BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Немачки режисер: Игра руских глумаца је нешто религиозно

Немачки режисер: Игра руских глумаца је нешто религиозно
19.01.2015. год.


Борба за руски престо, интриге дворског окружења, љубавне страсти и чак... кривично дело и мистика. Све то садржи чувена трагедија Александра Пушкина "Борис Годунов". Премијера нове представе у поставци истакнутог немачког режисера Петера Штајна одржана је у московском позоришту Et Cetera.

Петер Штајн је увек испољавао интересовање за руску културу и позориште. Његовим представама увек је својствена детаљна, скрупулозно разрађена психологија ликова и реконструисана у оригиналном декору атмосфера места радње. А у овом случају треба истаћи и необично изражајну звучну пратњу – са звоњавом звона, као у опери "Борис Годунов" Мусоргског, са изненадним пригушеним акродима оркестра и хора, или напротив – са тихим звуцима клавира који као да су замрзнути. Све то појачава емоције, између осталог и самих извођача којима је чувени редитељ изгледа врло задовољан. Ево шта о нашим глумицма каже Петер Штајн:

- Руски глумци су ми занимљиви пре свега по томе што се њихова игра веома разликује од игре њихових западних колега. Излазећи на сцену они као да се преносе у други свет, при томе у много биљи свет него што он јесте. Сваким својим кораком на сцени они се преображавају, они просто сумануто утичу на публику. Њихова игра је нешто религиозно. И могу да тврдим, без руске књижевности, руске уметности, западна уметност не би била таква каква је сада.

Главну улогу – Бориса Годинова – игра Владимир Симонов из Позоритша Вахтангова. Према мишљењу глумца, главно за Петера Штајна у раду на представи била је тежња режисера да сам схвати и да јасно објасни публици шта се дешава у сложеној Пушкиновој драми о Смунтом времену, и што је најважније, зашто:

То је покушај да се учини јаснијом прича која је врло замршена. Ми смо направили представу у којој је све транспарентно, направљен је акценат на вечите етичке проблеме које је тако оштро поставио Пушкин у том делу. И они се тичу не само царева и владара, већ и свих људи у сва времена: у првом реду то је проблем савести.

По надахнуће немачки редитељ више пута је одлазио у Оружарницу Московског Кремља, претходно пажљиво изучивши историјске радове Карамзина. Свој главни задатак – направити онако како је написао Пушкин – Петер Штајн је испунио. Без сувишне модернизације, у класичном кључу. Јер комад сам по себи, према његовом мишљењу, поседује и савремену драматургију и завидну динамичност сцена. Тако да никакав редитељски радикализам који често ружи велику класику овде није био потребан.

Наталија Сержантова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА