и врхбосански надбискуп, кардинал Винко Пуљић, министарка одбране Марина Пендеш, председник Федерације БиХ Маринко Чавара и федерални премијер Фадил Новалић.

Медији наводе да папа као ни приликом доласка није пропустио да се рукује и са члановима аеродромског особља и младима који су га у народним ношњама на аеродрому данас и дочекали.

На њему нису били видљиви знаци умора и осмех му није силазио са лица, извештава хрватска агенција.

Посету је поглавар завршио обиласком Надбискупског центра за пасторал младих „Јован Павле Други“.

Папу су поздравили химном „Стопама мира“, која је посебно припремљена за ову прилику.

Песму су извели заједнички хор Емаус, бенд Антониус, ВИС Емануел и ВИС Јукиц,.

„Ви сте пролећни цветови и у вама видим жељу да идете напред, а не назад у деструкцију и прошлост“, поручио је младима након целодневне посете Сарајеву папа Фрања.

Млади су говорили о свом искуству вере, екуменском раду и међурелигијском дијалогу, а постављавали су папи и питања, од којих је једно било какву поруку о миру би оставио младима.

„О миру је лако причати, и моћници овог света причајући о миру теоретишу, а с друге стране продају оружје. Од вас, као прве постратне генерације, очекујем интегритет и поштење, и да стварате мостове који ће бити сусрет једних са другима“, рекао је поглавар Римокатоличке цркве.

Претходно је Фрања посетио самостан Светог крижа у Ковачићима, познатији као Фрањевачки међународни студентски центар, где је и седиште управе фрањевачке провинције Босне Сребрне.

Папа се у том центру састао са представницима све четири верске заједнице у БиХ — католицима, православцима, муслиманима и Јеврејима, којима је обећао подршку у међурелигијском дијалогу.

Делегације тих верских заједница током сусрета предводили су кардинал Пуљић, реис ул улема Исламске заједнице у БиХ Хусеин Кавазовић, владика захумско-херцеговачки Григорије и председник Јеврејске заједнице у БиХ Јакуб Финци.

„Дијалог је школа човечности, фактор јединства који помаже да се изгради друштво засновано на толеранцији и међусобном поштовању“, рекао је папа.

Он је навео да цени све оно што су представници верских заједница учинили до сада и да их подржава у настојању да изграде мир.

У име муслимана у БиХ, најмногобројније верске заједнице, папу је поздравио реис Кавазовић, изразивши дубоко уверење да је основни задатак свих верских лидера осмишљена борба против моралног релативизма, а све у корист ширења духа оптимизма, покајања и наде.

„Све недоречености и контроверзе око неразумевања савременог европског идентиета најнепосредније се одражавају у БиХ. Геноцид који је овде почињен над босанским муслиманима и који је пресуђен у Међународном суду у Хагу, обавезује све нас да изнова испитујемо нашу веру и постојање“, рекао је Кавазовић.

Испред Српске православне цркве, друге по величини верске заједнице у БиХ, папу је поздравио владика Григорије.

„Дошли сте у БиХ и њену престоницу град Сарајево, зато што једној страдалној и напаћеној земљи желите да дате подршку да се поново исправи и пронађе људско лице. Сарајево, које сте посетили данас, и Мостар, у ком Вас очекујемо, градови су који подсећају на Јерусалим, зато што су место страдања“, истакао је Григорије.

Оценивши да је долазак папе у Сарајево утеха посебно за католике, Григорије је истакао да ништа мању радост не осећају ни православни хришћани у сусрету са поглаваром Римокатоличке цркве.

Председник Међуреигијског већа и лидер јеврејске заједнице у БиХ Финци је казао да је та верска заједница у БиХ основана пре 450 година.

„Нећемо Вас лагати јер нисмо политичари, није овде мед и млеко. Проблема има, али смо спремни да их решавамо, и то можемо само ако будемо радили заједно. Ради се о проблемима које смо сами себи створили, па их сами морамо и превазићи“, казао је Финци.

Папа је, наводе агенције, нагласио да заиста цени све што је досад учињено.

„Подстичем вас у вашем настојању око изградње мира чији сте први чувари овде у БиХ као верске вође. Јамчим вам да ће католичка Црква наставити пружати пуну потпору и бити потпуно на располагању“, додао је папа Фрања.

Поглавар Римокатоличке цркве је током посете пожелео да никада више не буде рата и позвао на дијалог, слогу, правду и праштање.

Од муслимана, православаца и католика затражио је да оставе за собом „дубоке ране“ из босанско-херцеговачке прошлости и да заједнички раде на мирној будућности, истакао да је дијалог најбитнија ствар, а политичарима указао да су одговорни за „племенити задатак“ да буду први који ће служити својим заједницама, радећи на чувању темељних људских права.

Трећи папински поход БиХ уједно је прва таква посета која има и државнички карактер, за разлику од оних из 1997. и 2003, када је тадашњи папа Јован Павле Други боравио у пасторалном походу Сарајеву, односно Бањалуци.

У Сарајево је папа стигао јутрос из Рима, где га је дочекала вишечлана делегација коју су предводили хрватски члан Председништва, кардинал Пуљић и апостолски нунциј Луиђи Пецуто, да би му потом био приређен и свечани дочек, уз највише државне почасти испред и у Председништву БиХ.

Папа, који се поклонио пред заставом земље домаћина, током сусрета са државним врхом нагласио да је радостан што је у граду „који је много пропатио у крвавим сукобима“, али који је поново постао место дијалога и саживота.

Шеф ватиканске државе је нагласио потребу за разговором, откривање богатства свакога, при томе поштујући сваког појединца, и подсетио да су отворене и велике ране недавне прошлости, али да се на будућност „може гледати са надом“, док је за Срајево, али и БиХ, рекао је да имају посебан значај за Европу и цели свет.

Папу је испред Председништва БиХ, у име бројне босанско-херцерговаче делегације, дочекао председавајући Председништва Младен Иванић који је потом навео да је БиХ „место сусрета, место различитих култура и заједница, место на ком народи дели исту историју“ и додао да жели да се изгради нова БиХ, „по мери човека“.

Централни догађај посете папе Фрање Сарајеву била је миса на стадиону Кошево, одакле је пред око готово 70.000 верника из региона и света, пожелео да никад више не буде рата и нагласио да су те речи још један вапај из града и земље која је у недавној прошлости доживела страховите ратне патње.

„Благо миротворцима“, подсетио је Папа на речи Исуса Христа, које су, додао је, увек вредан позив и данас се молио за „милост свима, за праведност, стварање мира, а не рата и неслоге“.

Сарајево је одисало празничном атмосфером, уз заставе Ватикана и БиХ, бројне плакате с папиним ликом и геслом „Мир вама“, а изразе срдачне добродошлице папи су упутили и медији на својим насловним и интернет странама.

О папиној посети Сарајеву извештавали су бројни светски медији, наглашавајући да је папа дошао да би донео поруку мира и саживота у земљи која је била суочена са ратним разарањима и ради охрабривања помирења после трогодишњег рата 1990-их позвао је муслимане, православце и католике да „варварство“ рата оставе иза себе и да заједно раде на стварању мирне будућности.

Федерални МУП саопштио је да су поводом данашње посете све полицијске агенције у БиХ биле ангажоване како би стање безбедности било на највишем нивоу и како би се посета успешно окончала.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА