BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ЕУ без решења за имигранте

ЕУ без решења за имигранте
16.04.2015. год.


Италијански министар спољних послова Паоло Ђентилони критиковао је политику Европе на Медитерану, истакавши да је три милиона евра месечно, колико троши на решавање питања имиграната, премало.

„Морамо да стабилизујемо Либију и на међународном нивоу се ухватимо у коштац са организацијама које омогућавају овај саобраћај”, рекао је Ђентилони у интервјуу за италијански Радио 24.

Италијански министар је оценио да постоји опасност да ситуација измакне контроли, јер се талас имиграната повећава, објашњавајући да се не ради само о Либијцима, већ и о избеглицама из Африке, Сирије и Централноафричке Републике.

„Либија су врата ка Европи”, додао је он.

Најмање 400 људи се удавило након што је брод из Либије потонуо близу италијанске обале. Обалска стража је успела да спасе 144 особе и извади из мора девет тела, али је највећи број од око 500 путника нестао у водама Медитерана. Међу њима је био и велики број деце. Преживели су описали сцене агоније која је настала након што се брод преврнуо. Гледали су како се даве чланови породице, пријатељи, родитељи.

Ђентилони је критиковао и одлуку ЕУ да италијански програм „Маре нострум” замени мање амбициозним европским програмом „Тритон”.

Италија тражи да отвори 6.500 нових места у прихватним центрима, нарочито на северу и у централним деловима земље, што је изазвало политичке тензије. Националистичка „Северна лига” позвала је на „окупацију сваког хотела, школе и склоништа који могу да послуже за смештај ових ’такозваних‘ избеглица”.

Највећи број илегалних имиграната који су прошле године ушли у ЕУ дошло је из Сирије, преко 60 хиљада, а потом из Еритреје, средње Африке, Авганистана, Малија и Нигерије, показују подаци Високог комесаријата УН за избеглице.

Европска агенција за надгледање спољних граница ЕУ, Фронтекс, процењује да ће се на обале Медитерана до краја године искрцати између пола милиона и милион избеглица.

Асоцијације из медитеранских земаља које су покренуле кампању „Фронтегзит” оптужују европску агенцију да је опседнута питањима безбедности, а не људским правима.

Европска унија је издвојила више од 12 милиона евра за војску Малте у циљу контроле граница. Новац потиче из фондова за унутрашњу безбедност који служе за  борбу против криминала и  суочавање са претњама по безбедност ЕУ. Ова издвајања не улазе у буџет

Фронтекса за 2015. годину, који износи 114 милиона евра.

Медитеранске асоцијације су поручиле да је револтирајуће што ЕУ оснажује механизме чији циљ није да спасу људске животе, већ служе за пресретање и контролу избеглица.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник


Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви

Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Наивно је мислити да Кијев може да поврати од Русије све територије на које тврди да су своје, тврди чешки председник Петр Павел

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА