BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Абас: Спремни за преговоре с Израелом, али лопта је код њих

Абас: Спремни за преговоре с Израелом, али лопта је код њих
14.04.2015. год.


Председник Палестине Махмуд Абас почиње посету Русији, с намером да тражи подршку на путу ка стицању државности и ослобађању од дугогодишњег израелског присуства. О новим иницијативама у Савету безбедности УН и у Међународном кривичном суду Абас је разговарао с дописницима „Русије севодња“ Артуром Габдрахмановом и Надимом Заваујем.

Која ће питања бити на дневном реду током Ваше посете Русији?

- Руску Федерацију посећујем једном или два пута годишње. Ти контакти су тако интезивни зато што желимо да будемо у сталној вези с Русијом, која нам је одавно пријатељска земља. Други разлог је у томе што је Русија члан „квартета“ (међународних посредника за решавање блискоисточне кризе) и треба непосредно од нас да сазнаје све новости о политичким процесима у региону. Као треће, Русија је велика држава. Сви ти фактори диктирају неопходност редовних консултација с Русијом. Треба да размотримо с њом све проблеме с којима се суочава наш регион, а пре свега наш палестински проблем.

Какве су по Вашем мишљењу шансе да се обнове мирни преговори са садашњом владом Израела?

- Ми смо спремни, али сада је проблем у Израелу. Лопта је на њиховој половини терена. У Израелу се наставља формирање нове владе и ми не знамо каква ће она бити, али знамо основне принципе (активног и вероватно будућег премијера Израела Бенјамина) Нетанјахуа. Ми смо спремни за преговоре, али најважније је да се они ослањају на принципе међународних закона. То јест, ако Нетанјаху, односно његова садашња или будућа влада, не буде желела да се руководи међународним правом, које подразумева постојање двеју држава, нећемо моћи да преговарамо. А Нетанјаху је током своје предизборне кампање негирао принцип о две државе. Потребно нам је признање да палестинска држава постоји у границама из 1967. године, с престоницом у Јерусалиму, а инсистирамо и на праведном решавању проблема палестинских избеглица и на ослобођењу палестинских заробљеника. Постоји још један проблем који се појавио недавно, а то су палестинска средства која је израелска влада блокирала. То траје већ четири месеца.

Споменули сте нови пројекат резолуције у Савету безбедности УН. Да ли се она тиче прекида окупације палестинских територија?

- Да, наравно. Тридесетог децембра прошле године предложили смо пројекат резолуције који се заснива на принципу постојања две државе у границама из 1967. године и одређује временске оквире за преговоре и рокове за прекид окупације. Ми желимо да буде примењен управо тај документ. Сада Влада Француске разматра пројекат те резолуције. Са њом треба да се сложи арапска комисија коју чине министри иностраних послова шест арапских држава. Ја путујем у Москву да бисмо пронашли разумевање у вези са овим питањем са господином (шефом руске дипломатије Сергејом) Лавровом и, наравно, председником (РФ Владимиром) Путином. Желимо да установимо како би Русија могла да подржи пројекат резолуције с којим ћемо иступити. 

Како оцењујете шансе за успех те иницијативе?

- То ће бити веома тешко, јер САД могу да искористе право вета. У сваком случају, лопта је сада на америчкој и израелској половини терена. Ако они желе мир, онда ће то бити мир на основу међународних закона. А ако не желе мир, то је њихов проблем. Ми се обраћамо међународним организацијама, а на том списку је први Међународни кривични суд.

У последње време много се говори о томе да би Палестинци могли да прекину координацију с Израелом у сфери безбедности. Да ли је то заиста могуће?

- Да, наравно! Ми се бавимо тим питањем, не само у вези с координацијом у сфери безбедности, него и из аспекта односа са Израелом од 1993. године. Има веома много питања економског и политичког карактера, питања безбедности, других тема. Израел је нарушио све договоре. Ми захтевамо од Израела или да преиспита та питања и почне да их реализује у оном кључу у ком је то било договорено, или ћемо ми објавити да више не желимо да поштујемо те обавезе.

Питање које се тиче унутрашњих палестинских проблема: када ћете одредити датум избора?

- Избори, у суштини, зависе од унутарпалестинског договора. Од самог почетка питањима међупалестинског помирења бавила се Лига арапских држава. То је било поверено Египту, али Египат је већ четири године заузет својим унутрашњим питањима. За то време, био је постигнут договор у Дохи, Каиру и Шату, у априлу прошле године. Тај споразум садржи две основне тачке. Прва је оснивање владе националног јединства, коју би чинили независни кандидати и технократе. Друга тачка јесте спровођење председничких и парламентарних избора. Другог јуна прошле године формирали смо владу у договору с Хамасом. Наравно, Хамас је спречио рад те владе и наставља да спречава њен рад у Гази. Али та влада постоји. И сада ми желимо да приступимо реализацији друге тачке која се тиче избора. Друго питање које смо хтели да поставимо тиче се обнове Газе. Након конференције о обнови Газе у Каиру, договорили смо се с Уједињеним нацијама, Хамасом и свима осталима да се грађевински материјал испоручи (у сектор Газе) преко граничних прелаза на којима су званични палестински представници. И влада треба да преда грађевинске материјале Уједињеним нацијама, које треба непосредно да се баве том обновом. До данас, Хамас није прихватио ту формулацију за коју је раније дао сагласност.

Нажалост, сада је актуелан пројекат који ми називамо „пројектом државе у привременим границама“. То је реално израелски пројекат, али, на огромну жалост, о њему Хамас води дијалог с Израелом. Његова суштина је држава у Гази и аутономија на Западној обали, уз делимично повлачење Израела са западне обале. Остатак територије остаје под контролом Израела. Питања Јерусалима и избеглица такође се не разматрају. Тај пројекат убија палестинско питање. Ми стално позивамо Хамас да одустане од тог пројекта, јер је то веома опасно.

У закључку, дозволите да поставимо питање о билатералним односима Палестине и Русије, пре свега у вези с трговинско-економским везама, о трговинској размени која је прилично мала…

- Желимо да имамо више слободе, како бисмо сарађивали с Русијом и другим земљама света. Били бисмо срећни када би наша трговинска размена с Русијом била стотину пута већа него данас. Али, ми смо заиста у веома сложеној ситуацији. Не знам да ли сте били на палестинској територији, али треба да знате да се Палестинци с љубављу односе према Русији.

Да ли ћете учествовати на обележавању Дана победе 9. маја у Москви?

- Више пута сам учествовао на таквим обележавањима. Деветог маја ћу бити у Москви, да бих заједно с руским народом прославио годишњицу победе над фашизмом.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА