BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У уџбенику историје за 6. разред Србија без Косова

У уџбенику историје за 6. разред Србија без Косова
25.02.2015. год.


Ђаци у Републици Србској уче да Косово и Метохија није део Србије. Тако испада према фотографији-карти која се налази у уџбенику историје за шести разред основне школе у Републици Србској.

Ученик шестог разреда из Бањалуке, Растко Савићевић открио је да је у уџбенику историје Косово отцепљено од Србије, те да уједно нема ни Републике Српске.

У уџбенику историје за шести разред на мапи која приказује Европу, јужна србска покрајина Косово и Метохија, је одвојена од Србије линијом која приказаје државне границе, што практично, према овом уџбенику, значи да Космет није у саставу Србије.




Уџбеник историје, аутора Ђорђа Нијемчевића и Соње Миловић је у издању Завода за уџбенике и наставна средста Источно Сарајево, а којем смо се обратили за образложење, те саопштење преносимо у целости:

"
Обавјештавамо Вас да смо контактирали ауторе уџбеника Историја за шести разред основне школе, те затражили одговоре и образложење настале ситуације. Аутори уџбеника Ђорђе Нијемчевић и Соња Миловић доставили су тражена образложења и упутили захвалност на сугестијама те извињење због настале ситуације.

Аутори уџбеника су навели да је у НПП-у за поменути разред и наставну јединицу под насловом Спарта...фокус стављен на исходе: простор, вријеме, становништво, друштво,уређење...што значи да треба лоцирати Спарту (Пелопонез –Стара Грчка), а сусједне земље – простор (Балкан, Апенинско полуострво, Средоземно море,Егејско море и сл.) треба приказати само у глобалу.

Значи, да у наведеној карти није требало никако повлачити границе држава (иако нису државе именоване). Познато је који су народи у вријеме Спарте живјели на Блакану,сваком је јасно да у то вријеме нема ни Србије,ни БиХ.

Аутор у постављеној карти није обратио пажњу на простор о којем Ви сугеришете, већ је пажњу усмјерио да прикаже Спарту, а не слијепе границе неких држава. Нема логике да се границе држава уцртавају, а поготово не Косово јер Косово је саставни дио Србије и никада није била засебна држава.


Да би се отклонила било каква сумња, приликом штампања наредног издања, аутори ће, у сарадњи са издавачем, спорну карту замијенити.

Захваљујемо на стрпљивом и врло детљаном ишчитавњу уџбеника и указаним пропустима. " - крај саопштења

Да су овaкве појаве учестале, говори и чињеница да је скоро па истовремено, у радној свесци из географије за 6. разред у Србији примећено исто. На мапи Јужне Европе, Косово и Метохија је такође одвојено од Србије, а како је саопштено, Завод је решио да сав спорни тираж повуче из употребе, преноси "Правда".



У радној свесци из географије за шести разред основне школе на мапи која приказује Јужну Европу, Косово и Метохију, јужна србска покрајина је одвојена од Србије линијом која приказају државне границе, што и према овом уџбенику, значи да Космет није у саставу Србије, преноси "Правда".

Национални интерес сваке озбиљне државе јесте, пре свега, успешна и одговорна културна политика и квалитетно образовање деце. Нема ничег важнијег за будућност народа од демографске обнове, заштите културног наслеђа, очување националне свести и историјског памћења.

Вања Савићевић,
 
 
 


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА