BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

БРИКС – нова филозофија међународне сарадње

12.03.2015. год.


Група БРИКС се претвара у механизам стратешке сарадње не само у светској економији, већ и у политици. Ова организација претпоставља заједничко решавање актуелних проблема: од борбе против тероризма и дроге до здравства и пољопривреде.

Међутим, у заједници Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке Републике — главну ствар представљају равноправност и међусобна корист, као и тежња ка вођењу независне политике. Земље БРИКС-а обнављају праведност која је нарушена у светској економији.

Земље у развоју још немају одговарајућу улогу у међународним финансијским организацијама. Узгред речено, губи смисао и сама подела на ’развијене земље‘ и ’земље у развоју‘, пошто је политички веома обојена“, сматра Владислав Гињко, професор Руске академије за народну привреду и државну службу при кабинету председника Русије.

БРИКС је нова филозофија, која се састоји у идеји да се укупан бруто друштвени производ земаља БРИКС-а у последњих десет година утростручио. А економија „развијених“ земаља порасла је само 60 одсто.

Земље БРИКС-а иду другим развојним путем: оне не теже да добију што је могуће више кредита од међународних финансијских организација, већ се ослањају на развој сопственог унутрашњег кредитирања.

Укупан БДП земаља БРИКС-а по показатељима куповне моћи премашио је БДП земаља „Велике седморке“.

Може неко у политичком смислу, између осталог САД, да има илузија да је лидер у економији, али многи економисти се слажу да није могуће да је једна земља развијена, а да има висок БДП и огромне дугове.

Наличје високог животног стандарда у многим развијеним земљама представљају велики дугови, незапосленост и све спорији темпо економског развоја.

Сарадња у финансијско-економској сфери у оквиру БРИКС-а се већ одвија пуном паром. Очекује се отварање нове развојне банке која се оснива ради финансирања заједничких пројеката инфраструктуре.

Говорећи о потенцијалу и перспективама земаља БРИКС-а директор аналитичког одељења компаније „Алпари“ Александар Разувајев напомиње да оне покривају око половине становништва на Земљи.

„Производна функција зависи од рада и капитала, а рад су људи. Вредност ове групе у светској економији ће се само повећавати. Дакле, економија одређује политику — да ли ће расти политички значај? Ако погледамо глобалне финансије с веома великом вероватноћом се може рећи да ће се све земље БРИКС-а на крају у већој или мањој мери одрећи долара, што ће представљати ударац за америчку валуту, за њен резервни статус. Притом ће бити формирана паназијска валута у коју ће вероватно бити укључене све главне азијске земље, осим Јапана (Јапанци су повезани са САД и имају лоше односе с другима).

„Највероватније је да ће се појавити евроазијска валута – алтин – бар кад је реч о Белорусији, Русији и Казахстану
“, прецизира Разувајев.

Русија такође разматра оснивање Парламентарне Скупштине БРИКС-а, која ће представљати нови политички простор.

Засад је постигнут договор о одржавању редовног парламентарног форума и први ће бити одржан у Москви почетком јуна.

Према речима руских чланова парламента, директни контакти велесила са различитих континената могу да одиграју улогу стабилизатора на планети у целини.

Тренутно се БРИКС састоји од пет земаља. По речима министра иностраних послова
Руске Федерације Сергеја Лаврова, у скорије време није предвиђено ширење групе. Међутим, у перспективи ће се питање придруживања нових земаља-чланица обавезно наћи на дневном реду.

Олга Соломатина,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА