BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Не треба заборавити лекције са Јалте

06.02.2015. год.


Пре 70 година – 4. фебруара 1945. године – на Јалти је отворена Кримска конференција шефова влада СССР, САД и Велике Британије на којој су били усаглашени принципи послератног уређења Европе. Ти принципи и што је најважније, главне лекције Јалте, данас су посебно актуелне.

Кримска конференција држава антихитлеровске коалиције која је трајала недељу дана (4-11. фебруар 1945. године) била је последњи сличан форум у епохи коју сада називају “донуклеарном”. Следећи сусрет шефова СССР, САД и В. Британије који је одржан у Постдаму у јулу-августу 1945. године, већ је одржан на фону успешне пробе америчке атомске бомбе – која је неколико дана касније била искоришћена против јапанских градова Хирошиме и Нагасакија. У Јалти није било говора о новом разорном оружју и почетку “атомске ере” и сва пажња вођа била је усмерена на послератно европско уређење.

У центру дискусије било је питање обнове старих и стварања нових државних граница у ослобођеној Европи. Њене одлуке су захтевале озбиљне уступке од стране свих земаља-учесница, пошто се у суштини радило о стварању територијалног система контроле и равнотеже између Истока и Запада.

По том плану, кључно је било питање Пољске, а посебну оштрину давало је постојање две владе у Пољској – једне коју признаје СССР и друге емигрантске, која се налазила у Лондону. Због чињенице да је Пољска ослобођена захваљујући дејствима Црвене Армије, Стаљин је успео да добије сагласност Вашингтона и Лондона за стварање “Привремене владе националног јединства” на бази тамо већ постојеће владе. Истина, “са укључивањем демократских делатника из саме Пољске и Пољака из иностранства”. Совјетски лидер је са своје стране пошао на уступке западним државама по другим питањима – посебно на Балкану. Стаљин је пристао да не претендује на учешће у регулисању ситуације у Грчкој – где је ускоро избио крвави грађански рат.[1]

Што се тиче југословенског питања – једног од најсложенијих питања Балканског региона – још 9. октобра 1944. године Стаљин и Черчил су током преговора у Москви постигли прећутни договор о паритетном утицају на догађаје у тој земљи (50% : 50%). Иницијатива за овакав споразум потекла је од британског премијера. Ево како је ову епизоду са тих преговора описивао сам Винстон Черчил у својим мемоарима:

“Наступила је пословна атмосфера и ја сам изјавио: “Хајде да регулишемо наше послове на Балкану. Ваше армије се налазе у Румунији и Бугарској. Ми тамо имамо интересе, мисије и агенте. Не желимо да се свађамо због ситница. Што се тиче Енглеске и Русије, да ли се ви слажете да имате доминантну позицију од 90% утицаја у Румунији, а ми исту такву доминантну позицију у Грчкој, а да у Југославији буде утицај по пола?”. Совјетски вођа се сагласио са тим предлогом.[2]

Овакав споразум је објективно значио да су велике државе омогућиле различитим политичким снагама у самој Југославији да самостално реше питање власти. У вези са тим треба истаћи да је у време почетка Београдске операције Црвене Армије ради ослобођења Југославије, на територији те земље активне војне операције спроводила Народно-ослободилачка војска Југославије (НОВЈ) која је практично постигла премоћ у борби са локалним колаборационистима. Бројност јединица НОВЈ која је у октобру 1944. године заузимала чврсте позиције у централним и западним областима Србије, износила је 350 хиљада војника. Следећи логику немешања у унутар-политичку борбу у Југославији, команда Црвене Армије је подржавала контакте не само са НОВЈ него и са вођама четника Драже Михаиловића. Он је претходно издао лично наређење својим потчињеним о забрани ступања у оружану борбу са јединицама Црвене Армије.

Контакти Црвене Армије са четницима били су ефикасни, то се посебно огледа приликом ослобођења србског града Крушевца – када су четници прво принудили на предају немачки батаљон који се тамо налазио, а потом су заробљенике предали представницима Црвене Армије. То је било могуће захваљујући директним преговорима у којима је узео учешће Драгутин Кесеровић, један од командира четничког одреда и пуковник Патовкин, представник Црвене Армије.

У оквирима Кримске конференције компромисно је било и решење немачког питања. Управо на Јалти је одлучено да се на територији поражене Немачке створи окупациона савезничка зона – која се касније претворила прво у Демократску републику Немачку и Савезну републику Немачку, а на прелазу 80/90-их година ХХ века, у садашњу уједињену Немачку.

И коначно, као историјски пример постизања компромиса међу великим државама, треба сматрати и одлуку Кримске конференције о стварању УН уместо Лиге Народа која се дискредитовала у предратном периоду. Управо на Јалти су се СССР, САД и В. Британија договориле о томе да ће у темеље деловања нове светске организације бити стављен принцип једногласног прихватања одлука од стране земаља сталних чланица СБ УН. У следећој деценији ова одредба је не једном спречавала покушаје западних држава да “протуре” противправне и крајње опасне одлуке по међународни мир и безбедност. Није случајно да данас многи на Западу теже да Русији одузму право вета. Јер им она смета да сопствене војно-политичке акције у стратешки важним регионима света, увију у међународно-правну обланду.

Међутим, “Лекције Јалте” не дају мира не само инспираторима демонтирања темељних принципа и механизама делатности УН. Ово што се данас догађа око Украјине – као и на простору бивше Југославије – демонстрира сву погубност отказивања од норми и модела сарадње који су 1945. године предвиђени на Јалти.

“Успостављање реда у Европи и обнова национално-економског живота, требало би да буде достигнуто на начин који омогућава ослобођеним народима да униште последње трагове нацизма и фашизма и да створе демократске институције по њиховом сопственом избору” – наведено је у потписаним закључцима у Декларацији о ослобођењу Европе, донетој на Кримској конференцији. Међутим, тај циљ није у потпуности реализован. А данашњи успон фашизма и нацистичке идеологије у раличитим земљама Европе, уз попустљивост западних “гараната”, још једном истиче растући значај лекција са Јалте.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Фонд Стратегической Культуры, srb.fondsk.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА