BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србски и ћирилица угрожени у Црној Гори

26.04.2015. год.


Коришћењем србског језика и књижевне и националне историје, биће постигнута равноправност Срба у Црној Гори, наводи председник Србског националног савета.

Према речима Момчила Вуксановића, тај Савет се залаже за постизање равноправности Срба у Црној Гори и очување националног, верског, језичког и културног идентитета.

Вуксановић сматра да је „у Црној Гори веома угрожен србски језик и нарочито ћирилица“ и додаје да је у образовном систему те земље „готово избрисана могућност да се користи србски језик, србска књижевност, србска национална историја и историја уметности“.

„Ми се залажемо да кроз те наше активности и кроз оно што нам пружа Устав, Срби у Црној Гори постигну равноправност“, нагласио је Вуксановић наводећи истовремено да србски народ у Црној Гори нема решен уставно-правни статус.

Истичући да је Србски национални савет, који је формиран 2008. године, кровна институција србског народа у Црној Гори, Вуксановић је навео низ њених активности које су, како сматра, од пресудног значаја да се сачува оно што је посебност србског народа.

Србски савет успео је протеклих година да сачува своје најважније пројекте и подигне квалитет тамошњих србских медија, рекао је он и подсетио да су формирани интернет-портал и часопис „Српске новине“, као и Србски радио и телевизија, који су доступни на читавом подручју Црне Горе преко два кабловска оператера.

„Срби у Црној Гори имају тако могућност да прате све што је најактуелније, а тиче се очувања идентитета србског народа“, рекао је Вуксановић Танјугу.

Он је посебно истакао оснивање Књижевне задруге Србског народног вијећа, која је за врло кратко време од настанка издала више од 160 наслова на србском језику и ћириличком писму, што сматра доприносом Савета очувању језичког идентитета.

Срби у Црној Гори још нису дефинисани ни као мањински народ ни као конститутивни, релативно већински народ, указао је председник Србског националног савета.

Вуксановић је додао да у тој земљи постоје два релативно већинска народа — Црногорци и Срби, и мањински народи — Бошњаци, Муслимани, Албанци, Хрвати и Роми.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА