BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европске справе за мучење

Европске справе за мучење
16.04.2015. год.


После великог успеха широм Европе, у Београду је отворена изложба средњовековних справа за мучење. У казаматима Војног музеја на Калемегдану изложено је више од 60 справа, столица за ислеђивање, разапињач, и чувена нирнбершка гвоздена девица, Ајрон мејден. Поједине справе коришћене су пре само 100 година.

Изложба на Калемегданској тврђави осврће се на једно од најмрачнијих поглавља у људској историји у којем је све било подређено ауторитету вође и верским нормама. Изложба никога неће оставити равнодушним, а оно што је из наше перспективе најчудније, све справе биле су признате законом и широм Европе коришћене током судског процеса, за добијање признања и кажњавање преступника.

Као што су доношене законским актима, тако су постепено и укидане. Најдуже је опстала гиљотина, уведена као хуманији начин извршења смртне казне, подсећа Ана Рајлић из ЈП „Београдска тврђава".

„Управо човек који је гиљотину увео у закон, страдао је од те справе, Жозеф Гиљотиен, справа је по њему добила име, поставља се питање колико је то хуманији начин, с обзиром да је научно доказано да и након одсецања главе људски мозак ради још десетак секунди, тако да је човек свестан онога што му се догодило", каже Ана Рајлић.



ЧЕЛИЧНА ДЕВИЦА - Справа изнутра обложена шиљцима која је доводила до споре смрти. Суровост се огледа у чињеници да шиљци нису пробијали виталне органе, али су у 99 одсто случајева доводили до смрти.

Пред посетиоцима Војног музеја су реплике најстрашнијих и најпознатијих справа које су у већини случајева водиле у смрт, али и оних које су мученог извргавале руглу и осуди јавности. Власници поставке су из Пољске, справе су прикупили од европских колекционара, историчара из разних земаља, а највећи део је из Британије, где су справе највише коришћене, као и у Немачкој и Шпанији.

Тешко је одредити која је најсуровија, а свакако најпознатија је челична девица, справа за мучење која подсећа на девојку, први пут коришћена у нинбершкој судници.

„Човек уђе у ту справу, она је изнутра обложена шиљцима који не пробијају виталне органе, тако да је реч о спорој смрти. То је справа која је у 99 одсто случајева доводила до смрти, јер би осуђеник искрварио. Ове справе су биле у широкој употреби током 16. и 17. века, а у поједним земљама, сличне су остале у употреби и у двадесетом веку", каже Рајлић.


На изложби су представљене и мање опасне справе, попут „Флауте". Подаци о тој направи налазе се у италијанским документима из 18. века. Направа је постављана око врата осуђеника, а прсти би му се закључавали у посебне стеге. Трајање казне зависило је од врсте злочина. Углавном су то били ситни преступи, ремећење јавног реда и мира, а забележено је да се „Флаута" користила за кажњавање лоших музичара, чије би свирање засметало племићима. Изложба треба да помогне да схватимо период у којем се је све било подређено ауторитету вође који је био изузетно јак, све је било подређено њему, црква и држава деовале су као једно.

Организатори истичу да изложба нема никакве везе са Србијом и њеним наслеђем. Код нас није забележена иновативност у увођењу оваквих справа, једина справа за мучење коришћена у Србији је колац. Изложба на калемегданској тврђави отворена је до октобра.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА