BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тероризам — крхка безбедност на Балкану

Тероризам — крхка безбедност на Балкану
07.05.2015. год.


Шта последњи напади у Босни и Македонији говоре о безбедносној ситуацији на Балкану? Да ли су повезани или су у питању различити феномени?

Напад на полицијску станицу у Зворнику, у коме је босански вехабија убио једног и ранио двојицу полицајаца  и пребијање македонских полицајаца шест дана раније у станици у македонском селу Гошинце коју је напала албанска оружана група, показују колико је безбедност на простору бивше Југославије крхка, слажу се саговорници Спутњика.

Моћ панисламизма

За Зорана Драгишића са Факултета за безбедност реч је о две врсте тероризма — тероризму глобалних размера који се храни радикалном исламистичком идеологијом  и „етничком“ тероризму који је у вези са политичким концептом албанских сепаратистичких група.

Радикални исламизам на Балкану је глобални феномен, подстакнут ратом у Ираку и Сирији. Званичне процене су да се више од хиљаду џихадиста са Балкана прикључило „исламском калифату“ организације Исламска држава.

Дарко Трифуновић, стручњак за тероризам и безбедност, подсећа да је пре неколико месеци Ал Багдади, вођа ове организације, упутио два саопштења — у једном је позвао све џихадисте да им се придруже, а у другом да се пробуде тамо где живе.

Панисламизам не познаје националне границе.

„Сарајево, Зворник, Нови Пазар, за исламске фундаменталисте не постоји нација“, објашњава Трифуновић. „За њих смо ми мете“, каже он и оцењује да „ситуација никад није била гора“.

Радикалну исламску идеологију су у Босну увезли међународни џихадисти за које је ово била територија на којој се води свети рат. Следбеници радикалног ислама, вехабије, потом су се појавиле и у Србији и на Косову, што је — каже овај стручњак са међународном репутацијом — нови феномен.

„До пре десет година је било незамисливо видети вехабију на Косову, до пре годину дана је било незамисиво видети вехабије који иду у свете ратове, а до пре неколико месеци албанског вехабију који се у самоубилачкој акцији диже у ваздух у сред Багдада“, објашњава Трифуновић.

Вехабије су, каже он, јаке и организоване и на Косову и изводе акције од којих стрепи Запад.

Опасност од ратника „повратника“

Драгишић се слаже да веза између исламистичких организација одлично функционише између Босне и Косова. Посебна опасност прети од повратника са ратишта на Блиском истоку.

„Утврђено је да се један од осумњичених помагача за напад у Зворнику вратио из Сирије. То је нова чињеница која додатно компликује ситуацију“, каже Драгишић.

Напад на полицијску станицу у Македонији је, међутим, дело терористичке групе са Косова чија је агенда национална. Њихов начин деловања се разликује од исламистичких организација.

„Порука  је да је дух ОВК жив и активан и да могу да нанесу озбиљне ударце свим државама у региону“, каже овај стручњак за безбедност и тероризам.

Одсуство реакције Приштине, сматра, не доприноси смиривању ситуација, већ само долива уље на ватру.

Ана Оташевић,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА