BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Русији изабрани најбољи фотографи

У Русији изабрани најбољи фотографи
03.06.2015. год.


Проглашени су победници Међународног конкурса за фото-репортере „Андреј Стењин“.

Церемонију награђивања отворио је генерални директор МИА „Русија севодња“ Дмитриј Кисељов, који се захвалио учесницима конкурса који су послали око 5000 радова из 54 земље света, укључујући Русију, европске земље, Северну и Јужну Америку, Африку, Блиски исток, Индију и Југоисточну Азију.

Церемонија награђивања је одржана у Међународном медија центру агенције. Конкурс који је организовала агенција „Русија севодња“, под покровитељством Комисије РФ за послове УНЕСКО-а, постала је највећа смотра младих фотографа у Русији. Наградни фонд је износио 50, 35 и 25 хиљада рубаља за 1, 2. и 3. место: 500 хиљада рубаља је добио добитник „Гран прија“.

Главна награда конкурса припала је младом руском фотографу из Иркутска, Јелени Аносовој за серију фотографија „Одвајање“. Наталија Удаљцова (Русија), члан жирија на конкурсу, оснивач и директор Школе за визуелну уметност овако је прокоментарисала њен рад: „Неутрална или скоро неутрална позадина, неупечатљива, као да нам избледеле боје омогућавају да се усредсредимо на детаље — руке, одећу, тетоваже, гестове, изразе лица и очи јунакиња приче Јелене Аносове ’Одвајање‘. Дају могућност емпатије и уласка у њихов свет, који се стално налази под лупом. Петље бодљикаве жице у контексту са упечатљивим живим бојама — јака је метафора. Не срећемо често затворенице, не видимо детаље затворског живота. То још више појачава утисак“.

Тимоти Фадек, члан жирија (САД), фотограф и професор вишег курса новинарства при Колумбијском универзитету,  изјавио је да је, по његовом мишљењу, рад Анасове био најбољи. „Несумњиво, управо такав рад је и био изабран“, нагласио је он.

Конкурс је имао две фазе — радови су били представљени на Стењин контест, а жири је гласао за четири главне номинације: „Главне вести“, „Проблеми савремености“, „Спорт“ и „Свакодневни живот“. Награде за 1, 2. и 3. место уручени су победницима из Француске, Немачке, Италије, Португалије, Словеније, Сирије, Ирана, Израела и Русије. Прва места у главним номинацијама конкурса додељена су: Корентену Фолену (Француска) за рад „Живот избеглица из Централне Африке“ и Кристини Бражниковој (Русија) са серијом фотографија „Мајке су потребне различите“ у номинацији „Проблеми современости“; Алексеју Лошчилову (Русија) радом „Екскурзија у музеј“ и Јелени Аносовој (Русија) с серијом „Одвајање“ у номинацији „Свакодневни живот“; Кристини Бражниковој (Русија) са радом „Тренинг“ и Адели Пазјару (Иран) са серијом „Као риба“ у номинацији „Спорт“; Катан Осаме (Сирија) са радом „Војник армије Грађанске одбране носи тело погинулог детета“ и Јонасу Врешу (Немачка) са серијом „Ужасна ноћ — Побуњенички покрет у Колумбији“ у номинацији „Главне вести“.

Једанаест финалиста из Русије, Бангладеша, Кине и Шпаније добило је специјалне награде конкурса — специјално признање жирија.

Радови победника могу се видети на сајту Стењин контест. Изложбу фотографија победника, као и неколико кадрова самог Андреја Стењина који је погинуо у августу 2014. године на радном задатку на југоистоку, моћи ће се видети на јесен 2015. године на једној од изложбених простора у Москви.

Победници конкурса који су заслужили високу оцену међународног жирија у својим радовима су имали социјалне теме на које у последње време скрећу пажњу у Русији, као и у иностранству: живот и проблеми људи са индивидалношћу, живот у затворима; конфликти и људске трагедије и остало. Избор младих фотих фото-репортера још једном је нагласио позитивне измене које произилазе и треба да произађу у друштву захваљујући медијима.

У жири конкурса у 2015. години ушли су водећи фотографски и уметнички посленици Русије и света. На челу се нашао познати амерички фотограф, лауреат Фонда Хугенхајма Џејсона Ескеназија. Међу онима који су одредили победнике 3. јуна, су мајстори познати у свету, познати по свом различитим погледима на свет: Наталија Ударцова (Русија), оснивач и директор Школе за визуелну уметност; Андреј Поликанов (Русија), Визуални директор информативног портала „Такви послови“ добротворног фонда „Потребна помоћ“; Атила Дурак (Турска), Кооснивач и кустос фестивала „Fotoİstanbul“; Григориј Дукор (Русија), главни уредник фото-службе Ројтерс и остали.

Конкурс је 2015. године одржан уз информациону подршку Кинеске информационе агенције Синхуа, фото-школе Академија фотографије, интернет-листа Вести, агенције ГеоФото — национални фотоархив, Индонезијске агенција Antara Foto, интернет-портала Журдом, Британског Краљевског фотографског друштва, РТ, Међународног пројекта Росијскаја газета, Московског Међународног центра новинарства, Школе визуелне уметности, Савеза новинара Москве, листа „Туто дигитале“, магазина Фото и видео, магазина и сајта Фото и Техника, портала Рашан фото, портала фото-образовање photo-study.ru, информативни портал за младе новинаре YOJO.ru, клуба Фото.ру.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА