BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Русији инфлација, у Европи дефлација: и једно и друго лоше

У Русији инфлација, у Европи дефлација: и једно и друго лоше
24.01.2015. год.


Не само руска рубља, већ и чешка круна, мађарска форинта, пољски злот појефтињују у контексту опште тенденције пада цена нафте и ситуације око антируских санкција. Али рекордером у тој игри амерички Вол Стрит Џорнел називао је чешку валуту.

За прве две недеље нове године круна је појефтинила скоро за 5,4%, побољшавши данас своје позиције. Узроци пада руске рубље и европских валута су различити. Ако ЦБ РФ валутним интервенцијама покушава да подржи рубљу, финансијске власти Пољске, Чешке, Мађарске намеравају да смање курс својих новчаних јединица. Оне се веома плаше дефлације, коју купци усхићено поздрављају, јер све је јефтино! Зашто је то лоше за финансије земље исто као и када је све скупо, за радио Спутник објаснио је министар економије прве реформаторске владе Русије 1992-93. Андреј Нечајев.

- У условима дефлације, када цене падају, бизнис почиње да губи мотивацију за ширење производње. Зна се да мали раст цена стимулише добијање додатног профита. А када тог раста нема, економска активност пада. Уз то људи престају да купују, очекујући да ће ускоро роба коју су одабрали појефтинити. Све то зауставља економију, увећава дугове. Моје убеђене очигледно деле прашки банкари који сматрају дефлацију злом и боре се против ње. Али постоји и друга тачка гледишта да наводно пад цена увећава куповну моћ, да потрошачки апетит народа при томе расте. Такве концепције придржавају националне банке Шведске и Пољске. Очгледно је једно: дефлација је опасна када траје прилично дуго. Постоји пример Јапана, где је дефлација трајала 8 година. Тамошња ЦБ је улагала необичне напоре да покрене новчане масе. Новац је дељен и шаком и капом како би се бар мало подстакла инфлација. Једном речи, дефлација је повољна за становништво, али неповољна за бизнис и економски напредак земље, са чиме се сада већ суочавају земље Европе.

А ко ће се у тој ситуацији наћи у повољнијем положају – чланови еврозоне или државе са националном валутом? Конкретно Чешка, Пољска, Мађарска, Бугарска, Србија, Летонија и друге...

- Несумњиво, врло је повољно учествовати у европском валутном савезу. Мада је то и одређена одговорност, како показује жалосно искуство Грчке. Земље које се за сада налазе ван зоне евра, изузев Велике Британије, Данске, Шведске, у таквој ситуацији су принудно. Њих за сада тамо не примају. Због недавне кризе пријем је био замрзнут, тек од 1. јануара 2015. године врата су отворена за Литванију. Ступање у еврозону је питање времена, све земље ЕУ ће тамо бити. Мада у кризној ситуацији они који поседују сопствену валуту имају несумњиву предност. Ви сами можете да утичете на њен курс, ако је неопходно да девалвирате, сами контролишете емисију.

Очигледно зато Чешка која је практично испунила све услове Мастрихтских критеријума, не жури у зону евра. Већ неколико пута прелазак на евро (као и у Пољској) одлаган је. Чешка национална банка и министарство финансија поручили су да се не наводи рок ступања у валутни савез, тим пре да се томе не тежи 2015. године. Али да ли се овде финансијске власти руководе само економским разлозима?

- Огромну улогу игра национални, чак националистички фактор, фактор очувања националног суверенитета. И не само у Литванији, Пољској, Чешкој, Мађарској. Чак у Немачкој постоји партија, "Алтернтива за Немачку", која се залаже за повратак марке у промет. Под изговором очувања националног суверенитета, сличне снаге окупљају своје присталице практично у свим земљама ван граница зоне евра. Круна, злот, форинта за њих су адут у игри за симпатије бирача.

И овај адут је данас поткрепљен реалним проблемима еврозоне. Према мишљењу председника Европске ЦБ Марија Драгија, у последњих пола године ризик ниске инфлације у зони евра (дефлације) је увећан. Евро пада у односу на долар у контексту изјава у штампи о томе да Немачка влада припрема излазак Грчке из валутног савеза. Не улива оптимизам ни стање главних економија зоне евра. Италија се заглавила у рецесији, Француска лавира на нултом нивоу, не показује блиставе цифре ни раст друштвеног бруто производа у Немачкој. Како ће надаље изгледати политичко-економско уређење зоне евра, такође није јасно... Не чуди што већина Чеха не жели данас да се растаје са родном круном. „Корунка“, сматрају они, превешће их кроз сваку буру. Тема круна-евро поделила је чак блиске политичке партије у Чешкој. Појавио се предлог да се народ пита да ли жели евро? Али евроинтегратори су против референдума, у којем ће они стопостотно изгубити.

Гајане Ханова,

Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА