BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Суседне државе доливају уље на ватру у Македонији

Суседне државе доливају уље на ватру у Македонији
12.05.2015. год.


Ситуација у Македонији после немира овог викенда још није стабилизована, а суседне државе доливају уље на ватру. И из Албаније и са Косова Влади у Скопљу стижу отворене претње, пише немачки конзервативни дневник „Велт“.

Сумирајући биланс сукоба овог викенда „једне албанске банде“ са македонском полицијом, у коме је погинуло укупно 22 особе и било више повређених, лист пише да у међувремену немир стиже и до политике и да се развија динамика која би даље могла да погорша ситуацију, уместо да је смири.

Влада у Тирани реаговала је на развој догађаја у суседној Македонији, како се наводи, нескривеним претњама, указујући да би разбуктавање етничког конфликта било разорно по Македонију и захтевајући од Скопља да се побрине за поштовање и повећање права албанске мањине.

У Албанији сматрају вероватним да је македонски премијер провоцирао конфликт са деловима албанске мањине, како би осигурао своју власт, преноси „Велт“ и подсећа да од фебруара постоје протести против шефа Владе Николе Груевског, чију оставку тражи опозиција од када се сазнало за шпијунирање и надгледање 20.000 људи, међу којима су новинари, опозиционари и амбасадори.

Лист преноси и да је шеф српске Војно-безбедносне агенције Петар Цветковић окривио западне силе да подржавају пројекат „Велике Албаније“ и рекао да је Београд упозоравао македонско вођство на предстојеће нападе милитантних Албанаца.

Поводом сукоба у Македонији од овог викенда, лист пише да је о тим догађајима лично говорио и шеф Владе у Скопљу.

У Македонији је лично Груевски говорио о победи, тврдећи да је полиција акцијом против једне албанске групе спречила убиство 8. 000 људи, пише „Велт“, оцењујући да је то, очито, било веома јако претеривање и знак како Влада у Скопљу жели да искористи ситуацију за унутрашњо-политичке циљеве.

Ситуација је превише комплексна да би се брзо могла разрешити, оцењује „Велт“ и пише да је, на другој страни, за све учеснике још много тога у игри и да би то на крају, можда, могло да буде и спас.

Указујући да су Косово и Албанија за пуну интеграцију у Европску унију (ЕУ) и да Србија, као кандидат за чланство у ЕУ, и Бугарска, као члан ЕУ, увек имају у виду бриселску перспективу, лист пише да би тако теза да је ЕУ незаобилазни фактор стабилности на Балкану могла у случају Македоније бити више од једне празне фразе.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА