BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија лагано клизи у НАТО

Србија лагано клизи у НАТО
20.02.2015. год.


„У сарадњи Србије и НАТО-а је направљено већ доста конкретних потеза, иако се они не показују у јавности, јер НАТО није популаран код нас“, каже војни аналитичар Александар Радић.

Искорак у сарадњи Београда и НАТО-а начињен средином јануара ове године завршетком процедуре усвајања Индивидуалног акционог плана партнерства Србије (ИПАП) и западног војног савеза, по речима америчког амбасадора у Србији Мајкла Кирбија, у марту ове године могао би да добије надградњу.

Иначе, ИПАП се сматра највишим степеном сарадње једне државе нечланице са овим савезом, а надоградања о којој је Кирби говорио, односи се на индивидуални акциони план који би требало да буде потписан, а који ће, према његовим речима Србији пружити нове могућности за наставак и унапређивање сарадње са НАТО-ом.

Србија није војно неутрална

Овај облик сарадње, објашњавају саговорници Спутњика, додуше не подразумева чланство у Алијанси, већ има за циљ пружање помоћи држави-партнеру, у реформи и модернизацији система одбране и безбедности. С друге стране, кажу они, такав документ јасно наговештава, да што Србија буде ближе пријему у Европску унију, све је извесније да ће морати да се приклони НАТО-у. Другим речима, Србија ће највероватније морати да се одрекне „војне неутралности“.

Зоран Драгишић, професор на Факултету безбедност у Београду каже да Србија не „клизи“, већ иде ка НАТО-у јер, како тврди, немамо никакав међунардони документ о томе да смо војно неутрална држава.

„Србија никада није ни била војно неутрална, јер једно место у коме се војна неутралност помиње је у косовској деклерацији из доба Војислава Коштунице. Да би држава била заиста војно неутрална, она мора да има потисан међудржавни споразум са другим државама, што ми немамо. С друге стране, држава која је већ у Пратнерству за мир НАТО-а, а преферира да постане чланица Европске уније, не може за себе да каже да је војно неутрална“, тврди Драгишић.

Парадокс

Он уједно напомиње и да Србија нема дефинисану војну стратегију у односима са Русијом и да ће тим моментом морати да се позабави у наредном периоду, посебно у тренутку када су односи Русије и НАТО-а у врло ризичној зони.

Александар Радић, војни аналитичар, подсећа да је за Србију и њен однос према НАТО-у и Европској унији релевантан процес кроз који су пролазиле земље западног Балкана и источне Европе.

„Однос, рецимо Норвешке и других земља које нису у НАТО-у, а јесу чланице ЕУ, за нас нису релевантне. Европска унија негира да је чланство у НАТО-у услов за улазак у ЕУ, што је формално тачно, али исто тако је чињеница да су све земље ове регије, ипак постале и чланице НАТО-а, пре пријема у Европску унију. Уз то, ако се погледају годишњи акциони планови НАТО докумената, види се да су у њима отворене наведене одредбе које се односе на прибижавање Европској унији. Из тога се јасно закључује да су НАТО и Европска унија два нераздвојна процеса, и све је јасније да нико неће моћи да постане члан ЕУ, док не постане члан НАТО-а. У сарадњи Србије и НАТО-а је направљено већ доста конкретних потеза, иако се они не показују кроз јавност, јер НАТО није популаран код нас. Због тога, имамо и парадоксалну ситуацију. Актуелни план Владе Србије партнертсва Србије и НАТО-а предвиђа јавну кампању и промоцију овог војног савеза, а с друге стране Србија слови за војно неутралну земљу“, објашњава Радић.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА