BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Санкције – трули парадајз у рају од поморанџи

18.03.2015. год.


У Европи засад нема јединственог мишљења о томе да ли треба проширити санкције против Русије или само продужити њихово дејство. Једно је сигурно, санкције ће поново бити једна од кључних тема на самиту ЕУ, који ће бити одржан 19. до 20. марта.

У августу прошле године се сматрало да ће Шпанија због руског ембарга изгубити од 340 до 600 милиона евра и да ће већи део представљати губици произвођача поврћа и воћа. Тада је Европска комисија, користећи податке о извозу пољопривредних производа из 2013. године, проценила потенцијалне губитке других европских земаља: Пољске и Литваније — на по скоро милијарду евра, а Холандије и Немачке по 600 милиона.

Међутим, у фебруару 2015. године на састанку министара иностраних послова ЕУ у Бриселу наведене су потпуно друге цифре.

Шпански министар сматра да су санкције много коштале европске земље и да је ЕУ због њих изгубила око 21 милијарду евра, да би се крајем прошле године појавиле информације о томе да су само италијанске компаније изгубиле преко 20 милијарди.

Због европских санкција и ембарга на намирнице које је увела Русија, незадовољне су Грчка, Мађарска, Бугарска и Кипар.

У неким европским земљама организовани су чак и протести, па су пољски пољопривредници затварали железнице и ауто-путеве и тракторима блокирали прилазе Варшави, док су шпански, изгубивши руско тржиште, и суочавајући се с проблемом продаје робе, били спремни да гађају политичаре трулим парадајзом.

На крају су поврће и воће, које су били намењени извозу у Русију, једноставно бесплатно делили на улицама.

У Шпанији је одлучено да се вишак нове летине цитруса употреби за сокове. На десетине тона поморанџи, које у току зиме нису стигле у Русију, прерађује се у фабрикама у Андалузији. Ово је једна од мера за пружање помоћи пољопривредним произвођачима који трпе губитке због руског ембарга на намирнице.

Обим размене робе измађу Русије и европских земаља је опао, а руски власници некретнина су почели да размишљају о продаји апартмана или одустајању од некада повољних хипотекарних кредита у Шпанији, Бугарској и Италији, па су тако у Шпанији међу страним купцима некретнина Руси за годину дана с трећег (после Енглеза и Француза) пали на шесто место.

Све мање руских грађана, због пораста курса евра, планира одмор у медитеранским земљама, па проблеми у новој туристичкој сезони пре свега брину Грке, Шпанце, Кипране и Италијане.

Притом санкције према Русији нису имале било каквог политичког ефекта. Да би се санкције према Русији прошириле или наставиле, на самиту треба да буде донета једногласна одлука свих 28 земаља ЕУ.

Међутим, засад нема јединственог мишљења. То признаје чак и један од најистакнутијих присталица санкција према Русији, бивши пољски премијер, а сада председник Европског савета Доналд Туск.

По његовим речима, тренутно није могуће достићи сагласност међу земљама-чланицама ЕУ у вези с питањем проширења санкција, јер су неки европски политичари „спремни да верују у добре намере господина Путина и Русије“.

Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА