BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кинематографска уметност: лицем у лице са Андрејем Кончаловским

Кинематографска уметност: лицем у лице са Андрејем Кончаловским
22.01.2015. год.


Беле ноћи поштара Алексеја Трјапицина Кончаловског је први филм који је приказан на овогодишњем Кустендорфу. Чувени руски синеаста након филма одржао је радионицу. Иако се испрва устезао да држи предавање или да објашњава свој филм, Кочаловски је присутнима ипак понудио своју визију кинематографије. Његов однос са учесницима радионице био је непосредан:

”Сви смо у истој ситуацији. Ја сам само ову причу (о поштару из забаченог села, прим. ур.) видео пре вас…Ово није филм. Ово је кинематографија. Кинематографија је попут књижевности…Ваља нам радити на сваком кадру. Сваки кадар мора да има значење. Иначе имамо дијареју слика. Сваки кадар мора да буде вредан.”

У намери да објасни како функционише језик филма, Кончаловски је потом говорио о ”тупости” камере, присетивши се мисли Роберта Бресона да је камера попут ”ока краве”. Присутнима је процес састављања приче из слика илустровао примером.

”Сваки кадар мора да нађе свој пар. Тек тада оба кадра добијају значење…То је језик кинематографије. То је ”спора храна”…То је ослушкивање свог окружења.”

Објашњавајући како и зашто се одлучио да снима филм о обичним људима који живе у забаченом селу, Кончаловски је понудио пример чувеног руског писца комада.

”Не постоје досадни људи. Знате, Чехов је доста писао о досадним људима. Али његови комади су веома интересантни за гледање…Овај филм желео сам да направим ни из чега. Само из шапата…Желео сам да публика напрегне уши. Волим тишину.”

Говорећи о свом искуству са америчким продуцентима, Кончаловски је приметио да су амерички филмови веома гласни, зато што публика жваће кокице и срче кока-колу, док продуценти инсистирају да филмови буду све гласнији. Потом је истакао значај контемплације.

”У нашој цивилизацији нема времена за контемплацију. Кажу да је време новац. То је најгора максима. Време нема цену. Време је непроцењиво. Када време постане новац, готови смо.”

Кончаловски је причао и о лепоти и њеном утицају на посматраче.

”Мислим да је понекад болно видети лепоту. Лепота људе чини тужним. То је нека лака туга. Тужни сте, а не плачете.”

Коначно, Кончаловски се присетио анегдоте о Алберту Ајнштајну који је рекао: ”Природа прича у пола гласа. Ја имам велике уши”.



  • Извор
  • kustendorf-filmandmusicfestival.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА